Haber Detayı
25 Şubat 2021 - Perşembe 09:10 Bu haber 6571 kez okundu
 
KOLAY DEĞİL BİR ÖMÜR.
YAŞAM Haberi
KOLAY DEĞİL BİR ÖMÜR.

 

 

Gümüşhane-Torul ilçesinde yaşayan Adliye zabit kâtibi, şef ve seçim müdürü olarak 2000 yılında emekli olan A.Güngör Üçüncüoğlu’nun yazdığı eserler konusunda bilgi almak için yaşamından kısa kesitler istedik.

Ben defalarca söyledim ve azdım yaşamım hakkında gerek Televizyonlar ve bazı üniversitelerden istenin belgeleri ayrıntıları ile açıkladım birde Gümüşhane’miniz güzide gazetelerine açıklamak istiyorum.

Mayıs ayında 75 yaşına gireceğim... İlkokul da okuduğum 1952 yılında Trabzon’dan gelen en son Acem Kervanı evimizin önündeki büyük bir tarlada konakladılar Öğretmenlerimiz bütün öğrencileri Tarlanın kenarına dizerek bu 65 tane Deve ve çeşitli giysili insanları bize gösterdiler çeşitli sorular sorduk ve bunların İran Acem Kervanı olup Trabzon’dan-İran’a gittiklerini öğrendik.

O günden başlayan tarihe merakıma, ortaokul sıralarında babama” Biz nereden geldik, kimiz” sorusu 1967-1971 yılları arasında İstanbul’da Gümüşhane öğrenci yurduna kaldığım sürede Kütüphaneler Osmanlı Arşive milli kütüphaneler, bazı yayın evlerine gittim tanıştım onlardan notlar aldım... Askerliği yapıp 1973 yılında Torul Adliyesinde senelik izinlerimde bile Türkiye’deki tarihi eserleri, anıtları kütüphaneleri arşivleri dolaştım.

Emekli olana kadar geceleri ve daire boş durduğum zamanlarda devamlı kitaplar okuyup notlar aldım. Emekli olmadan önce 1985 yılında ilk eserim Torul-Kürtün tarih adlı eserimi 1999 yılında Torul Belediyesi bastırdı, ondan sonra bu günkü tarihi itibariyle basılı olarak 66 eserim sadece 61 eserim matbaada basım halinde bunun dışındakiler Torul da ki kütüphanemde mevcuttur.  

Sevgili arkadaşlar; Bilgisayar olmadığı yıllarda önümde bir tane eksi daktilo ile eserler yazarken., Bilgisayar etkin hale kullanılmaya başladığı 2000 yılından sonra çalışmalarım dijital ortamda çıkarmaya başladım.

Yaşamının en az 50 yılı okuma, yazma, araştırma inceleme ile geçti dersem yalan söylememiş olurum.

Günlük çalışma durumu geceleri 02-03.00 kadar sabahleyin 8 den sonra Bilgisayarın başında aralıklı olarak mubelasız 12 saat eserlerimi yazarım... Uykuyu hiç sevmem günlük 4-5 saat kâfi.

Bu Pandemi ortamı bana aralıksız bir sene çalışma imkânı verdim... Hiç dışarı çıkmadan bir sene eksik olan 18 eserimi tamamladım ve basılmaya hazır hale getirdim.

Torul da olan Kütüphanemde 12 bin civarında çoğunlukla genel ve Karadeniz bölgesine ait tarihe dayalı kaynak eserleri mevcut.

Gümüşhane bölgesi tarih-i Coğrafya yönünden çok önemli yerler, destinasyonlar var ki yazma ile bitiremedim.. Eserlerimin tek tek konuları saysanız sadece Gümüşhane’ye ait 7 binden fazla sorunu, olayı, cevap arayan meselelerini ihtiva eden konular bulursunuz.

Her ay muhakkak 10’a yakın kaynak kitabı satın alırım.

Gümüşhane bölgesine ait çok önemli belgesel niteliği olan konuları ihtiva eden eserler yazdım.

Bunlar arasında 1973 yılında röportaj yaptığım Sarıkamış’ta gazi olan Ali Bayramoğlu

Bayburt’un Gümüşhane sınırında Çerçi köyünden Ahmet Özel isimli kişi ile Sabri Özcan San’ın 1970 yılında Sarıkamış savaşından gelen Temel Özel’le yaptığı röportaj halen CD. Bulunmakta.

Yemende gelen Akçaabat’tan Veli ve İsmail ile yaptığım röportajlar.

Bunlardan başka, Gümüşhane bölgesine ait

13 binlerin dönüşü,

Tarihi yollar

127 tane tarihi taş ,kemer ve ahşap köprüler tarihçeleri ve resimleri ile birlikte

Erenler, Şeydiler, Evliyalar.

Kiliseler, Hamam, Çeşmeler

Şehit olan öğretmenler.

1924 tarihinde yapılan mübadele ait olaylar, yaşam hikâyeleri.

14 tane senaryoları yazılmış belgesel bulunmaktadır.

Ömrüm ve sağlığım elverdiği zamana kadar yazmaya devam edeceğim.

Gençlere çağrım,

Ne olur okuyun yazın, inceleyin ve araştırın.

Ne olur çok elinizdeki düşman Cep telefonlarına yenilmeyin

Çalışma ile insan beyni yorulmaz insan beynini yoran o beyindeki 100 bin Km. damarları çalıştırmak için okumak ve yazma, araştırmak incelemek gerekli.

Bu arada Torul da içinde 12 den fazla kaynak kitapları olan Kütüphanem Tarihe dayalı. Gümüşhane hakkında öğrenmek istediğiniz bütün konuları her gün halka ve öğrencilere açık sizler çekinmeden ziyaret edebilirsiniz..

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOLAY, DEĞİL, BİR, ÖMÜR.,
Yorumlar
Haber Yazılımı