Haber Detayı
06 Ekim 2021 - Çarşamba 09:21 Bu haber 1882 kez okundu
 
Roma İmparatorluğu'nun Askeri Karargahı Gün Yüzüne Çıkmaya Devam Ediyor
KÜLTÜR Haberi
Roma İmparatorluğu'nun Askeri Karargahı Gün Yüzüne Çıkmaya Devam Ediyor

 

Gümüşhane'nin Kelkit ilçesindeki Satala Antik Kenti'nde ki Roma İmparatorluğu'nun Askeri Karargahı gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Tarihi kaynaklara göre, ilçe merkezine 28 kilometre uzaklıkta bulunan ve Roma İmparatorluğu döneminde 15. Lejyon Lego Apollinares tarafından kurulan kent, antik dönemde garnizon olarak kullanılmasının yanı sıra Anadolu ve Kapadokya'dan Karadeniz'e geçen askeri yolların birleştiği nokta görevini üstlendi. Roma İmparatorluğu'nun stratejik karakol olma görevini üstlenen kent, tarihte Asur, Madekonya, Roma ve Bizans medeniyetlerinin hakimiyetinde kaldı. Roma İmparatorları Trajan ve Hodrian tarafından da ziyaret edilen Satala Antik Kenti'ne, 15. yüzyılda su getirmek için 47 gözlü su kemeri inşa edilmesine rağmen, bugün sadece 1 kemerin ayakta kaldığı görülüyor.

Bartın Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım’ın başkanlığında devam eden kazılar ilerledikçe 15.lejyona ait kalıntılar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Kelkit’te yapılan kazı çalışmaları devam ediyor.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Roma, İmparatorluğu'nun, Askeri, Karargahı, Gün, Yüzüne, Çıkmaya, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı