Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 13:26 Bu haber 1539 kez okundu
 
Kelkit Fasulye’ de Atağa Kalktı
EKONOMİ Haberi
Kelkit Fasulye’ de Atağa Kalktı

 

Gümüşhane’nin Kelkit İlçesi kuru fasulye yetiştiriciliğinde ülkede önemli bir noktaya gelmek için kolları sıvadı.

21440 dekar alanda 4 bin 245 ton üretilen kuru fasulye ile Türkiye’de 7. Sırada bulunan Kelkit, bu sezon yaptığı çalışmalarını ülkede en üst sıralarda olabilmek için pazar alanı büyültülmesi hedefleniyor. 

Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Servet Daltaban ilçede kuru fasulyeye talep artığını belirterek, sulanabilir alanların artmasıyla fasulye üretiminin artacağını söyledi.

Daltaban, “Gümüşhane,  kuru fasulye yetiştiriciliğinde 21440 dekar alanda 4245 ton üretim ile Türkiye’de 7. Sırada bulunmaktadır. Nüfusa oranlı bir istatistik çıkarılırsa, Gümüşhane’nin ilk sıralarda olduğunu görüyoruz.  Gümüşhane ve Kelkit Kuru fasulyesinin coğrafi işaret tescilinin bulunması, Kelkit Kuru Fasulye Üreticiler Birliğinin kurulmuş olması ve Kelkit’te Kuru fasulye paketleme tesisi projesinin DOKAP tarafından finanse edilecek olması, bu yıl Kuru fasulyeye olan ilgiyi arttırmış durumda” dedi.

Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Servet Daltaban açıklamalarını şöyle tamamladı;  

“Bölgemizde yapılan irili ufaklı birçok sulama göletlerinin de faaliyete geçmesi ve sulanabilir alanın artması ile birlikte, Kuru fasulye üretiminde Türkiye de ilk 5 içerisinde yer alacağımızı düşünüyoruz. Türkiye’nin en kaliteli fasulyesinin yetiştirildiği ilimizde, coğrafi işaret tescil avantajımızı da kullanarak ciddi bir tanıtım ve pazarlama atağına kalkarak bu ürünümüzün katma değerini arttırmaya çalışacağız. Bu yılı, Gümüşhane de Kuru fasulye yılı ilan ediyoruz. Valiliğimiz, Kaymakamlıklarımız, Tarım il ve İlçe Müdürlüklerimiz, Kelkit Kuru fasulye Üreticileri Birliği ve Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası olarak üretim, tanıtım ve satış konusunda dayanışma sağlayarak bu değerimizi hak ettiği noktaya taşıyacağız” dedi.

 

   

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kelkit, Fasulye’, de, Atağa, Kalktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı