Haber Detayı
11 Ocak 2020 - Cumartesi 11:13 Bu haber 922 kez okundu
 
TRAFİK POLİSLERİNE DİGİTAL TAKOGRAF EĞİTİMİ VERİLDİ
GÜNDEM Haberi
TRAFİK POLİSLERİNE DİGİTAL TAKOGRAF EĞİTİMİ VERİLDİ

TRAFİK POLİSLERİNE DİGİTAL TAKOGRAF EĞİTİMİ VERİLDİ

Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı Koordinesinde Gümüşhane İl Emniyet Müdürlüğünde görev yapan 21 trafik polisine  yönelik olarak   06-10 Ocak 2020 günleri arasında “Dijital Takograf Cihazı Kullanımı Eğitimi” verilmesinin ardından sertifika töreni düzenlendi.

Düzenlenen törende verilen eğitimi başarıyla tamamlayan Trafik Polislerine  Gümüşhane İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş tarafından sertifikaları verildi. Törende Konuşan İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş, dijital takograf eğitimi ile şoförlerin çalışma,  dinlenme sürelerinin ve hız ihlallerinin nitelikli olarak denetlenebilmesi için trafik birimlerinde yetişmiş personel ihtiyacının karşılanmaya çalışıldığını ifade ederek,  “Trafik polislerimiz görevlerini yaparken kural ihlali yapan sürücüleri cezalandırmaktan ziyade, onları daha bilinçli bir sürücü yapmak için eğitme çabası içerisinde olmalarını istiyorum.” dedi.

Öte yandan ülkemizde yük ve yolcu taşımacılığı faaliyetinde  bulunan araçlarda takograf cihazıyla şoförlerin çalışma, dinlenme sürelerini ve hız ihlallerini nitelikli olarak denetlenmesi, trafik kazalarının önlenmesi için bir zorunluluk haline geldiğinden eğitim faaliyetlerine ağırlık verilmiştir. Yurtiçinde taşımacılık yapan ve takograf kullanması zorunlu olan ve kademeli geçişin son aşaması olan 2008 model ve üstü araçlarda kullanılan analog ve elektronik takograf cihazlarının dijital takaograf ile değiştirilmesi 10.07.2020 tarihine kadar zorunlu hale getirilmiştir. Hizmet içi eğitim planı çerçevesinde  trafik güvenliği bakımından tehlike arz eden araçlara  takograf denetimlerinin daha verimli  ve etkili bir şekilde yerine getirilmesi amaçlanmaktadır. Takograf denetim hizmetlerinde kullanılan araç,  gereç ve cihazların kullanımıyla ilgili personeli bilgi ve becerilerinin arttırılması önem arz etmektedir. Bu doğrultuda bahse konu eğitim Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığında görevli Komiser Yardımcısı Tolga SAZ tarafından trafik biriminde görev yapan personele digital takograf similatör cihazı ile takograf kullanıcı eğitimi verilmiştir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TRAFİK, POLİSLERİNE, DİGİTAL, TAKOGRAF, EĞİTİMİ, VERİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı