Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 11:32 Bu haber 5886 kez okundu
 
Soğuk Hava Fırsatçılığı
Aksa Doğalgaz ‘soğuk havada sayaç yavaş dönüyor’ gerekçesiyle tüketilmeyen gaz bedeli alıyor.
EKONOMİ Haberi
Soğuk Hava Fırsatçılığı

Türkiye’nin en pahalı doğalgazının kullanıldığı Gümüşhane’de tüketicilere birde yakmadıkları doğalgaz  fatura ediliyor. Havaların soğuk olmasını gerekçe gösteren AKSA firması, sayaçların soğukta dönmediğini iddia ederek tüketilmeyen doğalgazı fatura ediyor.

 Aksa firması,  BOTAŞ ile yaptığı sözleşmeyi bahane ederek  tüketilen doğalgazı 0.9 yerine 1,21  katsayısı ile çarparak tüketilmemiş doğalgazı vatandaşa yansıtıyor. Gümüşhane’de  Gümüşyurt öğrenci yurdunun bu ayki tüketimi 12.877 KW saat olurken ‘düzeltilmiş bedel’ diyerek 15.581 KW üzerinden fiyat uyguluyor. Gümüşyurt’ta soğuktan sayaç yavaş dönüyor, gerekçesiyle 2704 KW fazla doğalgaz faturası edilmesi “Deli dumrul hikayesini hatırlattı”. Faturaya itiraz eden Gümüşyurt yetkilisi Aksa’yı arayarak bilgi istedi. Gümüşyurt yetkilisinin, “Bizim kullandığımız metreküp 12.800 metreküp lakin siz bize 15.581 metreküp üzerinden fatura gönderiyorsunuz, biçiminde ki itirazına AKSA yetkilisi,”Bu  konu bizimle alakalı değil BOTAŞ ile alakalı. Kış ayları olduğundan normalde saatten daha fazla tüketim geçiyor. Havaların soğuk olması nedeniyle saat bu tüketimi görmüyor. Onun içende BOTAŞ  tüketilen KW 1.21 oranında katsayı ile çarparak gerçek tüketimi buluyor. Onun için bunu BOTAŞ belirliyor” cevabı verdi.

Gümüşyurt  yetkilisinin, ‘siz petrol ofisine gittiğinizde 100 TL ‘lik gaz istediğinizde petrol  Ofisi aslında sizin aldığınız gaz miktarı 121 liralık diye bir şey demediğine göre siz bu fazla tüketimi neye dayanarak alıyorsunuz?’  demesi üzerine AKSA  yetkilisi, Aksa elektrik için EPDK’ya gaz şikayetleriniz için ise BOTAŞ’a yönlendirdi.

Öte yandan uygulamanın Gümüşhane genelinde tüm abonelere uygulandığı ve abonelerin tükettiği bedel üzerinden  belli oranlarda düzeltilmiş bedel çıkarıldığı gözlendi. Normal abonelerde bu oran tükettikleri kilovata göre uygulanıyor. Normal meskenlerde bu oranın 0.9 oranında olduğu gözlendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Soğuk, Hava, Fırsatçılığı,
Yorumlar
Haber Yazılımı