Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 10:59 Bu haber 374 kez okundu
 
Kelkit'te Yangınların Yüzde 95'i Baca Kaynaklı
GÜNDEM Haberi
Kelkit'te Yangınların Yüzde 95'i Baca Kaynaklı

Kelkit'te yangınların yüzde 95'i baca kaynaklı

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesi Belediye Başkanı Aziz Nas, yapılan incelemelerde Kelkit ve köylerinde çıkan yangınların yüzde 95’inin sobalı evler için baca yangını olduğunu belirterek baca temizliği konusunda vatandaşları uyardı.

Yaklaşan kış mevsimi öncesinde sabah ve akşam saatlerinde sobaların yanmaya başladığı Kelkit ilçesinde doğalgaz kullanmayan konutlar için Belediye Başkanı Aziz Nas tarafından önemli uyarılar yapıldı.

Başkan Nas, odun ve kömür gibi yüksek ısı üreten yakıtların kullanıldığı zamanlarda boruların ayda bir, bacaların ise yılda iki defa temizlenmesi gerektiğini kaydederek, “Bacalarda biriken is ve kurum baca yangınlarına yol açabilir, standartlara uygun inşa edilmeyen ve temizlenmeyen bacalar tehlikelidir. Baca yangınları kolayca çatı ve ardından bina yangınlarına sebep olabiliyor. Bacaların iç yüzeyini kaplayan kurum saf karbondur ve son derece yanıcıdır. Kurum, yanma sıcaklığına ulaştığında baca yangını başlar Baca yangını deyip geçmeyelim. Baca yangınları bazen bir ailenin yok olmasına bazen de bir binanın tamamen yanarak kül olmasına neden olabiliyor. Yangın, insanların ihmali ve dikkatsizliği sonucunda ortaya çıkan bir felakettir. Yangın önlemleri almanın söndürme külfetinden daha kolay ve ucuz olduğunu unutmayınız” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kelkit'te, Yangınların, Yüzde, 95'i, Baca, Kaynaklı,
Yorumlar
Haber Yazılımı