Haber Detayı
02 Mart 2021 - Salı 09:38 Bu haber 3919 kez okundu
 
Sulama Sistemlerine 50 Hibe desteği
EKONOMİ Haberi
Sulama Sistemlerine  50 Hibe desteği

Gümüşhane Tarım İl  Müdürlüğü  Sitesinde yapılan açıklamaya göre Modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi için bireysel sulama sistemlerine 30 Ocak 2021 ile 31 Aralık2025 tarihleri arasında  yüzde 50 oranında hibe desteği sağlanacak denildi.

Bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesini öngören Tarım ve Orman Bakanlığı  Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında  Bireysel Sulama  Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ 25 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 

Tebliğ kapsamında bu yıl için müracaatlar 1 Mart 2021 tarihinde başlayıp 30 Mart 2021 tarihinde sona erecektir.

 

Hangi yatırımlar desteklenecek

 

Tebliğe kapsamında yüzde 50 hibe desteğinden yararlandırılacak sulama sistemleri şunlar:

 

Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,

Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,

Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması,

Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması,

Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması,

Tamburlu sulama sistemi kurulması,

Güneş enerjili sulama sistemi kurulması.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı  tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olmak şartıyla belirtilen yatırım konularında başvuru yapılabilecek.

 

Şartları uyan tarımsal şirketler, kooperatifler ve birlikler de başvurabilecek.

 

Türk Ticaret Kanunu'nda tanımlanan kolektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş işletmeler, ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin belirtilmesi şartıyla tüzel kişilik olarak başvuruda bulunabilecek.

 

Sulama, tarımsal kalkınma ve tarım kredi kooperatifleri ile sulama birlikleri de ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden 10 yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilecek.

 

Yatırımda mal alım tutarının yüzde 50'si desteklenecek

 

Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilecek. Hibeye esas mal alım tutarı 1 milyon lirayı geçemeyecek.

 

Başvuru sahipleri, müracaatlarının kabulü halinde hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50'si oranındaki katkı payını, ayni katkıyı, referans fiyat farkını ve toplam mal alım tutarına ait KDV'nin tamamını kendi öz kaynaklarından temin etmekle yükümlü olacak.

 

Tebliğ kapsamında bu yıl yapılacak başvurular 1 Mart 2021 tarihinde başlayıp 30 Mart 2021 mesai bitiminde sona erecek olup, Müracaatlar Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne şahsen yapılacaktır.

 

Detaylı bilgi almak isteyen üreticilerimizin, İl Müdürlüğümüz, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü  456 213 1027 / Dahili: 1156 / 1182 nolu telefonlardan detaylı bilgi alabilirler.

 

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ için tıklayınız………….

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sulama, Sistemlerine, , 50, Hibe, desteği,
Yorumlar
Haber Yazılımı