Haber Detayı
04 Nisan 2019 - Perşembe 09:25 Bu haber 12911 kez okundu
 
"Otizme Mavi Işık Yak” Çağrısına ! RAMADA Gümüşhane Mavi Işık Yaktı.
GÜNDEM Haberi

2 Nisan Otizm farkındalık günü münasebetiyle kamuoyunun dikkatine Otizm çekmek için Gümüşhane RAMADA Otel sosyal sorumluluk projesi kapsamında MAVİ GİY, MAVİ KURDELEYE TAK! Otizme Mavi Işık Yak” Çağrısı!

2 Nisan dünya otizm farkındalık günü’nde MAVİ GİY, MAVİ KURDELEYİ TAK! #otizmemaviışıkyak çağrısına RAMADA Gümüşhane Mavi Işık Yaktı.RAMADA Gümüşhane 2 nisan dünya otizm farkındalık günü için sosyal sorumluluk projesi kapsamında "Otizm" çocuklar için "Otizm Vakfı" tarafından  Gümüşhane'de  bulunan Rehabilitasyon merkezlerinde çalışan özel öğretmenlere RAMADA Gümüşhane'de  bir hafta boyunca  eğitim verildi.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde, kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için başlatılan ve bütün dünyada ilgi gören Mavi Işık Yak Kampanyası’nın (Light It Up Blue) 2009 yılından beri Türkiye elçisi olan Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile Türkiye’de ikonik binalar Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD ) üyelerinin katkılarıyla mavi ışıkla aydınlatılacak, insanlar mavi giyecek ve sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmle ilgili mesajlar vererek otizmin farkında, onların yanında olduklarını ifade edecekler.

Nisan ayı boyunca dünyanın gündeminde olacak otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizm tanısı 1985 yılında her 2.500 çocuktan 1’ine konulurken, bugün doğan her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya gelmektedir. Nüfusa projeksiyon yaptığımızda ülkemizde yaklaşık 1.387.580 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 5.550.320 aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde 0-19 yaş grubu arasında 434.010 otizmli çocuk ve gencimizden, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 30.050’dir. Eğitim her çocuğun anayasal hakkıdır ama otizmli çocuklar için eğitim haktan da öte tek çaredir.

Erken Tanı ve Yoğun Sürekli Eğitimle, Otizmli Bir Çocuk Yeniden Doğabilir!

Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi ise, erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitim. Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Otizme, Mavi, Işık, Yak”, Çağrısına, !, RAMADA, Gümüşhane, Mavi, Işık, Yaktı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı