Haber Detayı
16 Ağustos 2019 - Cuma 10:40 Bu haber 1612 kez okundu
 
‘Sorularımızın Cevaplarını Arayacağız’
Gümüşhane’ye genel başkan yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve milletvekilleriyle çıkarma yapan CHP Grubu, basın açıklaması yaparak Gümüşhane’den ayrıldı.
GÜNDEM Haberi
 ‘Sorularımızın Cevaplarını Arayacağız’

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca Başkanlığındaki bir heyet geçtiğimiz ay bir maden şirketinde yaşanan patlama sonucunda çevreye verilen zararı yerinde incelemek üzere Gümüşhane’ye geldi.

Beraberinde CHP’ PM Üyesi ve İstanbul Milletvekilleri Gökhan Zeybek, Turan Aydoğan, Emine Gülizar Emecan, Giresun Milletvekili Necati Tığlı ve Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’dan oluşan heyeti, İkisu mevkiinde CHPHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, Merkez İlçe Başkanı Tekin Saraçoğlu, Kadın Kolları Başkanı Belgin Tungul Çakır, İlçe Başkanları ve CHP Gümüşhane eski Milletvekili adayı olan Mutlu Gürler ile partililer karşıladı. CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç gelen heyeti tanıttıktan sonra Karamustafa Köyü’nde bulunan Yıldız Bakır Madeni’ne gitti. Heyet buradaki tesisleri gezdikten sonra Tesis İşletme Müdürü Ömer Özcan ile görüşerek geçtiğimiz günlerde tesiste gerçekleşen kaza hakkında bilgi aldı. Tesisteki incelemelerin ardından Karamustafa Köyü’nde bulunan vatandaşlarla bir araya gelen heyet, bölge halkıyla da bir süre sohbet ettikten sonra burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Derdimiz hiç kimsenin ekmeğiyle oynamak değil’

Karamustafa Köyü’nde bölge halkıyla bir araya gelerek heyet adına açıklama yapan CHP İl Başkanı Bedri Ağaç,  Herkesin bildiği üzere Karamustafa Köyü’nde istenmeyen bir hadisenin yaşandığını belirterek, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak toplumun tüm sorunlarına nasıl sahip çıkıyorsak,  bugün buradayız. Genel Başkan Yardımcımız başta olmak üzere CHP heyetimizle birlikte sizlerin yanına geldik. Gümüşhane maden şehri biliyoruz. Yapılan madeni faaliyetler insana, çevreye zarar vermesin. Tabi ki bizde farkındayız, herkesin işe ihtiyacı var. Biz bunların bir düzene girmesini ve sorunların devam etmemesini istiyoruz” diye konuştu.

‘Yaşanabilir bir Gümüşhane için geldik’

Başkan yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise 17 Temmuz günü gerçekleşen kaza ya da patlama sonrasında Cumhuriyet Halk Partisine ciddi şekilde talep ve şikâyetlerin iletildiğini kaydederek, “Bu talepler üzerine değerli milletvekillerimizle birlikte CHP Doğal Haklardan Sorumlu birimimizle birlikte bir heyet oluşturduk. Maden işletmelerinde yapılan olayı yerinde inceleyerek taleplerinizi de dinlemek ve gerçekleri kamuoyuyla paylaşmak için geldik. Biz hiçbir şekilde Gümüşhane’de ki vatandaşlarımızın işiyle aşıyla uğraşmak için gelmedik. Biz sadece geleceğimize yaşanabilir bir Gümüşhane bırakmak için ne yapmalıyız diyerek bir incelemede bulunacağız” ifadelerini kullandı.

‘Sorularımızın Cevaplarını Arayacağız’

Karaca, “17 Temmuz tarihinde gerçekleşen olayın sonucunda hukuki bir süreç başladı mı? Gümüşhane başsavcılığı bu olaya ait bir soruşturma başlatmış mıdır? Eğer bir soruşturma başlatılmazsa geçen bir aylık süre sonunda oluşan sonuç nedir?  Bu sorularıma yanıt bulmaya çalışacağız. 12 yıldan beri faaliyet sürdüren maden firmasın kente kattığı katma değer nedir?  Gümüşhane bir maden şehri olarak anılıyor. Bu şehirde maden faaliyeti gösteren firmaların çevreye ve insan sağlığına karşı almış aldığı önlemleri denetleyen yetkililer var mıdır? Eğer böyle bir denetleme varsa bu denetim periyodu nasıl işlemekte ve denetim sonuçları kamuoyuyla paylaşılmış mıdır? Eğer bu sonuca ulaşılmıyorsa bunun önünde ki engeller nelerdir? Gümüşhane’de derelere maden işletmelerinden gelen atık suların bir etkisi var mıdır? Gümüşhane eğer maden şehriyse kentin tarımına veya içme sularına etki eden atıkların tespiti için bir çalışma yapılmış mıdır ?” diye konuştu.

Karaca, vatandaşlardan gelen birçok şikâyetin olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı;

“Bize denildi ki bu bölgede çok çeşitli tarımsal ürünler yetişiyor.  Maden işletmeleri faaliyetlerinden sonra tarımsal üretimin hangi değerde olduğunu da tespit edeceğiz. Faaliyetle olan madenlerin halk sağlığı üzerinde ki etkisini de öğreneceğiz”

‘Sesimizi CHP Duydu’

Kara Mustafa Köyü Muhtarı Tuncer Çelik’te CHP heyetine duyarlılığından dolayı teşekkür ederek, “Sesimizi duyanlar oldu ancak sizin kadar duyan hiç kimse olmadı. Gerçekleşen patlamadan sonra maden yetkilileri olaya müdahale ettiklerini söylese de biz patlama alanına gittik ve bir saat daha dereye akma tehlikesi olan atığı kendi ellerimizde önledik. Eğer bu akşam saatlerinde olsaydı sabaha kadar derelere atık akacaktı. Çok şükür gündüz vakitlerinde oldu da olaya müdahale edebildik. Oraya gittiğimiz de bir şirket yetkilisi bulamadık” diye konuştu.

Muhtar Çelik, “Madene gelen alay komutanı ve genel sekreter de bir yetkili bulamadı. Maden de sıradan bir kişi yetkili bırakıldı ve çok ukala cevaplar verdi. Açıklanan sonuçlar kesinlikle inandırıcı değil. Boru patlaması sadece 17 Temmuz’a özel bir şey değil, defalarca uyardım kendilerini, yaşanan olayın on gün öncesinde bile insan kaynaklarını uyardım.  Buraya kalıcı bir önlem alın. Yoksa çok ciddi bir olay yaşanacağını söylemiştim. Bana cevap olarak nereye şikâyet edersen et, gelip ceza yazarlar bizde öderiz dediler. Bu suç şirketten daha çok bunları denetleyenlerin suçu. Çünkü başıboş bırakılmış. Bu olay tekrar yaşanabilir, risk devam ediyor. Bu şirketin ne köye, ne de şehre bir katkısı yok. Bu şirketten alacaklı insanlar var” dedi.

Yapılan açıklamaların adından Karamustafa Köyü’nden ayrılan heyet Mastra Altın Madeni’ni de ziyaret ederek Maden İşletme Müdürü ile bir süre sohbet etti. Buradan ayrılan heyet geçtiğimiz günlerde zehirlenme vakasının yaşandığı Dibekli Köyü’ne geçerek burada bulunan vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşlarında görüşünü alan heyet, zehirlenme ile ilgili hukuki süreç için gerekli destekte bulunacaklarını ifade etti. Ziyaretin ardından daha önce Gümüştaş madenciliği de ziyaret etmeyi planlayan heyet, zamanın kısıtlı olması nedeniyle bu ziyareti iptal ederek bölgeden ayrıldı.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ‘Sorularımızın, Cevaplarını, Arayacağız’,
Yorumlar
Haber Yazılımı