Haber Detayı
27 Haziran 2020 - Cumartesi 11:17 Bu haber 1525 kez okundu
 
Kurbanlık Hayvan Sorgulaması Başladı
GÜNDEM Haberi
Kurbanlık Hayvan Sorgulaması Başladı

Kurbanlık Hayvan Sorgulaması Başladı

Gümüşhane’de yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kurbanlık hayvanlar için kontrol ve denetleme çalışmalarına hız verdi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre “Güvenilir ve sağlıklı kurbanlık hayvan satın alınabilmesi için büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıkların Veteriner Bilgi Sistemi'ne (TÜRKVET) kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla Bakanlığımız tarafından "https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/" web adresten hayvanın küpe numarası girilerek hayvan bilgileri sorgulanabilmektedir. Söz konusu bilgiler e-Devlet üzerinden de ulaşılabilir. 

Ayrıca hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin aranabileceği Hayvan Sağlığı ve Refahı (HaySag) Mobil Uygulaması geliştirilerek kullanıma açılmış olup, söz konusu uygulama cep telefonuna yüklendikten sonra küpe üzerindeki barkod okutularak ya da küpe numarası girilerek hayvana ilişkin resmi bilgilere ulaşıla bilinmektedir. Üreticilerimize önemle duyurulur” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kurbanlık, Hayvan, Sorgulaması, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı