Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 10:30 Bu haber 791 kez okundu
 
Sadak Barajı Turizme Kazandırılıyor
EKONOMİ Haberi
Sadak Barajı Turizme Kazandırılıyor

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, Sadak Barajını inceleyerek projeler hakkında bilgi verdi.

Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas ve Ak Parti Kelkit İlçe Başkanı Sadi Tüysüz ile birlikte Kelkit ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Sadak Barajını ziyaret ederek burada incelemelerde bulundu. Milletvekili PektaşKelkit kaymakamlığı ile Kelkit Belediyesi iş birliğiyle DOKA’ya daha önce sunulan proje hakkında açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Pektaş, projenin gerçekleşmesi halinde Sadak Köyü’nün turizm köyü olabileceğini belirterek, “Sadak Baraj çevresine ağaçlar dikip sosyal tesisler inşa edilecek. Burayı gezmek için gelen hemşerilerimiz konaklama imkanı bulacaklar, isteyen su sporu isteyen farklı etkinliklerle meşgul olacaklar, kısacası burası bölgenin turizm merkezi haline getirilecektir” diye konuştu.

Milletvekili Pektaş, Salyazı havalimanı hizmete girdiğinde yurt içinden ve dışından çok sayıda vatandaşımızın geleceğine inanıyorum. Sadak Barajı sadece 73 bin 600 dekar zirai arazinin sulanmasını sağlamakla kalmayacak ilçenin tanıtımına önemli katlı sağlayacaktır. Biz Sadak Barajını çok önemsiyoruz. Kelkit ilçemize 20 kilometre uzaklıktaki Sadak Deresi üzerine temelleri 2012 yılında atılan 2014 yılında tamamlanarak işletmeye alınan temelden yüksekliği 47,5 metre olan baraj kil çekirdekli, kum-çakıl dolgu tipinde inşa edilmiştir. Barajın gövde hacmi 2 milyon 15 bin metreküp, depolama hacmi ise 23,24 milyon metreküptür" dedi.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sadak, Barajı, Turizme, Kazandırılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı