Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 10:41 Bu haber 1398 kez okundu
 
Türk Telekom Fen Lisesi Gümüşhane’yi Temsil Etti
EĞİTİM Haberi
Türk Telekom Fen Lisesi Gümüşhane’yi Temsil Etti

25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Alanya Yat Limanı’nda gerçekleştirilen Şehirler ve Kokular E-twinning projesi için 81 il ve Kuzey Kıbrıs'ın katıldığı festivalde Gümüşhane’yi Türk Telekom Fen Lisesi temsil etti.

Okul öğretmenleri Arzu Gülhan Aktürk ve Hacer Esirgemez’in 4 öğrencisi ile birlikte katıldığı etkinlikte öğrenciler Yusuf Türker Aktürk, Furkan Bayrak, Furkan Çetin ve Bilal Melih Yanak en iyi şekilde şehirlerini tanıttı.

Gümüşhane’ye özgü koku ve tatları Alanya’ya götürdüklerini söyleyen Furkan Bayrak, Kürtün ekmeği, peksimet, elma-armut-dut kurusu, kuşburnu marmelatı ve kuşburnu suyu/ çayı, dut pekmezi, ceviz, pestil, köme, alıç, siron, erişte gibi tatların yanı sıra yaz aylarında yaylalardan topladıkları çiçekleri, reyhan ve dağ kekiğini destantlarında sergilediklerini ve gelen misafirlere ikramlarda bulunduklarını söyledi.

Bilal Melih Yanak ise Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna arkadaş edindiklerini, iller arası hediyeleşmelerile kaynaşmanın sağlandığını, okullarında sergi açarak şehirleri tanıtma fırsatı bulduklarını sözlerine ekledi.

Yusuf Türker Aktürk de bu projede en önemli değerlerden birinin de ‘Türkiye Ağacı’ ortak ürünü olduğunu, tüm illerin final sergisine gelirken memleketlerinden bir miktar toprak getirerekbu topraklardan bir çınar ağacı diktiklerini belirtti.

Furkan Çetin ise projenin final sergisi sonrasında Türkiye'nin en büyük gezinti gemisi Barbosa ile denize açılarak büyük bir coşkuyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladıklarını söyledi.

Hacer Esirgemez de Türkiye’nin dört bir tarafından gelen yaklaşık 400 öğretmen ve öğrencinin 5 aylık bir çalışmanın ardından bir araya geldiğini, proje sayesinde öğrencilerle birlikte Alanya’nın tarihi ve turistik yerlerini de gezme imkanı bulduklarını söyledi.

Proje öğretmeni Arzu Gülhan Aktürk de “Her şehrin bir kokusu vardır” diyerek yola çıktıklarını, Gümüşhane’nin kültürünü, kokularını tanıtmak; gelecek kuşaklara bu bilgileri aktarmak veTürkiye’nin farklılıklarla birlikte muazzam uyumunu göstermek için Alanya'da bulunduklarını söyledi. Gümüşhane’deki kokuları araştırıp bir araya topladıklarını ve standa gelen misafirlerin, Gümüşhane’nin kokusunu hissettiğini belirtti.

Türkiye’nin dört bir yanından tarih, kültür, medeniyet kokularının birbirine karıştığı bu projede yer almaktan gurur duyduklarını kaydeden Aktürk, bu projeyle Alanya’nın buram buram “Türkiye” koktuğunu ifade etti.

“Şehirler ve Kokular Projesi” danışman öğretmenleri Fatma Ayan ve Yasemin Arı Gürel’e, Gümüşhane’yi başarıyla temsil eden öğrencilere, kendilerine gösterdikleri misafirperverlikten dolayı Alanya’daki tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür eden heyet, proje hazırlık aşamasında desteklerini esirgemeyen Gümüşhane Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan’a, Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş’e ve Türk Telekom Fen Lisesi Müdürü Mehmet Akif Odabaş’a teşekkür etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, Telekom, Fen, Lisesi, Gümüşhane’yi, Temsil, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı