Haber Detayı
21 Temmuz 2020 - Salı 10:11 Bu haber 2298 kez okundu
 
TOKİ’de Vicdan Kalmadı
Toplu Konut İdaresini Normalleşme Sürecinin Başlamasıyla Konut Sahiplerine 4.58’lik Zam Yaptı.
EKONOMİ Haberi
TOKİ’de  Vicdan Kalmadı

Gümüşhane’nin Çamlıca Mahallesindeki TOKİ’lerin aidatlara yaptığı 4.58’lik zam vatandaşı şok etti. Pandemi süreci nedeniyle 2 ay taksitlerin  ertelemesinden sonra  ödemelere Temmuz ayından itibaren yeniden başlandı. Taksit ödemek için bankaya giden konut sahipleri 4.58’lik zamla karşılaştı. TOKİ tarafından yapılan 4.58’lik zammın ardından,  2 ay ertelenen ödemelerinde önümüzde ki altı aya bölünerek ödeneceği öğrenen konut sahipleri ise ikinci şoku yaşattı.

Aidatlar 2 Katına Çıktı

Covid-19 salgını boyunca TOKİ dahil birçok kurum ödemeleri ya erteledi yada yıl boyunca zam yapılmaması kararlaştırıldı. Salgın boyunca Devlet tarafından birçok yardımlar yapılırken dar gelirli ailelerin yaşadığı yerde yönetimin böyle büyük bir zam yapması tepkiyle karşılandı. Pandemi süreci nedeniyle 2 ay ertelenen Mayıs ve Haziran aylarının taksitleri Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına bölünerek ödenecek. Ayrıca yüzde 4.58 oranında Temmuz ayında zammı yapılırken bu zammında kalan anapara üzerinden yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Yapılan zamlara göre bir konut sahibi ödediği aidat 772 TL’lik tutarındayken, Temmuz ayında gelen zamla birlikte bu tutar bin 130 TL oldu.

Pandemi süreciyle birçok kuruluş ödemeleri ötelerken TOKİ’nin yaptığı zammı vicdansızlık olarak gören site sakinleri, bankaların bile 0.49 oranında kredi verdiği süreçte TOKİ’nin yaptığı zamma anlam veremediklerini söylediler.  Site sakinleri yapılan zammın tekrar değerlendirilmesini talep ettiler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TOKİ’de, , Vicdan, Kalmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı