Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 11:25 Bu haber 1794 kez okundu
 
KENE, KORONADAN DAHA TEHLİKELİ
Unutulmaya Yüz Tutan Kene Vakaları Gümüşhane’de Sinsi Bir Şekilde Artmaya Devam Ediyor
SAĞLIK Haberi
 KENE,  KORONADAN DAHA TEHLİKELİ

Gümüşhane’de her yıl yaz aylarında görmeye alışık olduğumuz keneler sıcak havanın etkisiyle birlikte bu yıl daha erken ortaya çıkmaya başladı. Yaklaşık 1,5 ay önce ortaya çıkan kenelerin sebep olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastası sayısında da artış yaşanıyor. Dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgınıyla ülke olarak topyekûn mücadele ettiğimiz bu günlerde, bütün dikkatlerimizi Korona virüse karşı yaparken,  bölgemizde özellikle yaz aylarında görülen neredeyse unutmaya yüz tuttuğumuz kene vakaları ise bölgemizde olduğu gibi Gümüşhane’de de sinsi bir şekilde artmaya başladı. Son bir ayda 20’ye yakın kene vakasının yaşandığı ve 9 kişinin de kene ısırmasına bağlı olarak tedavilerinin devam ettiği Gümüşhane’de, uzmanlar eğer önlem alınmaz ise kene vakalarının önceki yıllara göre 7 kat artacağını ve buna bağlı olarak ta ölümlerde de artış yaşanabileceği uyarısında bulundu. Uzmanlar kenenin covit 19 hastalığından daha tehlikeli bir hastalık olduğunun altını çizdi. Vatandaşların kene vakaları için tedbirleri elden bırakmamalarını istedi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin KKKA hakkında önemli açıklamalarda bulundu. "KKKA bizim bölgemizin çok ciddi bir hastalığıdır. Özellikle Gümüşhane, Bayburt,  Tokat, Erzincan, Sivas, Giresun,  ve Yozgat illerini içerisine alan bir bölgelerde çok yoğun bir şekilde kene popülasyonu ve bu keneden kaynaklanan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu bölgede olmasının sebebi kenenin yaşam alanlarının bu bölgede daha çok olumlu koşulların oluşmasından kaynaklanmaktadır" dedi.

'VAKALARIMIZ HIZLA ARTTI'

Bu yıl vakaların normalden daha erken görülmeye başladığını ifade eden Prof.Dr. Çetin, ''KKKA vakalarını nisan sonu veya mayıs başı gibi görmeye alışkınız. Ancak bu sene maalesef 1,5 ay önce bir sürede KKKA vakaları gelmeye başladı. Eğer tedbir alınmaz ise bu sene kene vakalarının çok fazla sayıda göreceğimizi ve hasta sayımızın da yine aynı şekilde çok yüksek olacağını ön görüyoruz" diye konuştu.

'ÇİFTÇİLER EN BÜYÜK RİSK GRUBUNDA'

Aşı çalışmaları hakkında bilgi veren Çetin, "Kene popülasyonu çok hızlı ürüyor. 1 keneden 300-500 kenenin ürediğini biliyoruz. Bununla mücadele hızlı yapılmazsa kene bizim mücadelemizden daha hızlı bir şekilde çoğalır ve vaka sayımız artar. Bu tip hastalıklara karşı aşı geliştirme oldukça yavaş ilerliyor. Çünkü normalde bunlar hayvanlarda hastalık yapan ancak insanlarda yapmaması gereken bir süreçken maalesef insanlarda da hastalık yapmaya başladılar. Bundan dolayı da aşının geliştirilmesi uzun sürüyor" diye konuştu.

KENE VAKALARI GEÇEN SENELERE GÖRE 7 KAT ARTTI

Alınması gereken önlemler hakkında da bilgi veren Çetin, "KKKA, Covid-19 gibi çok hızlı yayılmaz. Çünkü Covid-19 çok merkezlidir. KKKA sadece kenelerden olduğu için önceliğimiz kenelerle mücadeledir. Özellikle hayvancılık ve tarımla uğraşan insanlar bu konuda en büyük risk altındaki gruplardır. Bu hastalıktan korunmamız için kene popülasyonunun düşürülmesi lazım. Hayvanların kontrol edilmesi gerekir. İnsanların kendilerine dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle tabiata çıkan insanların dikkat etmeleri gerekiyor. İnsanlar mutlaka eve geldiğinde kene kontrolünü yapması lazım. Eğer bir kene yapışmış ise bunu kesinlikle kendilerinin çıkarmaması hastaneye başvurup acil servislerde çıkarılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'CORONA VİRÜS ETKİLEDİ'

Prof.Dr. Çetin, bu yıl kene popülasyonunun artmasında tarımsal ve hayvansal ilaçlamanın azalmasının da etkili olduğunu belirterek, ''Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin azalması ve yeterli ilaçlamaların yapılmamasının da kene sayısını artırdığını düşünüyoruz'' dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , KENE,, , KORONADAN, DAHA, TEHLİKELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı