Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 11:13 Bu haber 649 kez okundu
 
Kültür Farklı, Anlayış Farklı, Turizm de Farklı
NABIZ Haberi
Kültür Farklı, Anlayış Farklı, Turizm de Farklı

 

31 Mart yerel seçimleri öncesinde Trabzon'dan ziyaretimize gelen otel sahibi bir arkadaşım ile Gümüşhane Turizmi için çok önemli bir adım olarak gördüğümüz RAMADA Otelinin lobisinde uzun uzadıya bir sohbet gerçekleştirdik. Sohbetimizin konusu genel hatlarıyla turizmdi. Cevabını aradığımız soru ise; Gümüşhane’nin bu turizm pastasından neden yeterince pay alamadığıydı.

Gümüşhane’deki asıl sorunun anlayış olduğuna değinen arkadaşım, bunun en basit örneğinin de içerisinde bulunduğumuz otel ve çevresindeki yapılaşma olduğuna dikkat çekti. Arkadaşım yaptığı değerlendirmede; “Gümüşhane’ye bir anlamda marka değeri kazandıran RAMADA Otelinin hemen yanı başına, konut için otelden daha yüksek imar izni vermek, bölgeyi adeta koca bir taş yığınına çevirmek hangi anlayışın tezahürü anlayamadım. Bu tür konulara belediyelerin hassasiyetle yaklaşması gerekiyor. Turizm yatırımlarının olduğu bölgelerde hem belediyelerin hem de diğer kuruluşların ince eleyip sık dokumalıdır” ifadelerini kullandı.

Trabzon Bahçecikte yapılan Mehmet Akif Ersoy camisinin siluetini ortaya çıkarmak için çevresinde ki binaların yıkıldığına vurgu yapan arkadaşım, “Böyle bir otelin etrafında yapılan bu konut yatırımı Trabzon'da olsa, sektörün bütün temsilcileri bir araya gelerek belediyeye şikâyette bulunur. Verilen iznin emsal teşkil edeceğini, sektörün bu durumdan ciddi anlamda zarar göreceğini bilir ve yapılan hatadan dönülmesi için gerekli adımları atar. Sonuç olarak da yapılan yanlıştan dönülür ve yıkım gerçekleştirilir. Yoksa hiç bir firma gelip Trabzon'a yatırım yapmaz. Anlaşılan Gümüşhane’nin yetkili isimleri, turizm paydaşları, sektörün temsilcileri mevcut durumdan memnun ve dışarıdan gelecek yatırımları da pek önemsemiyor” dedi.

Gümüşhane'nin fiziki yapısının arsa üretimi noktasında belediyeleri oldukça zorladığı bir gerçek. Yerli veya dışarıdan gelecek her türlü yatırım için en önemli sorunlardan biri arsa fiyatları. Bu durumu asla görmezden gelmiyoruz. Ancak zorluk var diye şehrimizin geleceğine ipotek koymak, her açıdan yanlış olduğunu bile bile projelere izin vermek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yatay mimari söylemi ile bağdaşmadığı da bir gerçek. Her ziyaretinde konu hakkındaki uyarılarını tekrarlayan Cumhurbaşkanımızın sözlerini belediyelerimiz kulak ardı etmemelidir.

Hal böyleyken can alıcı konuya da yer verelim. Dün yine RAMADA Otel’deydik. Otelin tam karşısında yükselen hilkat garibesinde seçim öncesi ve seçim sonrası değişimler mevcut. Kazanılan seçimin ardından yapının üstüne yeni katların çıkılıyor olması manidar elbet.

İnşallah arkadaşımız bu aralar Gümüşhane'ye gelmez...!

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kültür, Farklı,, Anlayış, Farklı,, Turizm, de, Farklı,
Yorumlar
Haber Yazılımı