Haber Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 11:51 Bu haber 2036 kez okundu
 
Kurbanlar Hazır, Alıcı Yok
Kurban Bayramına sayılı günler kala kurulan hayvan pazarları kurban alıcılarını bekliyor.
EKONOMİ Haberi
Kurbanlar Hazır,  Alıcı Yok

Ülke genelinde yaşanan ekonomik sorunlar hayvan pazarlarını da vurdu. Kurban bayramı için kurulan hayvan pazarlarında yaşanan bu sessizlik Pazar esnafını tedirgin ediyor.  Gümüşhane’de kurulan hayvan pazarında küçük ve büyük baş kurbanlıklar alıcılarını beklerken, pazarda yaşanılan bu sessizlik Gümüşhane’deki hayvan satıcılarını da tedirgin etmeye başladı.

Mal Var, Alıcı Yok

25 yıldır hayvan satıcılığı yapan Harun Demir gazetemize yaptığı açıklamada, Piyasanın çok durgun olduğunu kaydederek, “Yem pahalı, insanların da çok fazla kurban kesim gücü yok. İki sene önce kilosu 40 TL iken bu sene 38 TL’ye satılıyor.  Ancak insanların alım gücü yüksek olmadığı için pazarda hareketlilik yaşanmıyor. Pazarda sadece hayvan sahipleri var.75 baş hayvanım var, fakat hepsini getirmedim. Pazardaki hareketliliğin durumuna göre satış oldukça getireceğiz.   Mal var alıcı yok. Maliyetin fazla olması piyasaya yansıyor. Küçükbaşlar 1-2 bin arasında büyük başlar ise 5-15 bin arasında değişiyor.  Bayrama 1 hafta daha var. Bu nedenle önümüzde ki günlerde bir hareketlilik yaşanacağını umut ediyoruz. Ancak şuan da pazarda durum hiç iyi gözükmüyor” ifadelerini kullandı.

Diğer bir satıcı Bilal Yılmaz ise Piyasanın henüz rayına girmediğini belirterek, “200 tane malla geldik. Yarısı pazarda yarısı ise dışarda bekliyor. Daha bir tane satabildik. Durumda iyi değil. Genelde sığır ekip işi alınıyor. Devlet emekliğe bin TL ikramiye verdi. İnsanlar bu parayla kurban kesemez. Sığır alanlar 20-25 gün öncesinden gelir bakarlardı. Küçükbaş işe 3 gün içinde gelir, alınırdı. Şimdi ise hiç hareketlilik yok. Kurban bayramına 3 gün kala ne satabilirsek o, satamazsak kurbanlıklar elimizde kalacak” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kurbanlar, Hazır,, , Alıcı, Yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı