Haber Detayı
26 Temmuz 2019 - Cuma 10:02 Bu haber 1461 kez okundu
 
Şehrimizi Betonlara Esir Etmeyin Yeter
NABIZ Haberi
Şehrimizi Betonlara Esir Etmeyin Yeter

 

31 Mart yerel seçimleri sonucunda belediye meclisinde AK Partiden 10, MHP’den ise 5 meclis üyesi seçilmişti.

Geçtiğimiz günlerde bir meclis üyesi ile bir araya geldik. Meclis üyemiz Gümüşhane Belediyesi meclisindeki toplantıların kıran kırana geçtiğini söyledi. Özelikle, müteahhitlerin ilave kat konusundaki ısrarlı taleplerine AK Partili meclis üyeleri ile birlikte karşı duruş sergilediklerini, AK Partili olsun MHP’li olsun tüm meclis üyelerinin Cumhur ittifakının ruhuna uygun bir bütünlük içinde hareket ettiğini kaydetti.

En çok tartışmaların imar konusunda yaşandığını dile getiren meclis üyesi tüm belediyelerin olduğu gibi Gümüşhane Belediyesi’nin de ekonomik anlamda çok büyük bir sıkıntının söz konusu olduğunu sözlerine ekledi.

Meclis üyemizin konuşmasından hareketle; ülkemizin içerisinde bulunduğu dar boğazın tüm kurum ve kuruluşlarda bariz bir şekilde ortada olduğu düşünülürse, Gümüşhane Belediyesi gibi merkezi bütçeden aldığı pay ile ayakta duran belediyelerde ekonomik problemler had safhaya ulaştı. Sanayinin istenilen seviyede gelişmediği bölgemize özgü bu durum, komşu illerimizde olduğu gibi il ve ilçe belediyelerimizin mevcut yatırımları dahi tamamlayamamasına neden oluyor.

Kaynak üretimi noktasında yeterli çalışmayı yapmayan belediyelerimiz bırakın yeni yatırımları, rutin görevleri dahi hakkıyla yerine getirmekte zorluk yaşıyor. Siyasi kararlar ile yıllar yılı şişirilen kadroların maaşlarının ödenmesinde sıkıntılar yaşanması bir kenara,  kurumsal borçların dahi ödenemediği yönündeki söylentiler herkesin dilinde. Bütün bunlar konuşula dursun, yetkililerden herhangi bir açıklamanın gelmeyişi de konuşulanları doğruluğunu ortaya koyuyor.

Sonuç olarak; borç içindeki belediyelerin kolay para kaynağı olarak gördükleri imar kalemini devreye sokmakta beis görmüyor. Bu durumu farkında olan müteahhitler de bireysel kazanımları uğruna, yapılan şehir planları ile hiçbir şekilde uyuşmayan, uçuk kaçık talepler ile belediye başkanlarının kapısını aşındırıyor. Bu taleplerin bir de partizanlık kimliği altında yapılıyor olması işi içerisinden çıkılmaz bir hale getiriyor.

Şehirlerin siluetinin bozulmaması ve kentlerin geleneğine uygun olarak imar edilmesi hepimizin beklentisi. Bizler, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın defaatle dillendirdiği üzere; dikey değil yatay mimari istiyoruz.

Sizden ricamız; şehrimizi betonlara esir etmeyin yeter.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şehrimizi, Betonlara, Esir, Etmeyin, Yeter,
Yorumlar
Haber Yazılımı