Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 10:13 Bu haber 1112 kez okundu
 
Korkutan Aydınlıkta,Gümüşhane Sevindirdi.
GÜNDEM Haberi
Korkutan Aydınlıkta,Gümüşhane Sevindirdi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde başlayan ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar sürecek olan 16 günlük aktivizm kampanyasının çağrısına uyan binlerce kadın, Türkiye’de kendilerini güvensiz hissettikleri yerleri ateş böcekleriyle aydınlattı. Aydınlatılan bölge içinde Gümüşhane’nin olmaması ise sevindirdi. Haritaya bakıldığında başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere Türkiye'nin hemen hemen her yerinin 'güvensiz' olarak işaretlendiği görüldü. Bölgemizde Trabzon Ortahisar’da 5 nokta, Giresun’un Görele ilçesinde ise 6 noktanın işaretlenmesi dikkat çekti. Buna göre bölgemizde 19 nokta kadınlar tarafından güvenli olmayan merkez olarak adlandırıldı. Gümüşhane’de ise her hangi bir bölgenin işaretlenmemesi sevinçle karşılandı.

 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde başlayan aktivizm  çerçevesinde Kadınlar bölgemizde 19 noktayı işaretlerken Trabzon Ortahisar’da 5 nokta, Giresun’un Görele ilçesinde ise 6 noktanın işaretlenmesi dikkat çekti.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde başlayan ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar sürecek olan 16 günlük aktivizm kampanyasının çağrısına uyan binlerce kadın, Türkiye’de kendilerini güvensiz hissettikleri yerleri ateş böcekleriyle aydınlattı. Kadınlar bölgemizde 19 noktayı işaretlerken Trabzon Ortahisar’da 5 nokta, Giresun’un Görele ilçesinde ise 6 noktanın işaretlenmesi dikkat çekti. Haritaya bakıldığında başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere Türkiye'nin hemen hemen her yerinin 'güvensiz' olarak işaretlendiği görüldü.

KADINLAR GÜVENSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜKLERİ MERKEZLERİ İŞARETLEDİ

 Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” kampanyasıyla, kadınların kamusal alanda kendilerini güvende hissetmedikleri yerleri interaktif harita üzerinde “ateş böceği” ile işaretleyerek birbirlerini uyarmaya çağırdı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde başlayan ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar sürecek olan 16 günlük aktivizm kampanyasının çağrısına uyan binlerce kadın, Türkiye’de kendilerini güvensiz hissettikleri yerleri ateş böcekleriyle aydınlattı. Haritaya bakıldığında başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere Türkiye’nin ışıl ışıl olması dikkat çekti.

 BÖLGEDE 19 MERKEZ İŞARETLENDİ

Bölgemizde BM’nin “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” kampanyasına https://www.atesbocekleri.info üzerinden katılan kadınlar Trabzon, Rize, Artvin, Giresun ve Bayburt’ta güvenli olmayan yerleri işaretledi. Kadınlar, Gümüşhane’de ise hiçbir kadının işaretlemede bulunmaması dikkat çekti. Yapılan işaretlemelere göre Trabzon’un Ortahisar ilçesinde Kireçhane, Yeniköy mahalleleri, Ganita, Çarşı Mahallesi Esnaf Sokak, 2 Nolu Erdoğdu Rüzgarlı Bayır Sokak işaretlendi. Rize merkezde Tarım ve Çeşme sokakları, Rize Çayeli’nde Kazım Ayaz Sokak işaretlendi. Artvin’de Binat Sokak ve Ardahan Sokak kadınlarca güvensiz olarak belirtildi. Bayburt’un Hamamözü ilçesinde bir nokta işaretlenirken Giresun’daki işaretlemeler dikkat çekti. Giresun’un Görele ilçesi Çavuşlu Beldesi Trabzon-Giresun yolu üzerinde 5 farklı noktada ve ilçe merkezindeki 10. Sokak’ın işaretlenmesi ise dikkatlerden kaçmadı. Görele’nin ardından Giresun merkezde ise Okul Sokak ve Giresun Adası kadınlarca güvensiz bölge olarak belirtildi. Buna göre bölgemizde 19 nokta kadınlar tarafından güvenli olmayan merkez olarak adlandırıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Korkutan, Aydınlıkta,Gümüşhane, Sevindirdi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı