Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 10:19 Bu haber 2542 kez okundu
 
Kazıkbeli yaylasında şenlik coşkusu
KÜLTÜR Haberi
Kazıkbeli yaylasında şenlik coşkusu

 

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi sınırlarındaki Kazıkbeli yaylasında geleneksel Kazıkbeli Yayla Şenliği düzenlendi. Katılımcılar kemençe eşliğinde horon oynayarak keyifli anlar yaşadı.

lçeye bağlı Söğüteli köyü sınırlarında yer alan Kazıkbeli yaylasında geleneksel olarak düzenlenen şenliğe sisli ve yağmurlu havaya rağmen çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehitler için Kur'an-ı Kerim okunup dua edilmesiyle başlayan şenlikte kemençe eşliğinde horon oynayan vatandaşlar, yoğun sise rağmen eğlenceli zaman geçirdi.

Eşiyle birlikte şenliğe katılan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, burada yaptığı konuşmada, vatandaşlarla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Gümüşhane yaylalarının birbirinden güzel olduğunu belirten Vali Taşbilek, “Güzel yaylalarımız bizim gözbebeğimiz. Kadimden gelen güzel geleneklerimizi, insanımız yaşatıyor. Bu özellikli kültürümüzün en özel parçalarından bir tanesi de şenliklerimiz. Buraya Gümüşhane, Giresun ve diğer çevre illerimizden gelen değerli misafirlerimizi burada Gümüşhane olarak misafir etmek bizim için onur ve gururdur. Şenliğimizin hayırlı olmasını diliyorum. Allah birliğimize ve beraberliğimize vesile kılsın inşallah" dedi.

Yöresel ürünlerin satışının da yapıldığı şenlik, kemençe ve horonlu eğlencenin ardından son buldu.

Şenliğe Vali Taşbilek'in yanı sıra Kürtün Kaymakamı Ekrem Çeçen, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Kürtün Belediye Başkanı Enver Şen, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyesi Ahmet Gündoğdu, çok sayıda vatandaş ile siyasi parti temsilcileri de ilgi gösterdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kazıkbeli, yaylasında, şenlik, coşkusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı