Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 09:44 Bu haber 2917 kez okundu
 
Muhtarları Küstürmedi
Başkan Çimen doğru yaklaşımını sürdür medi hoşgörü istedi
GÜNDEM Haberi
Muhtarları Küstürmedi

Gümüşhane Belediye başkanı Ercan Çimen’in Trabzon’da gerçekleştirilen Bölgesel Kalkınma Toplantısı’nda “İl  ve ilçe merkezlerinde muhtarlıklara gerek yok. Belediyeler kendi, bünyesinde bunu yürütebilir “yaklaşımı kamuoyunda doğru bir yaklaşım olarak nitelendirilirken muhtarlar rahatsız oldu. Önce muhtarlar konfederasyonu başkanı Bekir Aktürk açıklama yaptı. Ardından Gümüşhane merkezdeki muhtarlar rahatsızlıklarını ifade ettiler.

Belediye başkanı Ercan Çimen ise dün yeniden yaptığı açıklamasında muhtarlıklara verdiği önemi vurguladı. Söylemlerinin yanlış anlaşıldığını ve maksadını aştığını ifade etti. Başkan Çimen sözlerinden ötürü muhtarlardan hoşgörü beklediğini kaydetti.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk’ün ardından,  Gümüşhaneli muhtarlardan da tepki geldi. Basın açıklaması düzenleyen muhtarlar, Ercan Çimen’in kullandığı ifadelerin muhtarlar için talihsiz ifadeler olduğunu ifade etti.   

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen tarafından Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantısı’nda sarfedilen, ‘’ İllerde muhtarlıklara merkezde gerek yok. Bana göre ilçelerde beldelerde muhtarlıklar kaldırılsın. Belediyeler kendi bünyesinde bunu yürütebilir’’ ifadeleri tepkilere neden oldu. İlk olarak Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk tarafından tepki çeken ve eleştirilen ifadeler, Gümüşhane’de görev yapan muhtarlar tarafından da tepkiye neden oldu. Tepki çeken ifadeler için muhtarlar bir basın açıklaması düzenledi. Merkez Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Arzu Ay, Karaer Mahallesi Muhtarı Mehmet Kurtman, Özcan Mahallesi Muhtarı Feyyaz Yüce, Canca Mahallesi Muhtarı Adem Yılmaz, Çamlıca Mahallesi Muhtarı Mustafa Ural, Hacıemin Mahallesi Muhtarı Yaşar Tarhan, Oltanbey Mahallesi Muhtarı Emir Yılmaz, Süleymaniye Mahallesi Muhtarı Orhan Eryılmaz, Esentepe Mahallesi Muhtarı Özgür Bayır ve Yitirmez Köyü Muhtarı Yahya Bayır tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, Gümüşhane Belediye Başkanı tarafından kullanılan ifadelerin muhtarlar için çok talihsiz bir açıklama olduğu ifade edildi.

‘Muhtarlar, Sadece Devletin Kendilerine Verdiği Görevi Yerine Getirirler’

Muhtarlar tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, ‘’Trabzon’da gerçekleştirilen bölgesel kalkınma toplantısında, ilimiz Belediye Başkanı Sayın Ercan Çimen’in konuşması esnasında kullandığı bir kısım ifadeler, tarafımızda rahatsızlık yaratmış olup bu hususu kamuoyuna arz etmek isteriz. Sayın Ercan Çimen’in konuşmasında geçen, ‘İlde muhtarlıklara gerek olmadığı, ilçe ve beldelerde muhtarlıkların kaldırılması ve belediyelerin kendi bu bünyesinde bu görevi yürütebileceğine’ ilişkin ifadeler gerek mevcut yasal düzenlemelere ve gerekse hakkaniyete aykırı olup kanunca kendisine verilen yetki ve görevleri tüm olumsuzluklara rağmen özveri ile yerine getiren biz muhtarlar için talihsiz bir açıklama olmuştur. Bu açıklamada, sayın Ercan Çimen’i buna zorlayan nedenlerin ne olduğu hususunda tarafımızda şüphe oluşturmuştur. Oysa muhtarlar devlete yönelik olarak vatandaşın başvurduğu ilk kapıdır. Muhtarlar, vatandaşların taleplerini ilgili mercilere ulaştırabilecekleri en kısa yoldur. Muhtarlar, vatandaşların isteklerini mahalle bazında belediye yönetimine yansıtmada ve baskı oluşturmada önemli rol oynar. Muhtarlar, sadece devletin kendilerine verdiği görevi yerine getirirler. Muhtarlar, yasa dışı hiçbir talebi yerine getirmezler. Buna rağmen, eğer muhtarların görevlerine ve görevlerini yapma biçimine karşı sayın Ercan Çimen’de bir şüphe oluşmuş ise biz de kendilerine aşağıdaki hususları sormak isteriz.

  1. Belediye, her bir vatandaşın talebini yüz yüze, bire bir karşılayabilecek mi?
  2. İlimizin en ücra köşesindeki vatandaşımızın ihtiyacına zamanında koşabilecek mi?
  3. Yetki alanımızda mevcut sorunlar, öncelikler, ihtiyaçlar hususunda herhangi bir bilgisi var mı?
  4. Sayın Cumhurbaşkanımızın dahi öncelikli muhatap olarak kabul edip toplantılar düzenlediği muhtarlarımızı ortadan kaldırma gayenize sebep olan etkenler nedir?

Oysa bilinmelidir ki muhtarların pandemi döneminde dahi özveri ile yürüttükleri görevlerin, yerine getirilmesi, vatandaşımıza hizmet için hem devletimiz hem de sayın Ercan Çimen’in başkanı olduğu belediye açısından gerekli olan en önemli hususlardandır. Bizler pandemi döneminde, bir gün bile ara vermeden görevimizi yerine getirirken, bu talihsiz açıklamaları yapanlar nerede olduklarını sorgulamalıdırlar. Sayın Ercan Çimen tarafından ifade edilen açıklamaların bizlerde yarattığı üzüntüyü ve bunları yapanlara karşı oluşan olumsuz yansımasını kamuoyuna saygıyla arz ederiz’’ ifadelerine ver verildi.

Belediyeden Açıklama Geldi

Gümüşhane Belediyesi Başkanı Ercan Çimen tarafından, konuyla ilgili açıklama geldi. Açıklamada, ‘’ Trabzon’da geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantısına katılarak bir konuşma gerçekleştirdik. Bu konuşmamızda yıl sonlarında Belediyelerimizin yapmış olduğu nüfus hareketlerinin doğru olmadığı ve bu duruma muhtarlıkların da dahil olduğunu ifade etmiştik. Ancak açıklamamız maksadını aşmıştır ve Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı sayın Aktürk bu konuşmamız üzerine bir açıklama yayımlamıştır. Bizim muhtarlarımıza karşı olan yaklaşımımız dün olduğu gibi bugün de aynıdır. Şehrimizde muhtarlarımıza ait bir çalışma ofisi bile bulunmazken, biz mahallelerimize Mahalle Konağı kazandırdık. Eksik kalan mahallelerimizde de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bizim ifade etmek istediğimiz muhtarlıkların nüfus hareketlerine dahil olmasından kaynaklanan sorunları idi. Aksi takdirde bizim muhtarlarımıza karşı olan tutumumuz gerek mahalle, gerekse köylerdeki muhtarlarımız yakinen bilmektedir. Yanlış anlaşılmaya mahal veren açıklamamızdan dolayı muhtarlarımızın hoşgörüsüne sığınıyor, çalışmalarında başarılar diliyorum’’ ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Muhtarları, Küstürmedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı