Haber Detayı
04 Kasım 2020 - Çarşamba 09:03 Bu haber 3232 kez okundu
 
Köy Yollarından, Balkan Şampiyonluğuna
Abdullah Çakır, Kelkit’in Kaş Köyünden Başladığı Koşu Merakı, Balkan Şampiyonluğuna Götürdü
YAŞAM Haberi
 Köy Yollarından, Balkan Şampiyonluğuna

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesi Kaş köyünde yaşan hayvancılık ve çiftçilikle geçinen Çakır çiftinin tek erkek çocuğu Abdullah Çakır (21), ailesinin tüm ekonomik zorluklarına rağmen inancından vazgeçmedi. Sabah erken saatlerinde uyanan Abdullah Çakır, ailesine yardım ettikten sonra köy yollarında, dağlar ve boş bulduğu her arazide tutku içerisinde olduğu atletizm sporunda başarılı olabilmek için çalıştı. Zor şartlarda çalışmalarını sürdüren Abdullah Çakır geçtiğimiz hafta gerçekleşen Balkan Dağ Koşusu Şampiyonası'nda büyük erkeklerde 12 kilometrelik parkuru birinci tamamlayarak kendisine olan inancını boşa çıkartmadı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü atletizm antrenörü Ercan Muslu yönetiminde çalışan Abdullah Çakır, bir ay önce yapılan Türkiye şampiyonasında 2.olarak Balkan şampiyonasına gitmeye hak kazanmıştı.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO), birinci sınıf öğrencisi olan Abdullah Çakır, Babasının zihinsel özürlü, annesinin ise fiziksel olarak engelli olduğu için engelli maaşlarıyla geçimlerini sağladığını söyledi. Şampiyon sporcu Çakır, “Spora 2017 yılında kıck boks branşında başladım. Küçük bir sakatlıktan sonra atletizme yöneldim. 5-6 ay kendi imkanlarımla ve sağlığım için koştum” diye konuştu.  

‘Milli Atlet Olabilmek İçin İmkanlarımı Zorladım’

Çakır, “Gümüşhane’de atletizmde kendini ispat etmiş Ercan Muslu ile planlı ve programlı bir şekilde çalışmaya başladık. Gümüşhane’nin çevre illeri olan Ordu, Trabzon ve Rize’de yarışmalarda başarılar elde ettim. Buralarda elde ettiğim başarılar beni atletizme iyice sürükledi.  Sporcu arkadaşlarım milli atlet olduktan sonra birçok fırsatın doğabileceğinden bahsetti. Bende milli atlet olabilmek uğruna imkanlarımı zorladım” dedi.

‘Bana Deli Diyorlardı’

Maddi ve manevi desteğinin olmadığını dile getiren Çakır, “Tek başıma mücadele ettim. Köyde hem işlere baktım hem de sabahları koşuyordum. Geçim kaynağımız hayvancılık ve çiftçilik. Sabah altıda kalkar ineklerimizi yedirirdik. Temizliklerini yapardık. Sabah, saat sekiz gibi koşmaya başlardım. Bir saat sonra gelir kahvaltı yapardım ve evin işlerini yardımcı olurdum. Köy yerinde imkanlarımız çok kısıtlı olduğu için, ben yol kenarlarında, dağlarda ve arazilerde koşardım. Koşmaktan çok zevk alırdım. Köyde yaptığım spora çok sıcak bakmıyorlardı.  Ben koştuğumda bana deli diyorlardı. Ailevi durum zaten belli, ekonomik sıkıntıları var, neden bu işlerle uğraşıyorlar diyorlardı. Tüm bunlara rağmen inancımı kaybetmedim. Başaracağıma inanıyordum. Hiçbir zaman pes etmedim. Direndim ve çok çalıştım. Olumsuzlukları kafama takmamaya çalıştım” ifadelerini kullandı.

Şampiyon sporcu açıklamalarını şu şekilde tamamladı;

“Trabzon’da yapılan seçmelerde ikinci olduktan sonra Romanya’da yapılan şampiyonaya gitmeye hak kazandım. Balkan şampiyonasın da ise birinci olmuştum. Bunlar hep beni daha çok tetikledi. Bir şeyleri başardıkça destek görmeye başladım. İlk başta bana sıcak bakmayan insanlar başarılarımdan sonra destek vermeye başladı. Bireysel olarak ise Dünya ve Avrupa şampiyonasında derece yapmak istiyorum. Bana destek olan herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Köy, Yollarından,, Balkan, Şampiyonluğuna,
Yorumlar
Haber Yazılımı