Haber Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 10:51 Bu haber 2075 kez okundu
 
Kral Pestil Köme 2019 Yılı Değerlendirdi
EKONOMİ Haberi
Kral Pestil Köme 2019 Yılı Değerlendirdi

 

Kral pestil Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir 2019 yılına dair değerlendirmelerde bulundu.

Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir yaptığı yazılı açıklamada, kara kazanda üretilen pestil ve kömeyi 1974 yılında ticari bir ürün haline getiren Büyükbayraktar ailesinin dünyada birçok ülkeye ihraç ederek Gümüşhane ismiyle bu ürünlerin tanınmasını sağlandığı söyledi.

Özdemir, “Türkiye ve dünya bu ürünleri Kral markası ile tanımıştır. 2000 yılına gelindiğinde bu geleneksel gıdaların üretiminde modern tesislere geçmiştir. Bu gün pestil ve köme endüstrisinde kullanılan tüm modern makine ekipman sistemlerinin tamamının ar-ge çalışmalarımızın ürünü olduğunu belirtmekten ilimiz ve ülkemiz adına gurur duymaktayız” dedi.

Kaya Büyükbayraktar’ın Gümüşhane’ye ve ülkeye kazandırdığı bu sektörde faaliyet gösteren  birçok işletme oluşmuş ve pestil ve kömenin ünü hızla büyüdüğünün altını çizen Özdemir, “İlimizde 30’a yakın işletmenin kurulması ve onlarla birlikte bu yolculukta ürünleri tüm ülkeye yaymaktan memnuniyet duyuyoruz. Çünkü biliyoruz ki hijyenik kurallara uygun ve kaliteli bir şekilde bu ürünleri üreten onlarca işletmeye daha ihtiyaç vardır. Yıllar itibariyle KRAL ailesi olarak bir taraftan artan talebi karşılamak üzere kapasite artışlarına gidilirken, Frenchaisinglerinde, A sınıfı satış noktalarında ve elit satış noktalarında kendimize aiti bir çok marka ile bulunduk. ISO 9001 ve ISO 2200: HACCP ve Helal sertifikası belgelerini almış, süper marketlere, büfe türü satış noktalarına tescilli yeni markaları ile girerek marka gücünü de artırmıştır” ifadelerini kullandı.

Özdemir, “Kral Pestil, 2002 yılından beri Büyükbayraktar Gıda San. ve Tic. Ltd Şti. çatısı altında organize sanayi bölgesindeki 600 m2’lik kapalı üretim alanında faaliyet göstermektedir. Firma doğadan gelen ürünü bozmadan doğal olarak tüketiciye ulaştırma hedefinde ürün çeşitleri arasına kral tatlısı, muska, rulo pestil, çokopestil, meyve marmelatları, pekmez ve bitki-meyve çaylarını da katarak yoluna devam etmektedir. Bugün ülkemizde benzer faaliyet alanlarında en yüksek kapasitede üretim yapan işletme olarak, her geçen gün öz sermayesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığı, Tübitak ve üniversitelerin desteği/işbirliği ile büyümeye, kapasitesini artırmaya ve kalitesini geliştirmeye, ürünlerini standardize etmeye devam etmektedir. 2019 yılı bizim için çok önemli bir dönüm noktasıdır. 2019 yılında Avrupa Ülkeleri, Kanada ve Orta Doğu Ülkelerine doğrudan ve distribütörlerimiz üzerinden 12 ihracat yapılmıştır” açıklamalarında bulundu.

Ar-ge ve İnovasyonda ciddi çalışmalar

Şirket olarak Ar-ge ve inovasyona oldukça önem veren bir işletme olduklarını altını çizen Özdemir, “2019 yılında Ar-ge harcamamız hatırı sayılır rakamlara ulaşmıştır. Ülkemizin önde gelen üniversiteleri ile yaptığımız ar-ge çalışmaları ile 2020 yılında yeni ürünlerle müşterilerimizin karşısına çıkacağız. Bunun yanında 2018 yılında Ar-ge’sini tamamladığımız ürünleri 2019 yılında piyasaya sunduk. Bunlardan özellikle 2019 yılından Almanya’ya ihracatını yaptığımız “özel tüketim alışkanlığına sahip bireyler için pestil-köme ürünleri (Çölyak hastaları için Glutensiz; laktoz intölaransına sahip bireyler için laktozsuz  (laktozfree); vegan ve şekersiz) firmamız açısından oldukça önemli ürünlerdi. Bu ürünlerin ortaya çıkışı beslenme beyanlarının akredite laboratuvarlarda ortaya çıkarılması ve pazara girişi oldukça önemli bir mihenk taşıydı. Hem glütensiz, hem laktozsuz hem veganlara uygun hem de şeker ilavesiz ürettiğimiz ve ihracatını yaptığımız bu ürünlere ait patent alma girişiminde bulunulmuş, ön araştırma raporları uzmanlarca hazırlanmıştır” dedi.

Özdemir, “Yine 2019 yılında nar, kızılcık, kayısı, hurma, elma, likapa, gül, kuşburnu, göğem gibi farklı meyvelere ait pestil kömelerde işletmemizde seri üretime alınmış ve Marmara bölgesinde yoğun şekilde piyasaya sunulmuştur. Ürünlere ait raf ömrü çalışmaları yapılmış, modern ambalajlama teknikleri ile ürünlerin katkı maddesi kullanılmadan raf ömrünün uzatılmasına yönelik süreçlerimizi geliştirdik.  Bu sürede ülkemizdeki en önemli market zincirlerinde ürünlerimi müşterilerimizle buluşturduk ve bu zincirlerin uluslararası gıda denetimlerinden oldukça yüksek derecelerle geçtik” diye konuştu.

Modern fabrikamıza ve sosyal alanımıza taşındık.

2019 yılı çikolata hattı ve lokum üretim hattı devreye aldıklarını söyleyen Özdemir, “5000 metrekarelik yeni üretim alanımıza ve idari /sosyal binamıza taşındık. Uluslararası bir gıda imalathanesine yaraşır, ilimizi temsil edebilecek, çevre düzenlemesi ile modern bir yerleşkeyi bölgemize kazandırdık. Aylara göre değişmekle çoğunluğu kadın 70’i bulan istihdamımızla il ekonomimize katkı sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Coğrafi işaretli ürünler

Özdemir, “Herkesin bildiği gibi Türk patent enstitüsünden Coğrafi işaret belgesi alan yapısında bal ve süt barındıran Gümüşhane pestil ve kömesi ülkemizin en önemli ürünlerinden olup bu belge il özel idaresince alınmıştır. Bu belgenin kullanımı yani bu belgeye uygun üretim yapmak oldukça ciddi bir takip gerektirmekte olup, uygun üretim yapılmadığı takdirde cezai müeyyideleri bulunmaktadır.  2014 yılından 2019 yılına kadar bu belgeyi kullanmak üzere noterden taahhütte bulunan ve bu üretimi yapan tek işletme olmanın gururunu yaşıyoruz. Gümüşhane coğrafi işaretli bu ürünleri ülkemizin elit satış mağazalarında satmakta ilimizin marka değerine katkıda bulunmaktayız. Özetle 2019 yılı firmamız açısından oldukça verimli bir yıl olmuştur. Aile olarak ilimiz, bölgemiz ve ülkemize ciddi katkılar yapmak en büyük arzumuzdur” dedi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kral, Pestil, Köme, 2019, Yılı, Değerlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı