Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 10:42 Bu haber 2999 kez okundu
 
Toplantıya Gümüşhane’den Kimse Katılmadı.
Albayrak, Trabzon’da “4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi”ne katıldı
EKONOMİ Haberi
Toplantıya Gümüşhane’den Kimse Katılmadı.

Trabzon’da “4 Uluslararası İpekyolu İşadamları zirvesi “yapıldı. Trabzon’da yapılan ve 25 ülkenin temsilcisi ile iş adamlarının katıldığı İpekyolu İşadamları Zirvesinde Gümüşhane’den kimsenin olmaması ise şaşkınlık yarattı. Özellikle Bölgemizi yakından ilgilendiren ve Çin’e kadar uzanacak olan İpekyolu zirvesinde Gümüşhane’den hiçbir işadamı ve Belediye başkanlarının olmaması Gümüşhane’nin ticarette geldiği noktayı gözler önüne serdi. Toplantıda konuşan bakan Albayrak“Çin'in tarihi İpek Yolu'nu canlandırmak, Pasifik'ten Atlantik'e kadar ticaret köprüsü kurmak adına başlattığı Kuşak Yol Projesi, 8 trilyon dolarlık hacmi ve ticarette getireceği yeni solukla ana duraklardan biri olan Türkiye'ye büyük ekonomik fırsatlar sunacak” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün Trabzon’da gerçekleşen “4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi”ne katıldı. Bölgedeki iş dünyası ve iş insanları arasında yeni işbirlikleri oluşturmak amacıyla bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen zirveye büyük önem verdiklerini belirten Bakan Albayrak, “Trabzon tarihsel olarak çok önemli bir şehir. Bu panel inşallah iş birliklerine vesile olacak” dedi.

Ramada Otelde düzenlenen “4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi”ne Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanı sıra, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı İsmail Gülle, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, çok sayıda iş adamı ve davetli katıldı.

TRABZON TARİHSEL OLARAK ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞEHİR

 Trabzon'un tarihsel anlamda önemli, imparatorluklara başkentlik yapmış, dünya tarihinde, ticaretinde, kültüründe önemli izler bırakmış bir şehir olduğunu belirten Bakan Albayrak, “Trabzon tarihsel olarak çok önemli bir şehir. Bu panel inşallah iş birliklerine vesile olacak” ifadelerine yer verdi.

 “TÜRKİYE OLARAK ZOR BİR DÖNEMİ GERİDE BIRAKTIK”

Hedeflenilenden öte bir performansla 2019'u geride bıraktıklarını belirten Bakan Albayrak, “Küresel ticarette olumsuzlukların her geçen gün arttığı bir dönemde Türkiye olarak bölgesel huzuru, istikrarı, refahı artıracak her türlü girişimin destekçisi olacaklarını belirten Albayrak, “Türkiye olarak zor bir dönemi geride bıraktık. Orta, uzun vadede daha sağlıklı ve güçlü büyümenin temini için yol haritamızı yeni ekonomi programımız eylül ayı itibarıyla kamuoyuyla paylaştık. Bu konuda hedeflediğimizden de öte performansla inşallah 2019'u geride bırakıyoruz. Büyük bir kararlılık gösterdik ve elhamdülillah piyasalarda kısa vadede normalleşmeyi sağladık. Gerek kurdaki oynaklık gerek enflasyon ve faiz oranlarındaki artışa bağlı olarak büyüme ve istihdam tarafında arzu ettiğimiz seviyeler noktasında önemli adımlar attık.” diye konuştu.

2019 POZİTİF BİR BÜYÜMEYLE GERİDE BIRAKACAĞIZ

Finansal piyasalarda normalleşmenin sağlanmasıyla birlikte tüketim ve yatırım kararlarının hızlanmaya başladığı bir döneme girildiğine dikkat çeken Bakan Albayrak, “Özellikle bu yılın üçüncü çeyreğinde hissedilen toparlanmanın ve dengelenmenin pozitife geçtiğimiz yakın dönemde inşallah açıklanacak. Bu ivmenin son çeyrekte daha da güçlendiği ve hızlandığı bir döneme giriyoruz. Attığımız güven verici adımlarla ekonomik aktiviteyi desteklemeye yönelik tedbirlerin de etkisiyle 2019 yılını birçok kurumun, şunun, bunun tahminleri ve beklentilerin ötesindeki bir performansla inşallah pozitif bir büyümeyle geride bırakacağız.” dedi.

GÜVEN ENDESKLERİ İSTİKRARI ORTAYA KOYUYOR

Albayrak, “Geçen sene ekim ayında 75,2 seviyesinde ilkleri gören Ekonomik Güven Endeksi bugün açıklandı. 13,3 puanlık artışla 91,3 seviyesine ulaştı. Yine kasım ayı Tüketici Güven Endeksi yüzde 5,2 reel kesim endeksi 1,6 hizmet sektörü 0,7... tüm bu alanlarda da artış gösterdiğini takip ediyoruz. Güven endekslerindeki istikrarlı artışlar, toparlanmanın güçlenerek sürdüğünü çok net ortaya koyuyor.” ifadelerine yer verdi. 

TTSO BAŞKANI HACISALİHOĞLU “HAZIR OLAN ALT YAPIMIZLA BÜTÜN İŞ ADAMLARINI BÖLGEMİZE DAVET EDİYORUZ”

4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi’nde konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “Trabzon’a lojistik açıdan bakılınca; deniz yoluyla, kara yoluyla, hava yoluyla gerekli alt yapısını tamamlamış durumda. Trabzon özelikle hinterlandı olan Rusya Fedarasyonu, Kafkaslar, İran, Türkiye Cumhuriyetleri açısından batıya en yakın yatırım merkezlerinden bir tanesidir.  Bu nedenle Trabzon’da yatırım imkânları, yatırımcılar açısından çok önemlidir.  Hazır olan alt yapımızla bütün iş adamlarını bölgemize davet ediyoruz. Çin Halk Cumhuriyeti, inanıyoruz ki bundan sonraki yatırımlarda “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” kapsamında bölgede ülkemizi daha ciddiye alarak ekonominin ve ticaretin gelişmesi noktasında karşılıklı iş birliklerinin yapılıp, geleceğe dönük önemli adımlar atılacaktır.” dedi.

TİM BAŞKANI GÜLLE “BU KORİDORA YAPILACAK YATIRIMIN BOYUTU 8 TRİLYON”

25 ülkenin katılımıyla gerçekleşen organizasyonda Trabzonlu iş adamlarına teşekkür eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Avrasya’nın önemli bir liman kenti olan Trabzon’da bu etkinliğin yapılmasının ayrı bir önemi olduğu kanaatindeyim. Ticari tarihi ve konumu Trabzon’u ticaretin önemli merkezlerinden biri olarak konumlandırmaktadır. Bugün Trabzon Limanı yıllık ortalama 10 milyon ton yükleme kapasitesiyle doğu-batı ekseninde dünyaya açılan en eski kapılardan birisi olarak ortaya çıkmaktadır. Çin’in ortaya koyduğu Kuşak Yol Projesi kapsadığı 65 ülkeyle; kara yolu, demir yolu, petrol-gaz hatlarıyla Çin’den Avrupa’ya kadar uzanan köprüler kuruyor. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu orta koridor ise tarihi İpek Yolu’nun canlandırılması açısından stratejik bir alan olarak ortaya çıkıyor. Bu koridora yapılacak yatırımın boyutu 8 trilyon dolar olarak hesaplanırken, 40 milyar doları sadece alt yapısına harcanacak. Türkiye olarak gerekli yatırımları şimdiden yapmalıyız. Bu transit geçitte vazgeçilmez bir üst olacağımıza işaret ediyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki İpek Yolu tekrar ayağa kalkmaktadır. Nitekim, Avrasya’yı kucaklayan bir anlayışla, bölge devletlerinin tüm bu imkanları, enerji, hizmetler ve mal ticareti anlamında da güçlendirmesi adına, mega projelerimiz Türkiye’miz tarafından seferber edilmiştir.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Toplantıya, Gümüşhane’den, Kimse, Katılmadı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı