Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 11:22 Bu haber 2499 kez okundu
 
Sıcak Havalar İshal Riskini Arttırıyor!
SAĞLIK Haberi
Sıcak Havalar İshal Riskini Arttırıyor!

 

Yaz aylarında iyice bunaltan sıcak havalar ishal riskini de beraberinde getiriyor. Çok fazla sıcağa maruz kalan vücudumuzun şu günlerde su ihtiyacı artıyor. Peki, bu hastalık nasıl ortaya çıkar? Sıcak yaz aylarında ishalden nasıl korunabiliriz ve neler tüketmeliyiz? Diyetisyen Buket Kutulu bu konuya dair sorularımızı yanıtlayarak dikkat edilmesi gerekenleri bizlere anlattı.

Hastalığın öncelikli olarak görülebilir en büyük belirtisi karın ağrısıdır. Bazen bulantıyla birlikte gelerek kişide iştahsızlık ve halsizlik gösterebilir. Tamamen su kaybı ve dışarıdan beslenmemizle alakalı olan bu hastalığın en önemli nedenlerinden biriside kuşkusuz sıcak havalardır.

 Sıcak havayla birlikte yiyecekler çabucak bozulabiliyor. Bu da haliyle ishalin en önemli etmenlerinden birisi haline geliyor. İnsanlar sürekli olarak dışarıda olduğu için dondurma gibi paketli gıdaları kullanıyorlar. Tezgâhlarda kullanılan çoğu ürünler de dışarıda durduğu için bakteri ve virüslere çok açık hale geliyor. Böylelikle enfeksiyonel bir hastalık olan ishal insanlar arasında kolayca yayılabiliyor.

Bağırsakların çalışmasında en büyük destekçilerinden birisi sudur. Yaz aylarında vücudumuz çok fazla tuz ve mineraller kaybettiği için su ihtiyacı artar. Temiz olmayan suları tüketmekte ishali arttıran başlıca nedenlerden birisi olarak gösterilir. Bir insanın tüketebileceği su miktarı yaz aylarında 3,5 4 litreye kadar çıkabildiği için bu noktada içtiğimiz suyun temiz olması büyük önem kazanır. Su tüketimine oldukça dikkat edilerek günlük su miktarının karşılanması ve aynı zamanda vücuda bol miktarda mineral alınması gerekiyor. Bu mineralleri en kolay yolla şeker ilavesiz maden suları ile vücudumuza alabiliriz. Özellikle bilindik belli markaları kullanmak gerekir. Bu da tedavi sürecinde oldukça etkili olan bir yöntemdir.

‘‘Hangi yaş aralığını etkiliyor?’’

Daha çok bağışıklık sistemi ile ilgili olan bu durum özellikle 3-6 yaş aralığındaki çocuklarda çok fazla görülüyor.  Çocuklarda yeme-içme alışkanlığı dikkat edilmesi gereken ilk şeydir. Paketli gıdalardan özellikle uzak durularak çocukları oldukça sağlıklı beslemek gerekiyor. Kefir ve turşu gibi probiyotik içerikli gıdalar çocuklar için tercih edilmesi gereken besinler arasında başta gelir. Çinko eksikliği de ishalin sebeplerinden birisidir.  Bu noktada yeterli derecede balık tüketimiyle bu eksiklik giderilebilir. 

Bebeklerde özellikle altıncı aydan sonra meyve ve sebze püreleri, yoğurt vb. ürünleri vererek önlem alınmalıdır. Muz püresi, patates püresi vb. gıdalar potasyum içeriği daha fazla olduğu için çocuklar için daha çok faydalı olabiliyor. Bebeklerdeki en iyi tedavi yöntemi kesinlikle anne sütüdür.  Anne sütünün her hastalıkta olduğu gibi ishalde de çok önemli bir koruyucu özelliği vardır.

‘‘Hangi yiyecek-içecekler tüketilmeli-tüketilmemeli?’’

Bu süreçte özellikle posalı ve lifli gıdalardan uzak durulması gerekir. Hastalık seyri normal hale gelene kadar sebzeler, özellikle uzak durulması gereken yiyeceklerin başında geliyor. Bu hastalıkta muz ve patates püresi çok iyi bir tedavi yöntemi olarak doktorlar tarafından önerilir. Bu süreçte lif içeriği yüksek ve posalı meyveleri kesinlikle tüketmemeliyiz. Örneğin, incir, armut, elma vb. lif içeriği yüksek meyvelerden bu süreç boyunca uzak durmak gerekiyor. Vücuda bol miktarda sıvı alınması gerekiyor. Yani sıvı gıdaların kullanımına ayrıca önem gösterilmelidir.

‘‘Önceden Tedbir Almak Oldukça Önemli’’

İshalin çok ciddi boyutlara ulaştıktan sonra ki durumu yani, 14 günden fazlası ‘kronik ishal’ olarak adlandırılır ve insanı ölüme kadar götürebilir. Özellikle 5 günden fazla süren ishallerde doktora kesinlikle danışılmalıdır. İnsanlar bu durumu genelde kendi bildikleri şekillerde halletmeye çalışırlar ama bu oldukça yanlış bir yöntemdir. 3 güne kadar normal karşılanan bu hastalık 5 günden sonra mutlaka bir doktor kontrolü gerektirir. Özellikle çocuklarda daha çok dikkat edilmeli ve doktora daha önce danışılmalıdır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sıcak, Havalar, İshal, Riskini, Arttırıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı