Haber Detayı
21 Ocak 2021 - Perşembe 09:10 Bu haber 1568 kez okundu
 
‘Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ Nedenim Var’ Projesine 700’ü Aşkın Ön Başvuru!
EKONOMİ Haberi
‘Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ Nedenim Var’ Projesine 700’ü Aşkın Ön Başvuru!

 

 Gümüşhane’de küçükbaş hayvancılığı geliştirmek için yapılan ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ Nedenim Var’ projesine başvurular sürüyor. Konu ile ilgili konuşan Gümüşhane İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necmettin Aygün, projeye şu an 700’ü aşkın kişinin ön başvuru yaptığını ve projenin büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Gümüşhane İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necmettin Aygün, Tarım İl Müdürlüğü tarafından açıklanan ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ Nedenim Var’ projesi ile ilgili konuştu. Projeyle birlikte Gümüşhane’de hayvancılığın büyük oranda gelişme kaydedeceğini söyleyen Necmettin Aygün, projeye şu anda 700 aşkın üreticinin başvuru yaptığını ve projenin büyük ilgi gördüğünü söyledi. Proje ile ilgili teknik bilgiler veren Aygün, Gümüşhane’de Küçükbaş hayvancılık işletmelerinin ölçeklerini büyütmek, küçükbaş hayvan sayısını artırmak, atıl işletme kapasitelerini üretime kazandırmak, yerel koyun ırklarıyla bölgesel kalkınmayı sağlamak ve kırmızı et açığını kapatmak amacıyla ülke genelinde başlatılan ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ Nedenim Var’ projesi başvuruları başladığını söyledi. ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesine müracaat edecek yetiştiricilerin,  İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine 23 Kasım 2021 tarihine kadar şahsen müracaat edebileceklerini söyleyen Aygün, proje kapsamında 5 yıl içerisinde 300 bin koyun hedeflendiğini söyledi. Proje kapsamında, ilk yıl ödemesiz 7 yıl vadede 100 bin TL’si faizsiz olmak üzere 150 bin TL’ye kadar kredi verileceğini söyleyen Gümüşhane İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricliği Birliği Başkanı Necmettin Aygün, proje kapsamında üreticilere verilecek hayvanlarda TARSİM geniş çaplı sigorta şartı olması gerektiğini de belirtti. ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ Nedenim Var’ projesi kapsamında hayvan seçimi, yem ve barınak koşullarında ise, 100 başlık uygun barınak imkânına sahip olma, 6-24 ay yaş aralığında küçükbaş anaç koyun şartı, üretim aşamasında 5 yıl boyunca 100 küçük baş hayvan varlığını işletmede bulundurma şartı bulunuyor. Ayrıca yerli ırklarla bölgesel kalkınmayı sağlamak amacıyla Akkaraman, Şavak Akkaraman, Şarole, Kangal Akkaraman, Morkaraman, Bafra, Sakız, Karayaka, koyun ırkları olma şartı, kaba yem ihtiyacının yüzde 50’sini yetiştirme şartı veya meralardan yararlanma hakkına sahip olma şartı, işletmenin bulunduğu yerleşim biriminde ikamet etme zorunluluğu gibi şartlar bulunuyor.

Projeye 700’ü Aşkın Ön Başvuru Yapıldı

İl Tarım Müdürlüğü tarafından açıklanan projeye 700’ü aşkın üreticinin ön başvuru yaptığını söyleyen Gümüşhane İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necmettin Aygün, projeyle birlikte Gümüşhane’de hayvancılığın büyük bir gelişme kaydedeceğini söyledi. Aygün, ‘’ Bu proje 23 Kasım’a kadar devam edecek. Projeye talep çok. Gümüşhane’nin herhangi bir köyünde yaşayan bir vatandaşın maddi sorunu var ve ahır yapamıyor. Arazisi var imkanı yok. Yüz koyun bu vatandaşa verildiği zaman kendisiyle birlikte beş kişilik bir aileye yetiyor. Yüz tane koyunun en kötü ihtimalle doksan tane kuzusu olsa ve en kötü bin liradan satılsa doksan lira yapar. Yüz koyunu alan vatandaş en kötü ihtimal 45 tane kuzu satar, hesap ortada. Bunlar birlikte Halk Eğitim kurslar açtı. Projeye birçok talep var ama bankada bir değerlendirme yapacak. Yapacağı değerlendirmeye göre hibeyi verecek.  Projeye başvuru yapan kadın çiftçilere ise öncelik tanınıyor.  Diğer bir destekleme ise vatandaş sürüsüne belli bir sayıda kuzu eklerse, vatandaşa ekstra bir hibe veriliyor. 2020 yılının rakamı 100 TL’ydi, bu yılın rakamı henüz açıklanmadı. Tahmini 125 TL ile 150 TL arası bir şey olur. Tabi bu projede belirtilen bazı koyun türleri var, vatandaşımız bu türlerden istediğini alabilir’’ diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Köyümde, Yaşamak, İçin, Bir, ‘Sürü’, Nedenim, Var’, Projesine, 700’ü, Aşkın, Ön, Başvuru!,
Yorumlar
Haber Yazılımı