Haber Detayı
05 Eylül 2020 - Cumartesi 10:28 Bu haber 537 kez okundu
 
Sonbahar Şap Aşılaması Başladı
GÜNDEM Haberi
Sonbahar Şap Aşılaması Başladı

Sonbahar şap aşılaması başladı

Gümüşhane il genelinde hayvan hastalık ve zararlıları ile mücadele programı kapsamında 2020 yılı Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası başladı. Kampanya kapsamında kayıt büyükbaş hayvanlar aşılanacak

Ülke genelinde uygulamaya konulan "Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi" kapsamında Gümüşhane ve ilçelerinde 1 Eylül-15 Kasım tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak "Şap Aşılama Kampanyası" başlatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki defa aşılama kampanyası düzenlendiğini, şap hastalığının önemli hayvan hastalıklarından olduğunu ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü Edip Birşen, “Ülkemizde zaman zaman görülen Şap hastalığı, hayvan ve hayvansal üretimi etkileyen, bunların ihracatını engelleyen ve dolayısı ile ciddi ekonomik kayıplara sebep olan bir hastalık olması nedeniyle aşılamaya uygun tüm hayvanların aşılanması önem arz etmektedir. Şap hastalığının ölüm oranı düşük olmakla birlikte genç hayvanlarda virüsün kalpte yerleşmesi (lokalize) sonucu ölümle sonuçlanan myokarditis olguları görülebilir. Hastalığın bulaşma oranı ise yüksek olup, et ve süt verimlerindeki hızlı düşüşe bağlı ekonomik kayıplar önem taşımaktadır” dedi.

Gümüşhane’deki büyükbaş hayvanların tamamının 10 Şubat – 15 Mayıs tarihleri arasında ilkbahar döneminde aşılandığını, 1 Eylül – 16 Kasım tarihleri arasında da sonbahar kampanya kapsamında da büyükbaş hayvanların tamamının aşılanmasının hedeflendiğini dile getiren Birşen, “Aşısız annelerden doğan yavrulara 2 haftalıktan, aşılı annelerden doğan ve yaşamının ilk günlerinde kolostrum alan yavrulara ise 2 aylıktan itibaren ilk aşılama yapılır. İlk aşılamadan 21-30 gün sonra ise rapel (tekrar) aşılama yapılır. İlk defa aşılanacak büyükbaş hayvanların aşılama kampanyasında aşılandıktan 21-30 gün sonra tekrar aşılanması sağlanacaktır. Tüm bulaşıcı hayvan hastalıkları ile İlimiz genelinde Bakanlığımızca belirlenmiş esaslar doğrultusunda hayvan hastalıkları ve zararlıları ile mücadele, koruyucu ve tedavi edici hayvan sağlığı hizmetlerinin yürütülmesi, hayvan refahını sağlayıcı çalışmalar ve hayvan sağlığı ile ilgili karantina hizmetlerinin yürütülmesi kapsamında tüm uygulamalar; İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelimiz tarafından mesai mefhumu gözetilmeksizin gerçekleştirilmektedir” diye konuştu.
 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sonbahar, Şap, Aşılaması, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı