Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 11:34 Bu haber 3577 kez okundu
 
Üçtaş ve Günyüzü köylerimden Referandum Talebi.
Üçtaş ve Günyüzü Köyleri Doğankent’te bağlanmak istiyor.
GÜNDEM Haberi
Üçtaş ve Günyüzü köylerimden Referandum Talebi.

Gümüşhane’nin Kürtün  ilçesine bağlı Üçtaş ve Günyüzü köyleri, çeşitli gerekçelerle ilçeden ayrılıp Doğankent’te bağlanmak için harekete geçti.

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Üçtaş ve Günyüzü köylerinden referandum ile Doğankent’e bağlanmayı istiyor. Konuyla ilgili gazetemize konuşan Üçtaş köyü muhtarı Halil Sayık,”Bizim referandum hakkımız var.1990 yılında Giresun’dan ayrılarak Gümüşhane’ye referandumsuz bağlandık. 39 tapusuna göre. Şimdi ise sıkıntılarımız var. Bu nedenle tekrar Doğanken ve Giresun’a bağlanmak istiyoruz. Referandum istiyoruz. Referandum için başvuru yaptık.39 tapusuyla geri dönmek istiyoruz. Toprak bütünlüğümüzle. Bu hafta içinde Gümüşhane valiliğimizle görüşeceğiz. Gümüşhane’ye bağlandıktan sonra yaylalarımız elimizden  alınıyor. Akgül HES sıkıntımız var. Komşuluk yapmaya geldik.1990 yılında referandumsuz Gümüşhane’ye bağlandık.1000 yıllık yaylalarımız elimizden alınmaya çalışıyor. Yaylalarımız başka köylerin himayesine veriliyor. Yüzde seksen oranında vatandaşlarımızın evet diyeceğini düşünüyoruz” dedi

Günyüzü muhtarı Mustafa Temel ise,” Başvuru yaptık. Vatandaşımız Doğankent’e bağlanmak istiyor. Zaten Doğankent’ten geldik. Vatandaşımız bu hakkı kullanmak istiyor. Vatandaşımız talebi olarak  1990 yılında M. Oltan Sungurlu beyin talebiyle Gümüşhane’ye bağlanmıştık. Kürtün ’den dolayı olan sıkıntılarımız var. Geçmişte sınırlarımızla  ilgili bir sorunumuz vardı .lakin bu sorunlar hala çözülmedi. Bu nedenle vatandaşlarımız şimdi tekrar geri dönmek istiyor” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üçtaş, ve, Günyüzü, köylerimden, Referandum, Talebi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı