Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 11:34 Bu haber 1591 kez okundu
 
Umrecilerin Suresi 5 Gün Uzatıldı
GÜNDEM Haberi
Umrecilerin Suresi  5 Gün Uzatıldı

Koronavirüs Salgını Sebebiyle Umreden Dönüp Evlerinde Gözetim Altına  Alınan Vatandaşlara Verilen Süre 5 Gün Uzatıldı.

Umrecilerin Suresi  5 Gün Uzatıldı

Gümüşhane'de koronavirüs salgını sebebiyle umreden dönüp evlerinde karantinaya alınan vatandaşlara verilen 14 gün süre uzatılarak 5 gün daha evlerinden çıkmamaları istenildi. Umreden gelen vatandaşların evlerinden çıkmamaları, misafir kabul etmemeleri ve evlerinde kendileri izole etmesi gerekiyor.

Yaşanmakta olan corona virüs salgınını önlemek amacıyla yurt dışından ve umreden gelen vatandaşların geliş tarihinden itibaren 14 gün süre ile evlerinden dışarı çıkmamaları ve ziyaretçi kabul etmemeleri istendiğini hatırlatan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, süreci daha sağlıklı yönetebilmek için süreyi 5 gün uzattıklarını söyledi.

Vali Taşbilek, “Bu süreci hem güvenli ve sağlıklı hem de mağdur olmadan atlatabilmeniz için konunun uzmanı hekimlerimizin önerileri ve alınan önlemler kapsamında evden dışarı çıkmama, ziyaretçi kabul etmeme süresi 5 gün daha uzatılmış olup, vatandaşlarımızın bu kurala uymaları kendileri ve çevreleri için önem arz etmektedir” diye konuştu.

Kontrolleri Sağlanacak

Her şehirde salgına karşı önlemler alınırken, Gümüşhane'de Vali Kamuran Taşbilek'in talimatıyla her ilçede oluşturulan özel ekipler yeni tip koronavirüs hastalığı için umreden dönüp evinde izole edilen vatandaşlar evlerinden çıkmamaları ve misafir kabul etmemeleri noktasında uyarılmaya devam edilecek.

Köylerde dahil olmak üzere il genelinde umreden ve yurt dışından dönüp evlerinde izole edilen vatandaşlar bu süre boyunca şehir merkezlerinde emniyet görevlisi,  köylerde jandarma görevlileri ve muhtarların eşliğinde sağlık çalışanları tarafından uyarılacak.

74 Vatandaş Gezilecek

Valilik tarafından daha önce evleri gezen ekipler ek verilen 5 günlük sürede kontrollerini tekrar gerçekleştirecek. Maske ve eldiven giyerek 74 vatandaşın evini habersiz olarak tek tek gezen ekipler, güvenli mesafede durdukları vatandaşlardan özellikle evden çıkmamaları, çıkmaları halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince haklarında yasal işlem yapılacağı konusunda bilgilendirildi. Ayrıca evlerinde almaları gereken tedbirler, misafir kabul etmemeleri, aksi halde adli ve idari uygulanabilecek yaptırımlar anlatılacak.

İhbarlar Değerlendirilmeye Devam Edecek

Öte yandan yalnızca umreden gelenler değil yurt dışından geldiği tespit edilen vatandaşlara yönelik yapılan uygulama, özellikle umreden dönen vatandaşların cadde ve sokaklara çıktığı ihbarları üzerine gerçekleştirilecek.

İlçeler İçinde Geçerli Olacak

Valilik talimatıyla her ilçede oluşturulan ekipler bilgilendirme çalışmalarını yaparken yetkililer 14 gün boyunca izole olmaları gerektiğini bildirdikleri vatandaşlara verilen 5 günlük ek sürede hem kendi hem de kamu sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurgulanacak.

Asla Dışarı Çıkmaması Gerekenler

İleri yaştakiler gibi ciddi sağlık sorunları olanlar da hastalıktan ağır etkilendikleri için bu süreçte evden çıkmamaya ve sosyal teması azaltmaya azami özen göstermeleri gerekiyor.

Ulusal Sağlık Sistemi üzerinden ulaşılacağı açıklandı ve en az 12 hafta kendilerini izole etmeleri istendi. Buna 'koruma' programı adı veriliyor. Bu kişilerle aynı evde yaşayanlar, bakıcıların da dışarı çıktıkları zaman sosyal mesafelenmeye büyük özen göstermeleri isteniyor.

Hastalıktan en kötü etkilenebilecek kişiler arasında şunlar var; Belli kanser türlerine yakalanmış hastalar. Organ nakli alanlar. Bazı genetik hastalıkları taşıyanlar. Ağır kronik bronşit ve kistik fibroz gibi ciddi solunum hastalıkları. Bağışıklık sistemini bastıran bazı ilaçlarla tedavi görenler. Hamile kadınlar ve kalp hastaları. İngiltere'de bu gruptaki insanlara kendilerini nasıl izole etmeleri gerektiği konusunda tavsiyeler ve ihtiyaçlarının nasıl sağlanacağı konusunda destek verileceği açıklandı.

Kimler kendini izole etmeli?

Covid-19 belirtileri gösteren herkesin kendini izole etmesi gerekiyor. Bu belirtiler 37.8'in üzerinde ateş, öksürük ve solunum güçlüğü olarak tarif ediliyor. Aynı zamanda bu belirtileri gösteren kişiyle aynı evi paylaşan herkesin de kendisini izole etmesi gerekli. Yalnız yaşıyorsanız, belirtilerin ortaya çıkışından itibaren 7 gün evde kalmalısınız.

Eğer siz veya birlikte yaşadığınız bir kişi bu belirtileri gösterirse, bütün hanenin 14 gün kendilerini izole ederek, belirtilerin gelişip gelişmediğini gözlemesi gerekiyor. Bu süre içinde evdekilerden biri daha hastalık belirtileri göstermeye başlarsa o zaman 7 gün daha izole olmaları gerekiyor. Daha sonra hastalanan her bir kişi için izolasyon süresi 7 gün daha uzuyor.

Hastalık belirtilerini gösteren kişilerin iyi havalandırılmış bir odada kalıp evdeki diğer kişilerden uzak durmaları tavsiye ediliyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Umrecilerin, Suresi, , 5, Gün, Uzatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı