Haber Detayı
05 Kasım 2021 - Cuma 09:19 Bu haber 2335 kez okundu
 
Kurumlarımız Böyle Çalışıyor
NABIZ Haberi
Kurumlarımız Böyle Çalışıyor

Geçtiğimiz günlerde uzun yıllar boyunca devlete hizmet etmiş emekli bir arkadaşımız gazetemize uğrayarak başında geçen bir olayı anlattı. Uzun zamandır, devlet dairelerimizde çalışan memurlarımız için bazı olayları gündeme getirmeye çalışıyoruz. Bu olay da bunlardan birisi olduğu için yazma gereği duyduk.

Emekli arkadaşımızın anlattığına göre, yakın bir akrabası yurtdışında yaşıyor. Bu vatandaş annesine para yolluyor. Annesine yardım olarak yollanan bu paranın bir bölümü ise, paranın gönderildiğine dair bir belge ve annesinin ikamet adresi belgesiyle birlikte Almanya hükümeti tarafından geri ödeniyor. İlkokul mezunu bu kişi ise, gerekli evrakları alıp Türkiye'ye yolluyor. Olaylar da burada başlıyor. Gerekli belgeleri ibraz etmek için devlet kurumlarına giden Türkiye'deki yakınları, görevliler tarafından böyle bir uygulamanın olmadığını ve bu işlemi yapamayacaklarını söyleyerek geri gönderiliyor. Emekli memur arkadaşımız yaptığı araştırma ile bu işin Valilik kanadıyla çözülebileceğini öğreniyor ve valiliğe giderek işleminin yapılmasını istiyor. Valilik de işlemin yapıldığını söyleyerek evrakları vatandaşa veriyor ve ilgili kurumlardan doldurulup getirilmesini istiyor. Fakat, evrakları doldurmak için gittiği, dış ülkeler, emeklilik servisi ve rehberlik servisi gibi birimler vatandaşın işlemini halledemiyor. İstenen işlem ise sadece matbu bir evraka imza ve kaşe atılması...

Arkadaşımız bizim yanımıza geldiğinde, aradan geçen süreye rağmen hala evrakın tamamlanamadığını söyledi. Şu anda ne durumda bilemiyor. Yani bu olaydan anlayacağımız şu, bir vatandaşımız sadece bir evrak için oradan oraya dolaşmak zorunda kalıyor. Üstüne üstlük, Almanya'daki yakının da kendisini sürekli aradığını ve evrakı hala tamamlayamadığını söylüyor. İşte bizim bir evrak için bekleme süremiz ortada, gerisini siz düşünün. Kurumlarımızda çalışan memurların bir görevi var, fakat birbiriyle bağı olan bu birimler bir arada bulunsa, vatandaşlarımız oradan oraya dolaşmak yerine işlerini kolayca halletse daha doğru olmaz mı?

Son söz, vatandaşın derdi de bitmiyor, haklılığı da...

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kurumlarımız, Böyle, Çalışıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı