Haber Detayı
09 Şubat 2019 - Cumartesi 10:53 Bu haber 2742 kez okundu
 
“Sigarayı Bırakmak İçin 9 Şubat Dönüm Noktası”
SAĞLIK Haberi
“Sigarayı Bırakmak İçin 9 Şubat Dönüm Noktası”

“Sigarayı Bırakmak İçin 9 Şubat Dönüm Noktası”

Yeşilay Gümüşhane Şubesi Başkanı Selman Eroğlu, sigarayı bırakmak için 9 Şubat’ın dönüm noktası olduğunu söyledi.

Eroğlu, yaptığı açıklamada, dünya genelinde 1,2 milyar insanın sigara kullandığını, tütünden kaynaklanan hastalıklar sebebiyle her yıl 7 milyon insanın hayatını kaybettiğini belirtti.

Sigaranın hem kişiye hem çevresine verdiği zararlara dikkatleri çeken Yeşilay Gümüşhane Şube Başkanı Eroğlu, şunları kaydetti: “Dünya Sağlık Örgütü, dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu açıkladı. Sigara kullanımı, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere; bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıklarına, KOAH hastalığı gibi birçok hastalığa da neden olmaktadır. Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigaradan dolayı kaybediyoruz: Bunun yanında pasif etkilenimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık."

Sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu dile getiren Eroğlu; "Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz" dedi.

“Sigara havamızı Bozmasın”

Eroğlu, açıklamasında daha sonra şu ifadeleri kullandı: “Sigara ihlallerini kolay bir şekilde bildirmek amacıyla Yeşilay ve Sağlık Bakanlığının hayata geçirdiği Yeşil Detektör mobil uygulaması 251 bin kullanıcıya ulaştı. Yeşil Detektör, kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanımını İhlal eden işletme ve müşterilerin ihlallerini azaltmayı amaçlıyor. Uygulama, 2008 yılında yürürlüğe giren kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanım yasağına uyulmasını sağlamak, ihlallere karşı toplumda farkındalık oluşturarak tütün mamulleri kullanmayan vatandaşlarımızın haklarını korumak ve yasal hakları konusunda bilinçlendirmek amacıyla geliştirildi. Uygulama ile kullanıcı ihlal bildirimini, tek tıkla konum belirleyerek ve mekân adı seçerek bildirebiliyor. İhlal bildirimi sonrasında bildirim; Sağlık Bakanlığı'nın Yeşil Detektör için ayırmış olduğu sisteme düşüyor ve oradan da saha ekiplerine ulaşıyor. Saha denetim ekipleri ihlal bildiriminin yapıldığı mekâna ulaşarak ihlal olup olmadığını denetleyip gerekli işlemi yapıyor. Bu kapsamda tütün mamulleri kullanmayan müşterilerin hakkının korunması, yasağa uyumun sağlanması yoluyla ihlallerin asgariye indirilmesi sağlanıyor. Alanında tek uygulama olan bu çalışmayla tütün ürünleri kullanmayanların hakkının korunması, yasağa uyumun sağlanması, ihlallerin asgariye indirilmesi hedefleniyor. Uygulama Appstore ve Google.Play platformlarından ücretsiz olarak indirilebiliyor.”

“Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma”

Yeşilay’ın,  Sağlık Bakanlığıyla birlikte sigarayı bırakmaya yönelik olarak "Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma" kampanyasını hayata geçirdiğini kaydeden Eroğlu, “Bilimsel alt yapılı, uzman kadrolarla hazırlanan bu kampanyada bilhassa dijital medya kanalları ve kamu spotları kullanılarak sigara bağımlılığına yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Sigarayı bırakmak isteyenlere özel programların hazırlandığı birakabilirsin.org sitesi yanı sıra kamu spotları da sigara bağımlısı ve sigarasız yaşam üzerinden mesajlarını veriyor” dedi.

Kaynak: Editör: Gümüşkoza
Etiketler: “Sigarayı, Bırakmak, İçin, 9, Şubat, Dönüm, Noktası”,
Yorumlar
Haber Yazılımı