Haber Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 12:18 Bu haber 1234 kez okundu
 
Kişisel Hijyene Dikkat!
SAĞLIK Haberi
Kişisel Hijyene Dikkat!

Uzmanlar, Türkiye'de Koronavirüs Vaka Sayısına Göre Vefat Oranının En Yüksek Olduğu Gümüşhane'de Vatandaşları Uyardı

Kişisel Hijyene Dikkat!

Sağlık Bakanı Fahrettin KocaKoronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek ilin Gümüşhane’yi işaret etmesinin ardından uzmanlardan tedbirleri uyulma hususunda uyarılar geldi. Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı öğretim üyesi Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, “Yeni tip koronavirüs (COVID 19) salgınının tüm dünyayı etkisi altına aldığı bu günlerde temizlik ve dezenfeksiyon uygulamaları hem hastalık yapıcı mikroorganizmanın aktivitesini önlemek bakımından, hem de bu amaçla yapılacak ölçüsüz uygulamaların halk sağlığına ve çevre sağlığına olası olumsuz etkileri bakımından önem taşımaktadır” dedi.

Doç. Dr. Ulutaşdemir vatandaşların kişisel hijyenine daha çok dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak gazetemize yaptığı açıklamada, “Hastalık, virüsü taşıyan kişilerden saçılan damlacıklar yoluyla sağlam kişilere bulaşmaktadır. Bu nedenle maske kullanma, el yıkama ve sosyal mesafe korunmada önemlidir. Bu amaçla maske kullanılması, ellerin sık sık en az 20 saniye süreyle sabunla, parmak araları, avuç içi, el sırtı, tırnaklar, başparmaklar ve bilekleri de içerecek şekilde yıkanması, kişiler arası mesafenin en az 1 metre olması ve ortamın havalandırılması hastalıktan korunmak için gereklidir.  COVID-19 belirtileri arasında; burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş sayılabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan ileri yaştakiler ve çok genç olanlar için virüsün pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi solunum yolu hastalığına neden olabilir.  Daha önce özel bir tedavisi yöntemi olmayan koronavirüs için; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve TÜBİTAK’ın destekleri ile bir ilaç geliştirildi. Sayın Bakanımız Mustafa Varank; Türkiye'nin yerli ve milli COVID-19 ilacının üretildiğini ve kullanım için ruhsatlandırma çalışmasının başladığını duyurdu. COVID-19 Türkiye Platformu bilim insanları tarafından geliştirilen “Favipiravir” isimli ilacın yerli ve milli sentezinin ruhsatlandırma aşamasından sonra kullanımına başlanacağı ihraç edileceği belirtildi” ifadelerini kullandı.

Maske Nasıl Takılır?

Doç. Dr. Ulutaşdemir  vatandaşların maskeleri yanlış taktığını hatırlatarak, “Maskeyi takmadan önce, ellerinizi sabun ve su ile yıkayın veya alkol bazlı dezenfektan ile temizleyin.  Ağız ve burnu maske ile örtün ve yüzünüzle maske arasında boşluk olmadığından emin olun.  Maskeyi kullanırken maskeye dokunmaktan kaçının, maskenize dokunursanız, ellerinizi alkol bazlı dezenfektan veya sabun ve su ile temizleyin. Maskeyi nemli olduğu anda yenisiyle değiştirin ve tek kullanımlık maskeleri tekrar kullanmayın. Maskeyi arkadan çıkarın (maskenin önüne dokunmayın); ve üzerindeki mikropların çevreye yayılmasını önlemek için derhal kapalı bir çöp kutusuna atın, ellerinizi sabun ve su ile yıkayın veya alkol bazlı dezenfektanla temizleyin” diye konuştu.

Doğru El Yıkama Aşamaları

Doç. Dr. Ulutaşdemir, “Ellerinizi bir miktar su ile ıslatın. Yeterli miktarda sabunu tüm ellerinize uygulayın. Avuç içlerinizi ovuşturun. Sağ avucunuzu sol elinizin üstüne getirerek parmaklarınızı iç içe geçirin aynısını diğer avucunuz için de yapın. Parmaklarınızı iç içe geçirerek avuç içlerinizi ovun. Parmaklarınızın arka tarafını avuç içlerinize getirin. Sol başparmağınızla sağ avuç içinizi kavrayarak ellerinizi ovun ve aynısını sağ baş parmağınızla da yapın. Ellerinizin arka ve ön yüzünü ovun. Sağ ve sol parmaklarınızı kullanarak sol avuç içinizi yıkayın. Ellerinizi bol su ile durulayın. Tek kullanımlık bir havlu peçete ile ellerinizi kurulayın. Musluğu kapatmak için havlu peçete kullanın. Tüm bu aşamaları 20 saniye içinde tamamlayın” dedi.

Gereken Önlemler

Toplum sağlığı açısından koronavirüs’ün yayılmasını önlemek için alınması gereken önlemlerin olduğunu belirten Doç. Dr. Ulutaşdemir, “Kalabalık ortamlara girilmemeli, tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır. Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burun mendille, mendil olmadığında ağız ve burun dirseğinizin iç kısmıyla kapatılmalıdır. Mendili mutlaka çöpe atılmalıdır. Öksüren, aksıran ve hapşıran kişilerden en az 1-1,5 metre uzakta durulmalı, bu kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır. Sağlık çalışanları ve hasta kişilere bakan aile bireyleri dahil herkes mutlaka maske kullanmalıdır. Maske kullanımı el temizliği ile birlikte yapılmadığında koruma sağlamamaktadır. Korunmada en etkin yöntem diğer birçok hastalıktan korunmada olduğu gibi el temizliğidir. Ellerin temiz olması, sadece koronavirüsten değil, diğer tüm solunum yolarında hastalık yapan virüslerden korunmayı sağlar. Bu amaçla el temizliğine dikkat edilmesi, temiz olmayan ellerin göz, ağız ve buruna götürülmemesi çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Ulutaşdemir, “El temizliğinin sağlanabilmesi için eller sık sık, parmak aralarını, el sırtını, tırnakları ve başparmağı da içerecek şekilde sabunlanarak en az 20 saniye süreyle yıkanmalıdır. Su ve sabun bulunamıyorsa, alkol bazlı bir el dezenfektan kullanılmalıdır. Kirli ellerle ağıza, buruna ve gözlere dokunulmaktan kaçınılmalıdır. Dışardan eve gelir gelmez kıyafetler çıkarılıp yıkanılmalı, eşya/poşetler kapı önü-girişinde bekletilmeli ve duş alınmalıdır” dedi.

Toplu kullanım alanların dikkat edilmesi gereken hususların olduğunun altını çizen Doç. Dr. Ulutaşdemir, “Yaşam alanlarındaki oda, ve ofisler sık sık havalandırılmalı ve kullandığımız ev, ofis malzemeler düzenli olarak temizlenmelidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Yemekler iyice pişirilmeli, çiğ gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır. Ayrıca bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve uyumak vücut direncini yüksek tutmak-hastalığa yakalanmamak adına önemlidir. Yeni tip koronavirüs hastalığının görüldüğü ülke/bölge/illere seyahat edenler, buralardan gelen kişiler yada temas edenler ateş, öksürük, nefes darlığı yakınmaları olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır” diye konuştu.

Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı öğretim üyesi Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir gazetemize gerçekleştirdiği açıklamaları şu şekilde tamamladı;

Sonuç olarak maske, mesafe ve hijyen koronavirüs kontrolünde en önemli yöntemlerdir. Hastalıktan korunma yöntemlerinin bilinmesi ve dikkatlice uygulanması toplum sağlığı açısından çok önemlidir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kişisel, Hijyene, Dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı