Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 10:26 Bu haber 1109 kez okundu
 
RÜYA TÜNEL ZİGANA’NIN YÜZDE 68’İ TAMAMLANDI
GÜNDEM Haberi
RÜYA TÜNEL ZİGANA’NIN YÜZDE 68’İ TAMAMLANDI

Doğu Karadeniz Bölgesi'ni Ortadoğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu'nun geçtiği güzergahta, tamamlandığında dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise 14.5 kilometreyle en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak Yeni Zigana Tüneli inşaatında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Yüzde 68´i biten tünel inşaatının, önümüzdeki yıl tamamlanması hedefleniyor.

Gümüşhane - Trabzon karayolu üzerinde yapılan ve dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından 17 Mart 2017'de temeli atılan Yeni Zigana Tüneli'nde delme çalışmaları, çift yönlü sürdürülüyor. Projeyle Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyü mevkisiyle Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Başarköy köyü arasında, her biri 14.5 kilometre ve toplam 29 kilometre uzunluğunda çift tünel inşa ediliyor. Yeni Zigana Tüneli ile Başarköy Vadisi'nden 1015 metre kotundan girilip, 1264 metre kotuna yüzde 3,30 eğimle tırmanılacak. Yüzde 0.85 eğimle de inilerek, Köstere Vadisi'nden 1212 metre kotundan çıkacak tünelle Zigana Dağı geçilecek.

Mevcut Zigana Tüneli, yaklaşık 1800 metre kotlarından geçerken, Yeni Zigana Tüneli'ne ise yaklaşık 800 metre daha düşük kottan girilerek, Zigana Dağı geçilmiş olacak. Tünel, Gümüşhane ile Trabzon arasındaki ulaşımı 40 dakika kısaltacak. 2021 yılında hizmete girmesi planlanan tünel, 1 milyar liraya mal olacak. Doğu Karadeniz'i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu'nun geçtiği güzergahtaki Zigana, tamamlandığında dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak. Dünyanın en büyük karayolu tünelinin ise 18,2 kilometre uzunluğuyla Çin'de bulunan 'Zhongnanshar' adlı, çift tüplü tünel olduğu belirtildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: RÜYA, TÜNEL, ZİGANA’NIN, YÜZDE, 68’İ, TAMAMLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı