Haber Detayı
28 Şubat 2020 - Cuma 10:05 Bu haber 1978 kez okundu
 
Rektör Beyin Meslektaşı Ayşen Hanım Kendi Okuluna Akademisyen Olarak Geri Dönüyor.
NABIZ Haberi
 Rektör Beyin Meslektaşı Ayşen Hanım Kendi Okuluna Akademisyen Olarak Geri Dönüyor.

 

Gümüşhane Üniversitesine Temizlik firmasında işçi olarak başlayan ve işçilik yaptığı dönemde Gümüşhane Üniversitesi Rektörü ile birlikte Kıbrıs’ta etkinliğe katılan, merdivenleri hızlı hızlı çıkan, adeta balonla uçan ve işçilikten bir anda akademisyenliğe ulaşan hanım öğretim üyesi coğrafyacı Ayşen Gönül Ekşioğlu şimdide Samsun Turizm fakültesine geçmiş.

Rektör Prof. Dr. H. İbrahim Zeybek Gümüşhane’ye Rektör olarak gelmesinden hemen sonra Gümüşhane üniversitesinin sözleşme imzaladığı temizlik firmasında işe başlayan ve rektör beyin sekretaryasında çalışan Ayşen hanım Üniversite elemanı olmamasına rağmen üniversitenin Kıbrıs gezisine katılmıştı. Daha sonrada Gümüşhane Üniversitesinde 6 kişinin girdiği sınavda diğer adaylardan hiç biri 60 puanı geçemezken 97 puanla birinci gelen Ayşen Hanım, coğrafya dalında öğretim üyesi oluverdi.

Belli ki Gümüşhane’yi sıçrama tahtası olarak kullanan rektörümüzün meslektaşı öğrenci olarak okuduğu Samsun’a akademisyen olarak geri dönüyor. Hem de kendi branşı olan fakülteye değil de, Samsun Turizm fakültesine gidiyor.

Bu arada unuttuğumuz bir ayrıntı daha var. Ayşen hanım işçi olarak çalıştığı dönemde, Üniversitenin sosyal tesislerinde ikamet etmişti. Yani her anlamda özel muamele gördü. Geçişin hemen akabinde Gümüşhane’de özellikle Gümüşhane üniversitesi öğretim ve akademisyen çevresinde hayretle izlenen bu tayinden sonra bazı akademisyenler, ”Anlaşılan rektör beyin ikinci dönemi olmayacak. Bu nedenle kendisi 19 Mayıs Üniversitesine döneceğine göre şimdiden kendi ekibini 19 Mayıs Üniversitesine topluyor “yorumları yapıldı.

 Bu arada bir şey daha merak ediliyor. Coğrafyacının Turizm fakültesinde ne işi var. Yazık üniversiteler ne hale geldi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın samimiyet ve iyi niyetle atadığı rektörler, çok acayip kadrolaşmalar yapıyor. Bilim kimsenin umurunda değil. Psikologlar İletişim Fakültelerine Dekan yapılıyor. Coğrafyacılar Turizm fakültelerine atanıyor. Bu yalnız Gümüşhane’de yaşanmıyor. Ne yazık ki Türkiye’nin her yerinde yaşanıyor. En başta YÖK başkanı Yekta Saraç olmak üzere rektörler cumhurbaşkanının iyi niyetini istismar ediyor. Hal böyle olunca da bilimsellik her geçen gün düşüyor. Türkiye’deki üniversiteler Dünyada sıralamaya giremiyor…

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Rektör, Beyin, Meslektaşı, Ayşen, Hanım, Kendi, Okuluna, Akademisyen, Olarak, Geri, Dönüyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı