Haber Detayı
19 Mayıs 2020 - Salı 10:21 Bu haber 916 kez okundu
 
Prof. Dr. Aydın, sıcakların virüsün varlığını etkilemeyecek
SAĞLIK Haberi
Prof. Dr. Aydın, sıcakların virüsün varlığını etkilemeyecek

 

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, sıcakların virüsün varlığını etkilemediğini söyledi. Kovid 19, eğer yok olmazsa Mers ve Sars virüsleri gibi mevsimsel gribe dönüşeceğini belirten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, sıcaklığın virüs yayılma hızını etkilemediğini Akdeniz Bölgesindeki ve Karadeniz Bölgesindeki yüz bindeki kişi başına düşen virüs sayısının hemen hemen aynı olduğunu söyledi.

“KOVİD 19 YOK OLMAZSA; MEVSİMSEL GRİBE DÖNÜŞEBİLİR”

Kovid 19, hiçbir zaman yok olmazsa Mers ve Sars virüsleri gibi mevsimsel gribe dönüşeceğini belirten Prof. Dr. Aydın, “Biliyorsunuz başka koronavirüs türleri de var. Onlar da, mevsimsel grip yapıyor. Kovid 19’da öyle olma ihtimali var. Dünya Sağlık Örgütü de ‘Virüs, HIV gibi hiçbir zaman yok olmayabilir’ derken, aslında bunu söylemek istedi. İki ihtimali de dile getiriyor. Kaybolabilir de hayatımız boyunca bizimle devam edebilirde.” açıklamalarında bulundu.

“KARADENİZ VE AKDENİZ BÖLGELERİNDE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN VİRÜS SAYISI AYNI”

Herhangi bir veriye dayanmadığını ama yapılan tahminler üzerine İstanbul’da 1,5-2 milyon kişinin virüsü karşı bağışıklık kazandığını tahmin ettiklerini belirten Prof. Dr. Aydın, sıcaklığın virüsü etkileyip, etkilemediği ile ilgili de konuştu. Prof. Dr. Aydın, “Akdeniz Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi’nin yüz bindeki kişi sayısı hemen hemen aynı. Akdeniz Bölgesindeki iller büyükşehir olduğu için geçtiğimiz hafta kısıtlamadan çıkmıştı. Mersin, Antalya, Muğla ve Aydın gibi sahil havzası olan iller. Ordu, Trabzon, Rize, Artvin onlarda da yüz bin kişi başına düşen virüs sayısı aynı.” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Prof., Dr., Aydın,, sıcakların, virüsün, varlığını, etkilemeyecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı