Haber Detayı
16 Mayıs 2020 - Cumartesi 11:13 Bu haber 1767 kez okundu
 
Kiliseye Restorasyon Talebi
GÜNDEM Haberi
Kiliseye Restorasyon Talebi

Yeşildere Köyü’nde Defineciler Tarafından Talan Edilen Sığırlı Mahallesinde ki Kilisenin Hali İçler Açısı

Kiliseye Restorasyon Talebi

Yeşildere Köyü’nde defineciler tarafından talan edilen Sığırlı Mahallesinde ki Kilise hali harap. Muhtar, kilisenin bir an önce restore edilip turizme kazandırılmasını istiyor.

Gümüşhane’nin Yeşildere Köyü Sığırlı Mahallesinde bulunan ve Rumların yaşadığı dönemde kullanıldığı belirtilen Kilisedefineciler tarafından birçok defa tahrip edildi. Kilisenin içi yapılan kazılarla kullanılmaz hale gelirken, duvarlarda bulunan fresklerin de tahrip edildiği görüldü.

Yeşildere Köyü Muhtarı Erhan Yalçınkaya, tarihi kilisenin son durumunun içler acısı olduğunu belirterek, " Yeşildere Köyümüzde ve Sığırlı Mahallesinde birçok tarihi yapı var. Burası birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Sığırlı Mahallesi’nde birçok tarihi yapı var. Bunlardan bir tanesi de tarihi okulun aşağısında kalan Kilise. Biz, burayı defalarca korumak istedik ama kış ayılarında köy ıssız olduğu için defineciler rahat kazı yapma imkanı buluyor” dedi.

‘Definecilerin Önüne Geçemedik’

Muhtar Yalçınkaya, Kilisenin Rumlardan kaldığını hatırlatarak, kilisenin yıllara meydan okuduğunu ancak definecilerin tahribi sonunda harabeye döndüğü söyledi.

Yalçınkaya, “Bundan 5 yıl önceye kadar bozulmadan duruyordu. Fakat korunmadığı, el atılmadığı ve defineciler altın aradığı için altını hep kazarak talan etti. Kiliseyi harabe bir hale getirdiler. Biz elimizden geldiği kadar korumaya çalıştık ama kış aylarında köy ıssız olunca definecilerin fırsat kollayıp kazı yapıyorlar” diye konuştu.

Kilisenin çevresinde mezarların olduğunu kaydeden Muhtar Yalçınkaya mezarların da eşildiğini kemiklerin ortaya çıktığını sözlerine ekleyerek, “Burada mezar yerleri var. Oralar dahi eşildi kemikleri çıktı. Duvarlarındaki taşlar söküldü. Kilisenin içerisi komple sökülmüş, altın aranmış. Buranın tekrar onarım yapılarak hizmete sunulmasını sağlamaya çalışıyoruz. Köy ihtiyar heyeti olarak, kilisenin restore edilmesini istiyoruz. Burası yapıtlıktan sonra köyümüzün tarihi okuluna bağlantılı olarak turizme kazandırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yalçınkaya, “Burası çok büyük bir kilise değil. Fakat köyümüzde ki diğer büyük kiliselerin tam ortasında olduğu için her iki büyük kiliseyi de görebiliyorsunuz. Yola ve tarihi okula yakınlığı rağbet göreceğine inanıyorum” dedi.

Yeşildere Köyü Sığırlı Mahallesi "Kilise"

Kilise, doğu-batı doğrultusunda bazilikal planlı, tek apsisli, tek nefli ve beşik çatılıdır. Kesme taş, moloz taş malzemeli yapıda yer yer tuğla malzemeye de rastlanır. Doğu cephede yer alan, ana yapıdan daha alçak ve dar tutulan çokgen apsisi, kapı, pencere ve taşıyıcı elemanları, düzgün kesme taş, diğer kısımlar moloz taştır.

İç mekânın aydınlatılması, apsis üzerinde yer alan iki uzun mazgal pencere ve güney cephede yer alan dikdörtgen formlu, demir parmaklıklı, taş sövesi haç şeklinde yivlendirilmiş açıklıktan sağlanır. Batı ve güney yönde düz atkı taşlı ve üzerler kemerle kuşatılan iki kapısı bulunmaktadır.

İç mekânda, taban döşeme taşları tümüyle bozulmuş, tonozu örten taş kaplama yerinden almıştır. Kilise yarı duvara gömülü payelere oturan kemerlerle desteklenen beşik tonoz örtüye sahiptir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kiliseye, Restorasyon, Talebi,
Yorumlar
Haber Yazılımı