Haber Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 10:53 Bu haber 18189 kez okundu
 
Ukrayna'da savaş konseyi toplandı
Karadeniz'de Rusya ile Ukrayn arasında yaşanan gerilimin ardından, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko savaş konseyini acil toplantıya çağırdı.
DÜNYA Haberi
Ukrayna'da savaş konseyi toplandı

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Azak Denizi'ndeki Kerç Boğazı civarında, RusyaFederal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığını duyurdu.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, FSB teknesinden Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere ateş açıldığı bildirildi.

6 KİŞİ YARALANDI, 2 GEMİ HASAR GÖRDÜ

Gemilere açılan ateş sonucunda 6 kişinin yaralandığının aktarıldığı açıklamada, 2 Ukrayna gemisinin hasar gördüğü ve rotasını kaybettiği kaydedildi. Açıklamada bir Ukrayna gemisinin de demir atmak zorunda kaldığı ifade edildi.

UKRAYNA'DA SAVAŞ KABİNESİ TOPLANDI

Açıklamada, Ukrayna gemilerinin Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildiği bilgisi de yer aldı.

Ukrayna basınında ise açılan ateş sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Savaş Kabinesi'ni acil toplantıya çağırdı.

UKRAYNA'DA 60 GÜNLÜK SIKIYONETİM

Poroşenko, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada ülkenin sıkıyönetime geçme önerisinin sabah Ukrayna Parlamentosuna götürüleceğini ifade etti.

Poroşenko, "Sıkıyönetime geçmesi önerisini destekleme kararı veriyorum. Ukrayna Parlamentosuna başvurulacak.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu kararın seferberlik içermeyeceğini, ancak "hazır olmak" amacı ile alınacağını dile getiren Poroşenko, kişi hak ve özgürlüklerinin de kısıtlanmayacağına dikkat çekti.

Ukrayna basınında parlamentoda oylamaya sunulacak sıkıyönetim kararının 60 günlük bir süreyi içerdiği ifade edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ukrayna'da, savaş, konseyi, toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı