Haber Detayı
15 Ekim 2020 - Perşembe 09:58 Bu haber 791 kez okundu
 
Trabzon’da Kısırlaştırıp Zigana’ya Bırakıyorlar!
Trabzon’un Maçka Belediyesi Tarafından ,Kısırlaştırılan Sokak Köpekleri Gümüşhane Sınırına Bırakıldığı İddia Ediliyor
DİĞER Haberi
Trabzon’da Kısırlaştırıp Zigana’ya Bırakıyorlar!

Trabzon’un Maçka Belediyesinin, kısırlaştırdığı sokak köpeklerini Gümüşhane sınırına bırakıldığı iddia ediliyor.  Maçka Belediyesinin 7 Ekim’de barınaktan aldığı 12 kısır ve küpeli köpeği Gümüşhane’nin Zigana dağı sınırlarına bırakıldığı ve sokak köpeklerinin kaderine terk edildiği iddiası ortaya atıldı. İddia sahibi Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban ise köpeklerin küpeleri kontrol edildiğinde Maçka Belediyesine ait olduğu ortaya çıktığını söyledi.

TRAHAYKO Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban, Maçka Belediyesinin 7 Ekim’de barınaktan aldığı 12 kısır ve küpeli köpeği Zigana Dağı’nda ölüme terk ettiğini iddia ederek suçlama yaptı. Belediyenin bunu sistemli olarak yaptığını ileri süren Kurban, “Yasayı hiçe saydınız, Allah’tan da mı korkmadınız.” diye tepki gösterdi.

Köpekler Kaderine Terk Edildi

Maçka Belediyesinin 7 Ekim’de barınaktan aldığı 12 kısır ve küpeli köpeği Zigana Dağı’nda ölüme terk ettiğini iddia eden TRAHAYKO Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban, belediyeye tepki gösterdi. Belediyenin yasayı hiçe saydığını ileri süren Kurban, “Maçka belediyesi 7 Ekim tarihinde barınaktan aldığı 12 tane Kısır ve küpeli köpeği Gümüşhane il sınırları içinde olan Zigana dağının ücra köşesine ölüme terk etmiştir. Maçka Belediyesi sistemli olarak küpeli küpesiz köpekleri dağ başına attın. Sorun çözüldü mü? 5199 sayılı hayvanları koruma kanununa göre bu canlara beslenme odakları yapmalıydınız. Haydi, yasayı hiçe saydınız, Allah’tan da mı korkmadınız, kullarından da mı utanmadınız. O hayvanların açlıktan gözlerinin feri sönmüş, iskelet haline gelmiş haldeyken evlerinizde nasıl karnınızı doyurdunuz. Bunların hepsini bir kenara bıraktım. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşinden de mi korkmadınız. Resimleri iyi inceleyin ölüme adım adım giden köpeklerin halini görün.” diye konuştu.

Kurban, “Biz yaklaşık 6-7 yıldır Zigana Dağına gidip orada besleme yaparız. Yaptığımız beslemeleri Zigana halkıda bilir. Zigana Dağında yaşayan bir vatandaş bize oradan bir gün bir resim attı. Köpeğin hasta olduğunu söyledi. Bizde küpe numarasını sorgulattık. 7 Ekim tarihinde Maçka Belediyesine verilen köpek olduğu anlaşıldı. Bunu biz Cumartesi günü öğrendik, Pazar günüde barınak ziyaretine gittik. Oraya da bir vatandaşımız bir köpek getirdi. Hayvan açlıktan midesi karnına yapışmıştı. Çok kötü bir durumu vardı. Bu köpeğin neden bu halde sorduğumda bize Zigana Dağından alıp geldiğini söyledi. Bu köpeğinde küpesini sorguladığımızda 7 Ekim tarihinde Maçka Belediyesine verilen köpek olduğu ortaya çıktı” dedi.

‘Küpeler Olayı Doğruluyor’

 Zigana Dağında besleme yapan dernek üyesinin farklı bir köpek gördüğünde dernek yetkililerini uyarması için ikaz edildiğini hatırlatan Kurban, “Arkadaşımızda yeni köpeklerin fotolarını çekip bize atıyor. Biz bu köpeklerin küpe numaralarını sorguladığımızda Maçka Belediyesine verilen hayvanlar olduğu ortaya çıktı. Bunlar çok önemli bir delil. Çünkü köpekler tünelden karşıya geçemezler. Geri dönüş yapamayacağı için Gümüşhane il sınırları içerisine köpekleri bırakıyorlar.  Maçka belediyesinin, Zigana dağına attığı 12 köpekten bugün 7 tanesini bulabildik. Bir tanesinin de öldüğünün haberini aldık. Yani şimdi 4 köpek kayıp. Bu canlar derneğimiz tarafından realiteye alınmıştır. Tedavi olduktan sonra yuva aranacaktır” ifadelerini kullandı.

Dernek Başkanı Kurban Sözlerini şöyle tamamladı;

“Maçka belediyesi bunu çok sık yapıyor. Köpekleri resmen ölüme terk ediyorlar. Ziganaya bırakılan köpeklerin hepsi küçük ırk, bu nedenle mücadeleci bir yapıları yok.  Maçka Belediyesi sokak köpeklerine karşı katı bir tutum sergiliyor” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Trabzon’da, Kısırlaştırıp, Zigana’ya, Bırakıyorlar!,
Yorumlar
Haber Yazılımı