Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 09:38 Bu haber 359 kez okundu
 
Sporda ve pazarda mesafeyi arttırın
SAĞLIK Haberi
Sporda ve pazarda mesafeyi arttırın

 

AK Parti Gümüşhane eski Milletvekili,Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektör Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, “Spor yapan ve bağırarak satış yapan insan nefesini daha hızlı alıp, verir. O basıncın etkisiyle virüsü sosyal mesafenin, 1-1.5 metrenin daha ötesine atar. Bu yüzden bu kişilerin sosyal mesafelerini 2,5 metre tutmaları gerekir.” dedi

Koronavirüs ile mücadele kapsamında spor yapan insanların, pazarda bağırarak satış yapan insanların ya da yüksek ses tonuyla konuşan insanların 1-1.5 metre olan sosyal mesafelerini 2-2.5 tutmaları gerektiğine dikkat çeken Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektör Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, “Spor yapan, bağırarak satış yapan insan nefesini daha hızlı alıp, verir. O basıncın etkisiyle virüsü sosyal mesafenin, 1-1.5 metrenin daha ötesine atar. Bu yüzden bu kişilerin sosyal mesafelerini 2,5 metre tutmaları gerekir.” dedi.

 “BASINÇ İLE VİRÜSÜ DAHA UZAĞA FIRLATIYORUZ”

 Koronavirüs salgınından korunmanın en etkili yollarından biri sosyal mesafe. Uzmanlar sosyal mesafenin yanı sıra virüs ile mücadele kapsamında kişilerin aralarına 1-1.5 metre mesafe koymalarını tavsiye diyor. İşte bu mesafe bazı durumlarda değişiklik gösterebiliyor.  Bazı kişiler arasındaki mesafenin 2-2.5 metreye kadar çıkması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Aydın, “Spor yapan insanlar, pazarda bağırarak satış yapan insanlar ya da çok yüksek ses tonuyla konuşan insanlar aşağıdan gelen basınç ile ağız ve boğaz bölgesindeki maddeyi daha ileri fırlatıyorlar. Basıncın etkisiyle 40 ila 70 km hız ile gelir. Spor yapan, bağırarak satış yapan insan nefesini daha hızlı alıp, verir. O basıncın etkisiyle virüsü sosyal mesafenin, 1-1.5 metrenin daha ötesine atar. Yani bu insanlar virüsü daha uzağa atabilir. Spor yapılan veya bağırarak satış yapılan Pazar ortamlarında sosyal mesafenin 2-2.5 metre olması gerekiyor. Normal konuşma anları 1-1.5 metre ise konuşmadaki ses tonumuz bağırma ya da spor yaparken hızlı solunumdan dolayı mesafenin etkisiyle virüs daha uzağa gidebilir bu yüzden sosyal mesafenin 2,5 metre olması gerekir.” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sporda, ve, pazarda, mesafeyi, arttırın,
Yorumlar
Haber Yazılımı