Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 10:55 Bu haber 777 kez okundu
 
Memur-Sen’in Engellilere Yönelik Talepleri
Gümüşhane Memur-Sen, 5.Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri’nde engelli kamu çalışanlarına yönelik taleplerini açıkladı.
GÜNDEM Haberi
 Memur-Sen’in Engellilere Yönelik Talepleri

Gümüşhane Engelli Komisyonu Başkanı Coşkun Tuncer başlayan 5.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında her daim Engelli Kamu Çalışanlarının yanında olan Memur-Sen’in sunduğu teklifte engelli kamu çalışanlarına yönelik çok önemli taleplerin mevcut olduğunu söyledi.

Sürmekte olan görüşmelerde, amacın sadece engelli kamu çalışanlarına yönelik sunulan bütün taleplerin karşılanması olduğunu ifade edilerek engelli kamu çalışanlarına yönelik taleplerin neler olduğu açıklandı. 

‘İşte Engelli Kamu Çalışanlarına Yönelik Talepler;


(1) Engelli aile bireyi olan kamu görevlileri;
a) Gelir düzeyine ilişkin şart aranmaksızın ilgili mevzuatında belirtilen engelli bakım ücretinden yararlandırılır. Bu ücret, maaşlarıyla birlikte ödenir.
b) Engelli aile bireyinin bakım ücretinden yararlanmayı gerektiren düzeyde engeli bulunması kaydıyla,
istekleri halinde günlük ve haftalık çalışma sürelerinin yarısında görev yapmama hakkından yararlandırılır.
c) Engelli aile bireyinin bakım ücretinden yararlanmayı gerektiren düzeyde engeli bulunması kaydıyla, her
yıl için 90 gün fiili hizmet zammından (yıpranma payından) yararlandırılır.
(2) Şehit/gazi yakını kapsamında ve gazilik unvanına bağlı olarak istihdam edilen kamu görevlilerinin yer
değiştirme suretiyle atanma talepleri, kısıtlayıcı hükümler uygulanmaksızın yerine getirilir.
(3) Engelli kamu görevlilerinin TOKİ konutlarından satın almaları halinde (tek konut için) faizsiz kredi kullanılır.
(4) Engelli kamu görevlilerinin derece artışı 2 yılda bir gerçekleştirilir. Buna ilave olarak her 5 yılda bir ilave bir derece verilir.
(5) Engeli nedeniyle malulen emeklilik hakkından yararlanan kamu görevlilerine bağlanacak emekli aylığı tutarı ile emekli ikramiyesi, 25 yıl esas alınarak hesaplanır ve ödenir. 25 yıldan daha fazla hizmeti olanlar için filen çalıştıkları süre dikkate alınır. Engelli kamu görevlilerine bağlanacak emekli aylığı, en son almakta olduğu maaşın 85’inden az olamaz.
(6) Engelli kamu görevlileri, emekliliklerinde derece ve kademelerine bakılmaksızın yeşil pasaport hakkından yararlandırılır.
(7) Engelli kamu görevlilerinin atanmasına ve yer değiştirmesine ilişkin iş ve işlemler ile mevzuat düzenlemeleri için oluşturulan kurul ve komisyonlarda, bu toplu sözleşmenin tarafı olan Konfederasyon tarafından bildirilecek engelli kamu görevlileri temsilcisi yer alır.
(8) Engelli kamu görevlilerine, ulaşımlarını sağladıkları motorlu taşıt alımları KDV’den muaf tutulur.
(9) Engellilerin bir kereye mahsus olmak üzere istekte bulundukları yere, yer değiştirme suretiyle atanmalarında herhangi bir kayıt ve sınır uygulanmaz.
(10) Engelli kamu görevlisinin çalıştığı kurumun il dışında yapacağı eğitim, seminer vb. faaliyetlerde refakatçi götürmesine imkân verilerek masrafları kurumca karşılanır.
(11) Engelli kamu görevlilerine, Diyanet İşleri Başkanlığınca koordine edilenler kapsamında Hac farizası ve Umre için 3 kontenjanı uygulanır. Engelliler ve refakatçileri, hac ve umre ziyaretlerinden 50 indirimli yararlanır.
(12) Ortaöğrenim (lise) ve yükseköğrenim mezunu olup hizmetli kadrosunda bulunan engelli kamu görevlileri, görevde yükselme sınavından muaf tutularak istekleri halinde VHKİ veya memur kadrolarına atanır.
(13) Bu madde kapsamındaki engelli kamu görevlisi ifadesi; engellilere mahsus kontenjana mahsus olarak kamu görevlisi olarak atanan engelliler ile göreve başladıktan sonra engelli kamu görevlisi olarak atanmayı gerektirecek düzeyde engeli olan kamu görevlilerini kapsar.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Memur-Sen’in, Engellilere, Yönelik, Talepleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı