Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 11:25 Bu haber 1873 kez okundu
 
‘Sesimizi Duyuramadık '
Oltanbey Mahallesi’nde 3 Yıl Önce Çöken İstinat Duvarı Nedeniyle 240 Dairelik Sitenin Sakinlerinin Endişeli Bekleyişi Devam Ediyor.
GÜNDEM Haberi
‘Sesimizi Duyuramadık '

Oltanbey Mahallesi’nde 3 yıl önce istinat duvarı çöken 240 dairelik sitenin sakinleri, güçlendirme çalışmalarının yapılmaması ve oluşan çatlakların giderek büyümesi nedeniyle endişeli.

Yamaçta kurulu olan siteyi çevreleyen istinat duvarında oluşan derin çatlakların olası bir kaymada büyük felakete yol açabileceğini belirten site sakinleri, yetkililerden yardım bekliyor.
 

Olay, 21 Şubat 2017'de merkeze bağlı Oltanbey Mahallesi’nde yer alan Aydınlıkevler Sitesi’de meydana geldi. 5 yıl önce inşa edilen 6 bloklu, 240 daireli sitenin arka kısmındaki istinat duvarının bir bölümü, etkili olan yağışın ardından çöktü. Çöken taş duvar, bir bloğun üzerine doğru devrildi. Devrilmenin ardından, 10 katlı binanın birinci ve ikinci katındaki 4 daire ile bir araç zarar gördü. Site sakinleri büyük korku ve panik yaşarken, şans eseri yaralanan olmadı. 

Aradan geçen 3 yılda istinat duvarının yıkılmayan bölümlerindeki çatlaklar ise giderek büyüdü. Yıkılan kısımdan geriye kalan moloz yığını halen kaldırılmazken, çatlaklar zamanla derinleşti. Site sakinleri, korku ve endişe içerisinde yaşadıklarından belirterek, yetkililerin mağduriyetlerini gidermesini istiyor. Yapılan keşif sonrası bekleyişlerinin sürdüğünü belirten site sakinleri, kayma riskinin devam ettiğini, acilen önlem alınması gerektiğini söylüyorlar. 

‘Sorun Kişisel Hatalardan Kaynaklı’

Mahalle sakinlerinden Fatih Terzi, Şubat 2017 tarihinde tahlisiz bir olay yaşandığını hatırlatarak, “Olay Afet olarak değerlendiriliyor. Afet doğal yollarla oluşur ama burası kişisel hatalardan dolayı duvar yıkılması olayı yaşadı. Olay esnasında evdeydik ve biz duvarın yıkılacağını tahmin ediyorduk. Olay sırasında elektrik direklerinden kıvılcımlar yükseldi, kızım kabının önünde bayılmıştı. Mahalle sakinleri hep aşağı indi ve hastaneye gitmişlerdi. Duvarın yıkıldığı anda can kaybı olmaması büyük bir şanstı. Tek tesellimiz can kaybımızın olmaması” diye konuştu.

Terzi, “Bize verilen sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi. Biz site yöneticileriyle birlikte o gün, yetkili makam, tespit yapılması için başvuru yaptık. Bilirkişide raporlarını tuttu. Bu durum Afet olarak görüldüğü için savcılık bu duruma müdahil oldu” dedi

Bilirkişi Raporu

Bilirkişinin verdiğini sonuçlarını açıklayan Terzi, “Kesitinin yetersiz olduğu için, taş duvar arkasında ki dolgunun uygun olmayışı. İçerisinde kullanılan harcın tamamen eksik oluşu, taş duvarda su drenajının yapılmayışı, taş duvarın teknik bir personelin dışında yapılması. İnceleme ve değerlendirmeler sonucunda kooperatif yönetiminin kurulu yıkılan duvarla ilgili proje ve kontrollük hizmetlerini almadan taş duvar imalatını yaptığı için tamamen sorumludur. Bu sonuca bakan yetki makam ise ölüm ve yaralanma olayı olmadığı için kamu adına kavuşturmaya yer olmadığına hüküm etmiş. Zararın karşılanması için de hukuk mahkemelerine dava açabilirler. Duvarları eğer biz yaptırırsak, asli hukuk mahkemesine dava açarak sorumlu kişilerden ücretlerini talep edebiliyormuşuz. Biz 140 tane üyeyi bir araya getirerek dava açma şansımız yok” şeklinde konuştu.

Çözüm Tıkandı

Terzi, “Bir önce ki valimiz Okay Memiş bu olayı doğal afet kapsamına aldı. İlk etapta bu duruma çok sevindik. Neler oldu nasıl oldu bilmiyorum ama o çözümde tıkandı kaldı. Olaydan bir sene geçti hiçbir adım atılmadı. Seçimler zamanı vekillerimiz mahalleyi gezdi ve hayretler içerisinde kaldı. Siz bu şekilde nasıl yaşıyorsunuz diye sorduklarında bizi anladıklarını düşünmüştük. O zaman bize hemen bu duvarlara proje yapacaklarını söylediler. Buralara trilyonluk bir proje istemiyoruz. Tabandan güzel bir şekilde demirli perde beton istiyoruz. Bu projeye hangi mühendis imza atacak diye dediklerinden, Belediye Başkanı Ercan Çimen bu projeyi yaptıracağını söyledi. Belediye olarak da projeye maddi olarak gücünün de yetmeyeceğini söyledi. Proje yapıldı İl AFAN Müdürümüz Mesut bey bize projeleri de gösterdi. Çözüm bulunduğu için çok sevinmiştik ama seçim geçti bir adım ileriye gidemedik” dedi.

Mahallede korkunun devam ettiğin kaydeden Terzi sözlerine şöyle tamamladı;

“Her gün taşları temizliyoruz bir hafta sonra geldiğimizde taşlar dökülmüş durumda. Burada çocuklarımız oyun oynuyor. Arabalarımız var. Şuan da güneş vurdu taşlara ve ısındılar, ileri ki günler olabilecek bir soğuk olduğun da taşların hepsi aşağı gelecek. Daha vakim olayların yaşanmaması için yetkililerden çözüm bulunmasını istiyoruz.”

‘Çocuklarımızı Parka Gönderemiyoruz’

Diğer bir mahalle sakini Bahtiyar Sadık ise Çocukların parklarda oynadıklarını ve büyük bir riski olduğunu kaydederek, “Parkta çocuklar oyun oynuyor ama sahip çıkan yok. Duvardan aşağı çocuk düşecekti annesi kurtardı. Bu çocuk buradan düşseydi bunun hesabını kim verecekti. Duvar yıkıldığı zaman arkadaşımızın babasını tesadüfen kurtardı. İnsanlar hale bir tedirginlik içinde” ifadelerini kullandı.

‘Sesimizi Duyurakadık'

Mahalle sakini Emre Kural da İstinat duvarlarımız uçtuğunu hatırlatarak, “Duvarlar uçmadan önce defalarca belediyeye müracaat yaptık. BİMER, CİMER hepsine yazdık ama maalesef sesimizi duyuramadık. Vekillerimiz bizi kandırdı ki Cumhurbaşkanımızın bizi duymamızı gayet normal. Resmi kanallara başvurumuzu yaptık. Buranın hak sahibi belediye. Biz site sakinleri olarak belediyeye arsayı bize devrini yapın biz buraları yaptırtalım diye teklif de yaptık. Sıkıntı be bilmiyoruz ancak bize ne devrini yapabildiler ne de bir çözüm sunabildiler. Yıkılan yerler kooperatife ait. Duvarların yapılışı uygun olmadığı için birkaç kere daha kaza atlattık. Yağmur ve yağışlardan sonra kesinlikle duvarlardan ses geliyor ve yıkılıyor. Buna bir çözüm bulunmadı. Maalesef hiçbir çözüm bulunamadı. Vekillerimiz buraya geldi buranın yapılması için söz verdi ama hiçbir şey yapılmadı” dedi.

‘Can Kaybı Olmaması En Büyük Şansımız’

Sevil Gürsoy Çapoğlu da, “3 sene önce büyük bir gürültü oldu, duvarla aşağı indi. Biz binalar tamamen aşağı çöküyor zannettik. Korktuğumuz olmadı ama alttaki iki dairenin içine tamamen taşlar girdi. Can kaybı olmaması büyük bir şans, çocuklarımız parklara korkarak bırakıyoruz. Okula gidecekler basıl gidecekler hangi yolda gidecekler hep bir endişe içindeyiz. Şuradan bir taş düşse bunun sorumluluğunu kim üstlenecek. Biran önce bir şeylerin yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.  

Mahalle Muhtarı Emir Osman Yılmaz ise, “burada çözümsüzlük sürdüğü sürece sorun devam edecek. Topu birbirlerine atmak yerine buraya bir çözüm bulunması gerekiyor. Biz sadece çözüm istiyoruz” dedi.  

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Sesimizi, Duyuramadık, ',
Yorumlar
Haber Yazılımı