Haber Detayı
06 Aralık 2019 - Cuma 11:06 Bu haber 1057 kez okundu
 
Sportif yetenek taramaları devam ediyor
SPOR Haberi
Sportif yetenek taramaları devam ediyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi devam ediyor. Proje kapsamında ara taramalar sürdürülüyor.

Çocuk ve gençleri sporla tanıştırmak, sporu geniş kitlelere yaymak, spor kültürü yerleştirmek, sporu sevdirmek, spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukları tespit etmek, onları spor branşlarına yönlendirerek üst düzey sporcu olarak yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla, geçen yıl mayıs ayında başlatılan projede Türkiye'nin spor altyapı haritasının oluşturulması amaçlanıyor.

Aydın Doğan Spor Salonunda yapılan taramalarda ikinci aşamaya geçilirken tüm ilçelerde de tarama çalışmaları ve 2 aylık çalışmalar sona erdi. Projede ikinci aşamaya geçilirken 4 ay sürecek bu aşamada seçilen öğrencilerin eğitim süreçleri devam edecek.

Geleceğin şampiyon sporcularının belirlenmesi için Gümüşhane Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde gerçekleştirilen çalışma 5 aşamalı olarak uygulanıyor. İlk olarak 3. sınıf öğrencileri el kavrama kuvveti, esneklik, çeviklik, geriye sağlıklı topu atma, sürat koşusu gibi özelliklere göre taranıyor, taramalar sonunda özellikleri ortalamanın üzerinde olan öğrenciler 3 modüllük bir eğitime tabi tutuluyor. İlk modül 2, ikinci modül 4, üçüncü eğitim modül ise 6 ay sürüyor. İlk taramadan en az 18 ay sonra ilk iki aşama sonunda belirlenen öğrencilerin yüzde 10’u kapsamlı bir test sürecinden geçiriliyor. Dördüncü aşamada öğrenciler, spor branşı seçimlerine yönlendirilirken, bu eğitimlerin 2 ile 4 yıl arasında sürmesi planlanıyor. Beşinci ve son aşamada ise ileri düzeyde spor eğitimleri verilen yaklaşık 4 bin öğrenci Türkiye’nin sporcu havuzundaki yerini alacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sportif, yetenek, taramaları, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı