Haber Detayı
05 Mart 2021 - Cuma 08:39 Bu haber 2868 kez okundu
 
Risk Haritasının Değişmesinde Tek Kriter Vaka Sayılarının Düşmesi Değil!
SAĞLIK Haberi
Risk Haritasının Değişmesinde Tek Kriter Vaka Sayılarının Düşmesi Değil!

 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen risk tablosunun tek başına 100 binde vaka üzerinden çıkmayacağını belirtti.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kemalettin Aydın, kentlere ait riskleri belirten mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklerin sadece vaka sayılarının düşmesi veya artmasıyla değişmeyeceğini söyledi. Aydın, yoğun bakım ve solunum cihazı doluluk oranı, testlerdeki PCR pozitiflik oranı, aşılanma oranı, sağlık kapasitesi gibi parametrelerinde dikkate alındığını söyledi. 

Doğu Karadeniz Bütün Kısıtlamaların Devam Edeceği Yüksek Riskli Bölge

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen risk tablosunda ki renklendirmenin sadece 100 binde ki vaka üzerinden belirlenmediğini vurguladı. Aydın, “Alınan karalar tek başına 100 binde ki vaka üzerinden çıkmayacağını bilelim. Yani on beş gündür böyle bir şey dolanıyor. Tablo 100 binde ki vakaya göre renklendi ama bunun yanında düşük etkinliği de olsa yoğun bakım ve solunum cihazı doluluk oranı, testlerdeki pcr pozitiflik oranı, aşılanma oranı, sağlık kapasitesi gibi parametrelere bağlı olarak da belirlendi. Belirlenen tabloya göre Şırnak ve Hakkari’de hiçbir kısıtlamanın kalmayacağı düşük riskli bölge diyebiliriz. Doğu Karadeniz de bütün kısıtlamanın devam edeceği yüksek riskli bölge denilebilir. Fakat bu tek parametre değil. Bunu belirleyelim. Bu parametreye göre iller dört ayrı bölüme ayrılıp her bölümde neler gevşeyebilir bu belirlenecek” dedi.

Hastane Kapasitesi De Uygunsa Mavi Ve Sarı İller Düşük Riskli Çıkacaktır

Mavi illerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini aktaran Aydın, “En öncelikli parametre bugün ki tablolarda kullanılacak olan 100 binde ki vaka artış hızı insidans dediğimiz tablo öncelikli olarak kullanılacak. Şırnak ve Hakkari artış hızında 100 bin de çok iyi olabilir. Mesela orada hastane doludur ve yeni bir hasta çıktığında solunum cihazı boş değildir. Yaşlılar aşılanmamıştır. Test oranı son on dört günde yükseliyordur. Risk devam ediyor demektir. Mavi illeri haritaya göre tekrar gözden geçirmek gerekir. Buna göre renk değil de düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iller sınıflaması olup ona göre kısıtlama belirli oranda kalmalı. Mavi bölgelerde aynı zamanda hastane kapasitesi de uygunsa o zaman mavi ve sarı iller de olmak üzere düşük riskli çıkacaktır.” açıklamalarında bulundu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Risk, Haritasının, Değişmesinde, Tek, Kriter, Vaka, Sayılarının, Düşmesi, Değil!,
Yorumlar
Haber Yazılımı