Haber Detayı
16 Aralık 2019 - Pazartesi 10:53 Bu haber 5419 kez okundu
 
Kişisel Paylaşımlara Dikkat !
Sosyal medya platformlarında sosyal medya üzerinden kişilere atılan fotoğraf veya videolar ileriki zamanlarda şantaj ve tehdit malzemesi olarak kullanılıyor.
TEKNOLOJİ Haberi
Kişisel Paylaşımlara Dikkat !

 Şantaj Malzemesi Olarak Kullanılıyor

Son dönemlerde sosyal medya platformlarından kişilere özel paylaşılan müstehcen fotoğraf veya videolar, kişilere şantaj ve tehdit olarak geri döndüğü gibi sonu olmayan kötü sonuçlara neden olabiliyor.

Gelişen teknolojiliyle birlikte artık her kesimin kullandığı ve farklı bir dünya olarak görülen sosyal medyayı bilinçsiz kullanmak bireyleri yüz kızartıcı suç işlemeye edecek durumlara itiyor.

Sosyal medya nasıl kullanılmalı?

Sosyal medyayı daha etkin kullanmak ve hangi tür paylaşımlardan sakınılması gerektiğini konunun uzmanı Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ersin Diker’e sorduk.

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ersin Diker, sosyal medya kullanıcılarının bireysel ve kurumsal olarak ayırdığını belirterek, bireysel kullanıcıların sosyal medyayı kullanırken dikkat etmesi gereken birçok unsurun olduğunu söyledi.

Dr. Öğr. Üyesi Diker, “Sosyal medyanın birçok kullanım amacı var. Eğlenme, bilgi edinme, boş zaman geçirme, arkadaşlarla iletişime geçme, yeni arkadaşlıklar edinme, gündemi takip etme, oyun oynama, fotoğraf video bilgi ve haber paylaşımı gibi. Kişiler sosyal medyayı kullanırken bunlardan birini ve birkaçını amaçlayabilir” diye konuştu.

Sosyal medyanın günlük yaşantının bir parça olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Diker, Türkiye’de insanların günde 2 saat 45 dakika sosyal medya vakit geçirdiğini ve sosyal medya geçirilen yoğun zamanın günlük yaşantıya zarar verebileceğini belirtti.

Sosyal Medyada Hangi Paylaşımlar Yapılmamalı ?

Gerçek hayatta mahremiyetine önem veren birçok kişinin sosyal medyada mahremiyete dikkat etmediğinden yakınan Dr. Öğr. Üyesi Diker, kullanıcının kendi mahremiyet sınırları belirlemesi gerektiğini savundu. 

Diker, “Sosyal medyada mahremiyet çoğu insanın umurunda olmayabiliyor. Mahremiyeti umursamamanı amacı ya da amaçları;  ilgi çekmek, beğenilme ve farkına varılma arzusu, yalnızlık duygusunun bastırılması, popüler olmak ve en önemlisi merak. Merak duygusu bizi yine  tırnak içerisinde söylüyorum “gönüllü olarak dikizlenmeye ve dikizlemeye” doğru götürmektedir. Çoğu insan da olmasa da bazı kişilerde maddi kazanç elde etmek amacıyla kişisel mahremiyet sınırlarının aşıldığı, teşhirciliğe kadar gittiği görülmektedir” şeklinde konuştu.

Dr. Öğr. Üyesi Diker sözlerine şöyle devam etti;

“Bunun yanında sosyal medya araçlarının yapısı da sosyal medya kullanıcılarının kişisel bilgilerinin güvenilirliğine ve mahremiyetine zarar verebilmektedir. Bir sosyal medya uygulamasını kullanmaya başladığımızda bilerek ya da bilmeyerek telefonumuzdaki bazı bilgilere erişilmesine izin veriyoruz. fotoğraflar, videolar, rehber, profile genel bakış, iletişim bilgileri, kamera, beğeniler, ilgi alanları, alışverişlerimiz, durum güncellerimiz ve bunlara benzer bilgiler.  Bu uygulamaları telefonlarımıza indirirken,  kamera kullanımı, rehber kullanımı, mikrofon kullanımı gibi izin verilsin mi sorularına okumadan ya da okuyarak hemen uygulamayı indirmek için izin veriyoruz. Sosyal medya kullanıcılarının bu kişisel bilgeleri reklam ve ticari amaçlı kullanılmaktadır. Kısacası internet ve sosyal medya ortamında yapacağımız her işlem ve hareket arkamızda bir dijital ayak izi bırakıyor. Bu iz sayesinde takip ediliyoruz. Burada paranoyak olmaya gerek yok. Bilinçli bir şekilde kullanım bizi zararlı durumlardan korur.”

‘Özelden Atılan Resimler Maalesef Şantaj Olarak Kullanılıyor’

Dr. Öğr. Üyesi Diker, müstehcen fotoğraf veya videoların hiç çekilmemesi, telefonda saklanmaması ve kesinlikle farklı birilerine gönderilmemesi gerektiğine vurgu yaparak, “Sosyal medyada paylaştığımız her fotoğraf, ister kişilere özel mesaj yoluyla gönderilsin ister sosyal medya hesaplarımızda bizi takip eden herkesin görebileceği şekilde açık olsun ileride kötü amaçlı kullanılabileceğini aklımızdan çıkarmamak gerekiyor” dedi.

Cinsel içerikli fotoğraf veya videoların kişilere özelden atılmasına kötü sonuçlara neden olan birçok örnekle karşı karşıya kalındığının kaydeden Diker,  “Gelelim çok özel fotoğraflarımızı özel mesaj yoluyla birilerine göndermeye. Kim olursa olsun ister çok yakınımız ister arkadaşımız ister başka birileri. Bu özel fotoğraflarımız açık konuşmak gerekirse cinsel içerikli fotoğraflar ve videolar ne olursa olsun sevgilimiz, eşimiz arkadaşımız bunla ilgili sayısı örnek var kötü sonuçlar doğuran kimseye sosyal medya, mesaj veya mail yoluyla kesinlikle gönderilmemeli. Yarın öbür gün bu kişilerle ilişkilerimiz sonlandığında, karşımızdaki kişinin niyetine önceden bilemeyeceğimiz için bu kişiler bu içerikteki fotoğraf ve video gönderen kişilere zarar verebilirler” ifadelerini kullandı.

Müstehcen Fotoğraf veya Videolar Saklanmamalı

Dr. Öğr. Üyesi Diker, “Hatta cinsel içerikli fotoğraf ve videolar hiçbir zaman telefon bilgisayar veya dijital ortamında saklanmamalı. Zararlı yazılımlarla telefon ve bilgisayarlarımız hacklenebilir ve bunlar kötü niyetli kişilerin eline geçerek şantaj amaçlı kullanılabilir. Bir yerlerden bilgisayarımıza veya telefonumuza indirilen çeşitli uygulamalar veya programlar zararlı yazılımları yani virüsleri bilgisayar veya telefonumuza yükleyebilir ve böylece fotoğraf ve videolarımız kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Ya da arkadaş listemizden olan birileri bu fotoğraf veya videoları kötü niyet amaçlı kullanabilirler. Bunlar türk ceza kanununda suç olarak tanımlanmış. Bu fotoğrafları şantaj amaçlı kullanmak zaten suç” dedi.

‘Böyle taleplerde bulunan kişileri yetkililere bildirin’

cinsel içerikli fotoğraf ve video talebinde bulunan kişilerin niyetlerinin çok iyi olmadığını ve daha kötü sonuçlar doğrulmasına engel olmak için bu kişilerin yetkililere bildirilmesi gerektiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Diker, “Böyle bir fotoğraf göndermeniz istenildiğinde o kişi kesinlikle ret edilmeli, gerekirse engellenmeli, ısrarcı oluyorsa o kişi ile bağlantı koparılmalı. Eğer kişi ilişkiyi bitirmek ile tehdit ediyorsa, bu tehditlere boyun eğilmemeli, kişinin güvenliği ve saygınlığı ve mahramiyetiniz daha önemli. Böyle bir istek ve tehditte bulunan kişiler zaten gerçek dost veya arkadaş değildi. Samimi ve güvenli bir ilişkide olduğumuz insanlar değildir. Çok ısrar ve tehdit boyutuna iş varışa adli makamlara şikayet edilebilir”  şeklinde konuştu.

 

Dr. Öğr. Üyesi Diker kişilerin sosyal medyayı mahremiyet dairesi içinde etkin kullanmasını gerektiğini söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı;

“Bu tarz fotoğraflar, fotoğrafı gönderen kişinin ailesine de gönderilerek te tehdit ve şantaj amaçlı kullanılabilir. Son olarak İster kişisel çıkar amaçlı, ister beğenilme, ister fakına varılma, ister maddi kazanç sağlama, ister merak duygusunun giderilmesi hangi amaçla olursa olsun bu tarz fotoğraf ve videoları ne paylaşmak ne de özelden direkt mesaj yoluyla kimseye ama kimseye gönderilmemelidir.”

Öte yandan son dönemde de Gümüşhane’de artan bu tarz olayların önüne geçebilmek için yetkililer büyük bir titizlikle çalışırken, Yetkililer kişilerin bu tarz bir olayla karşı karşıya kalındığında bilgi verilmesinden çekinilmemesi gerektiğini bertilerek,  karşı karşıya kalınan olayların daha büyük sonuçlar doğurmaması için gerekli tüm desteğin sağlanacağını ifade ediyorlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kişisel, Paylaşımlara, Dikkat, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı