Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 11:42 Bu haber 1267 kez okundu
 
Salonu Olmayan Spor Lisesi
GÜNDEM Haberi
Salonu Olmayan Spor Lisesi

Gümüşhane Spor Lisesinin Öğrencileri ve Velileri Okulun Hizmet Kalitesinden Şikâyetçi

Salonu Olmayan Spor Lisesi

Gümüşhane de iki yıl önce Eğitim ve Öğretime başlanan Gümüşhane Spor Lisesinin fiziki yetersizliği ve şehir merkezine uzaklığı bazı sorunları beraberinde getiriyor.

Bağlarbaşı Mahallesinde bulunan ve yaklaşık 100 civarında öğrencinin eğitim gördüğü okul, şehir merkezine uzak olmasının yanı sıra bir spor lisesinde olması gereken en temel ihtiyaçlardan birisi olan spor salonunu eksikliği ile öğrenciler ve velilerini zor durumda bırakıyor.

“Okul Spor Lisesine Uygun Değil”

Geçen yıl yaşanan sıkıntıları bu dönemde tekrar yaşamak istemediklerini, öğrenci velileri adına gazetemize bir açıklama yaparak dile getiren Okul Aile Birliği Başkanı Reha Aydın, “Okulumuz ilin 7 km dışında olması, öğrencilerimizin gidiş geliş ve öğlen yemek saatlerinde evlerine gelememesi, öğrenci ve veliler için bazı sıkıntılar oluşturuyor. Bunlardan daha da önemlisi ise fiziki açıdan okulun Spor Lisesine uygun olmayışı. Ağırlıklı olarak spor eğitimi alan bu çocukların salonunun bulunmaması bu binadaki yetersizliği ortaya koyuyor.  Öğrenciler spor salonu olarak Aydın Doğan Spor Salonu ya da Şehir merkezindeki diğer spor salonlarında eğitim alıyorlar. Her bir dersin başında tek bir öğretmenin okul dışında olmasından dolayı çocuklara hâkimiyette zorluk çekilmesi ve çocukların derslere katılımlarında eksiklikler yaşıyoruz” dedi.

“Eğitim Koşulları Elverişsiz”

Öğrencilerin elverişsiz koşullarda eğitim aldıklarına değinen Aydın, “Okulumuzun bahçesi beton. Herhangi bir İlkokul veya Ortaokul seviyesinde elverişsiz koşullarda çocuklarımız eğitim görüyor. Hatta belki de İlkokul veya Ortaokul bahçelerindeki potalar ve voleybol fileleri dahi bizimkilerden daha elverişli. Okulumuzun zemini berbat durumda. O zeminde kullandığımız bir adet top, diğer spor salonlarında bir yıl giderken bizde 2-3 ayda yıpranıyor. Standartlara uygun bir topun maliyeti 700-800 TL. Okul böyle bir ek bütçeye sahip olmadığı için bu bütçeyi okul aile birliği karşılamak zorunda kalıyor. Bundan dolayı ekonomik açıdan geçtiğimiz yıl çok sıkıntı çektik. Bir çocuğun günlük harcaması 15-20 TL arasında“ ifadelerini kullanarak, velilerden bu durumla ilgili sürekli şikâyet aldıklarının altını çizdi.

“Öğrenciler Sanayi ve Üniversite Bölgesinden Uzaklaştırılmalı”

Okulun Sanayi Sitesi ve Üniversiteye yakın olmasının ve bu alanlarda yemek ihtiyaçlarını gidermek için zaman geçiren öğrencilerin üzerinde kültürel bakımdan birtakım değişikliklerin olabildiği konusunda tedirgin olduklarını belirten Aydın, ”Öğrencilerin gidiş gelişleri ve yemek ihtiyaçları sorun oluyor. Okulun şehirden kopuk olması, veli Portföyünde yaklaşık olarak, aylık 400-450 gibi bir rakamlara ulaşıyor. Buda asgari ücretle çalışan velileri etkiliyor. Okulun şehir merkezine taşınması birçok sorunu çözecektir. Öğrencilerin sanayi ortamında veya üniversite önündeki Kafelerde öğlen yemeklerini gidermeleri, o ortamdaki bireylerle muhatap olmalarını ve dolayısıyla kültürel açıdan bir etkileşimde olma zorunluluğu doğuruyor. Çocuklardaki bu yapısal değişiklikler, örneğin konuşmaları ister istemez aile ortamına yansıyor. Velilerin bu konuda da sıkıntısı var. Çocukların bir şekilde, ya aile ortamlarına dönmeleri, ya da o bölgeden uzaklaştırılmaları gerekiyor ” açıklamalarında bulundu.

“Milli Eğitim Bekleyin Dedi”

Sorunlarının bir çözüme kavuşturmak amacıyla görüştükleri, İl Milli Eğitim Müdürünün ise Gümüşhane Lisesinin bitirilmesini beklediklerini kendilerine ifade ettiğini söyleyen Aydın “Biz ilk etapta Milli Eğitim Müdürüne gittik. Millî Eğitim Müdürü’nün bizlere ifadesi şu oldu; “Okulun açılmasına katkıda bulunduk. Bir Spor Lisesini İlimize kazandırdık. 2 senedir aktif durumda “ Ancak sorun şu ki, okul uzaklığı dolayısıyla her geçen gün öğrenci kaybedecek. Müdür bey ile görüştüğümüzde bize, yeni Gümüşhane Lisesinin bitmesini beklediklerini ve okulu o bölgeye taşıyacaklarını ifade ettiler. Ancak bunun bu yıl ki eğitim ve öğretime yetişemeyeceği gözüküyor. Öğrencilerimiz bir üçüncü yılı daha ne yazık ki bu şekilde mağdur geçirecekler ”diyerek tepkilerini dile getirdi.

   

Kaynak: Editör:
Etiketler: Salonu, Olmayan, Spor, Lisesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı