Haber Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 11:23 Bu haber 1051 kez okundu
 
Neler Oluyor Beyler?
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)Gümüşhane il Başkanı Bedri Ağaç Gümüşhane sorunları hakkında basın açıklaması yaptı.
SİYASET Haberi
Neler Oluyor Beyler?

Başkan Ağaç yaptığı basın açıklamasında, Hastane, Dibekli köyündeki içme suyu zehirlenmesi, Karamustafa yıldız madendeki dereye karışan atık su ,Belediye sorunları, Karaca vadisindeki mermer ocağı, mevcut hastane ve Esnaf sıkıntıları konusunda açıklamalarda bulundu.

YENİ HASTANE BİNASI

Başkann Ağaç açıklamasının ilk konusu mevcut yeni hastane konusu oldu. Başkan Ağaç açıklamsında,”4 yıl oldu, milyonlar harcandı, hastalar insanlar per perişan. Orada hastane olmaz dedik, dinlemediler. Bina yapıldı, “boşuna uğraşmayın zemin problemli zararın neresinden dönerseniz kardır” dedik; dinlemeyip, 40-50 milyon TL civarı sözde güçlendirme ihalesi yaptılar. Yine söylüyoruz; bu işte kimin dahli varsa hesap sorulsun diyoruz, yazık bu milletin parasına, orası hastane olmaz nokta!

SUDAN ZEHİRLENME:

Dibekli köyümüzde yaklaşık 200 kişi içme suyundan zehirlendiğinin altını çizen Başkan Ağaç,” Soruyoruz; kanalizasyon suyu içme suyuna karıştı diyorlar. Oysa “Mastra Altın Madeninin siyanürlü atık suyunun karışmış olma ihtimali var, konuyu geçiştirmeyin lütfen diyoruz”; tam bir sessizlik” ifadelerini kullandı.

 

KARŞIYAKA MAHALLESİNDE HAFRİYAT PROBLEMİ;

Hastane güçlendirme ihalesini alan şirkete kıyak çekmek için yakın mesafeye kontrolsüz olarak dökülen hafriyatla; şehrin tepesinde suni bir dağ yaratıldığını söyleyen Başkan Ağaç,” Oradan kayan taş ve kayalar şehre indi, Allahtan can kaybı yaşanmadı. “Niye bu saçmalığa müsaade ettiniz” diye soruyoruz. Belediye Başkanı haberim yok diyor. İzin belgelerine bakıyoruz “Karşıyaka Köyü” diye yazılmış. Yeni bir köyümüz olmuş da haberimiz yok. Uyarıyoruz; o kütle; ama bugün ama yarın çok büyük felakete yol açabilir, o pisliği temizleyin” diye konuştu.

KARAMUSTAFA MADENİNDE ÇEVRE FELAKETİ

Karamustafa köyündeki maden firmasından dereye karışan atık su konusuna da değinen başkan Ağaç,” İnsanların maaş ve alacaklarını bile ödemeyen, kurulduğu günden beri sorunlu bir yer olan Yıldızlar Holdinge bağlı Karamustafa Madeninin kimyasal atık borusu patladı, zehirli kimyasal su dereye karıştı. Oradan aşağı vadi boyunca Harşit de dahil insan ve hayvan sağlığı çok ciddi tehdit altında” dedi

KARACA MAĞARASI VADİSİ

Karaca Mağarası vadisindeki maden ocağının olmayacağını söyleyen Ağaç,“ Turizm alanı civarında; açık saha madenciliği, taş ocağı vb. olmaz kardeşim” dedik. Dinleyen yok” ifadelerini kullandı.

MEVCUT HASTANE

Mevcut Hastane konusuna da değinen başkan Ağaç,” Artık ihtiyacı kesinlikle karşılamıyor, hijyen problemi had safhada, yoğun ve çok kalabalık, doktor sayısı yetersiz öyle ki; uzman doktor eksikliğinden kurul bile düzenli toplanamıyor. Söyledik, yazdık, tık yok” değerlendirmelerinde bulundu.

TİCARET

Esnaf Konusuna da değinen başkan Ağaç,” Esnaf ve ticaret erbabının finansal durumu çok kötü. Sürekli iş yerleri kapanıyor, insanlar per perişan durumda. Seri iflaslar yaşanabilir dedik, ilgilileri dahil yorum yok” dedi

GÜMÜŞHANESPOR

Gümüşhanesporun sahipsizliği konusunda da görüşlerini ifade eden Başkan Ağaç,” Sahipsizlikten takım içler acısı durumda, bir çıkış yolu da görülmüyor. Seçimler de bitti ya dönüp bakan bile yok” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE

Belediyede tam bir başıboşluğun hakim olduğunu ve Başkan Çimen’in ortalarda görünmediğini söyleyen Başkan Ağaç,” Tam bir başı boşluk var, Başkan ortalıkta görülmüyor. İş yapmak ve piyasaya veya normal günü gelmiş borçları ödemek için kaynak bulmayı geç; maaş ödemelerinde bile çok ciddi sıkıntılar var. Neredeyse bir yıl önce Belediyeden emekli olmuş olan insanların tazminatları ödenmiyor. İŞKUR işi de bitti. Seçim döneminde verilen onlarca uçuk vaadi geçtik; çözüm bekleyen sorunlar sürekli öteleniyor, yıllardır devam eden işler bile bitirilemiyor. Yani hiç birşey yapılmıyor. Ne oldu AVM'ye, Yeni Otogara, Kapalı Pazar yerine, binlerce kişiye iş sözüne ve diğerlerine? Yüz defa söyledik Gümüşhane'de kişiye özgü yani ahbap çavuş ilişkisi ile; imar uygulamaları, ayrımcılık aynen devam ediyor. Birileri adeta “Batan gemi malları” yaklaşımı ile kural, etik tanımadan bildiğini okurken; sözde bu şehrin yetkilileri, STK'ları, diğer ilgili kurum ve birimlerinde ise derin bir sessizlik hakim” ifadelerine yer verdi.

Özet olarak Gümüşhane’min sahipsiz olduğunun altını çizen Başkan Ağaç, ”Biz bu şehrin sahibi yok diyoruz da bazılarının zoruna gidiyor. Evet bu şehrin Milletvekilleri var, Belediye Başkanı var ve üstelik 18 yıldır bu ülkeyi tek başına yöneten iktidar partisine mensuplar; ama durumu herkes görüyor; bütün bunlar sahipsizliğin açık göstergesi değil mi?

Sonuç olarak; “belki bazı yandaşlar, düzenden nemalanan bazı tipler, ahbap çavuş ilişkileri ile işlerini yürütenler, yakınlar, eş-dost bir avuç insan bu düzenden memnun olabilir ama; Gümüşhaneliler! siz böyle bir yönetim anlayışına mahkûm ve mecbur değilsiniz, 2019  Yerel seçimleri bu konuda son fırsattır”; diye uyarmıştık. İstanbul başta olmak üzere; Ankara, Antalya, Adana, Mersin gibi şehirlerde yaşayan milyonlarca insan uyandı ve gereğini yaptı ama; Gümüşhaneli hemşerilerimiz takdirini farklı kullandı. Maalesef bu tercihin bir sonucu olarak; bundan sonra bu ve benzeri, üstelikte artarak büyüyecek sorunlar ile; şehrimiz ve bu şehrin insanları boğuşmaya devam edecek” sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Neler, Oluyor, Beyler?,
Yorumlar
Haber Yazılımı