Haber Detayı
25 Kasım 2021 - Perşembe 10:07 Bu haber 342 kez okundu
 
Vakalar iki kat artacak
SAĞLIK Haberi
Vakalar iki kat artacak

Prof. Dr. Faruk Aydın, aşı için 15 Aralık uyarısı yaptı

DOĞU Karadeniz’de vaka oranlarının en yüksek olduğu illerin aşılama oranı en yüksek, vaka oranı en düşük olan illerin de aşılama oranı en düşük iller olması Kovid-19 aşılarının güvenirliliğinin sorgulanmasına yol açtı. KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinden Prof. Dr. Faruk Aydın, aşılama haritasının güncellenmesi gerektiğini kaydederek, “Aşıları tam olacak ve 6 ayı da geçmemiş olacak. Mayıstan önceki aşıların anlamı yok.” dedi. Aydın, aşının zorunlu olması gerektiğini de savundu. Doğu Karadeniz’de vaka oranlarının en yüksek olduğu illerin aşılama oranı en yüksek, vaka oranı en düşük olan illerin de aşılama oranı en düşük iller olması Kovid-19 aşılarının güvenirliliğinin sorgulanmasına yol açtı. KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinden Prof. Dr. Faruk Aydın, Sağlık Bakanlığının paylaştığı aşılama haritasının güncellenmesi gerektiğini savundu. 

 

Sürü bağışıklığının sağlanabilmesi için 2-3 ay içinde toplumun yüzde 80’inin aşılanması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Aydın, “Aşıları tam olacak ve 6 ayı da geçmemiş olacak. Mayıstan önceki aşıların anlamı yok. Bütün aşılar sayılınca ortaya böyle anlamsız rakamlar çıkıyor. Bu durum da aşılara karşı güvensizlik oluşturuyor. Sürü bağışıklığı dediğimiz şeyi kısa sürede herkesi aşılarsanız elde edebilirsiniz. Aşının koruyuculuğu bitmeden herkesi aşılayabilirsek sürü bağışıklığı olur veya herkesin hasta olması lazım. 2-3 ayda toplumun yüzde 80’ini aşılamamız gerekiyor. Biz bunu yapamadığımız için rakamlar şişiyor ama sürü bağışıklığı oluşmuyor. Dolayısıyla verilen rakamların hepsi hatalı. 6 ay içinde aşılarını olmuş kişiler bizim için artık önemli. Aşının üzerinden 6 ay geçmiş olanlar artık korunmuyor. Rakamları böyle vermenin anlamı yok.” ifadelerini kullandı.

“OKULLARDA BULAŞICILIK ÇOK”

15 Aralık’tan itibaren vakaların iki kat artması beklediğini de kaydeden Prof. Dr. Aydın, “15 Aralık’tan sonra vakaların iki katına çıkmasını bekliyorum. Bu ay başı birçok kişi için aşıda 6. ay doluyor. Onun için hassas insan sayısı artıyor. Okullarda bulaşıcılık çok. Her evde artık bir çocuk pozitif. Pandemi 2 yıl gibi uzadı. Ekonomik sorunlar baş gösterdi. Dünya yeni tedbirlere hazırlanırken, bizimkiler korkutmuyor bile. Sıradanlaştırdılar. Bir şey yokmuş gibi davranıyorlar ve yazık ediyorlar. Olan ölenlere oluyor.” şeklinde konuştu.

“AŞI ZORUNLU OLMALI”

Aşının zorunlu olması gerektiğini de savunan Prof. Dr. Aydın, “Aşı zorunlu olmalı. Amerikalılar korkmuyor aşıdan, biz korkuyoruz. Bunun sebebini biri bana izah etsin. İsrail korkmuyor, biz korkuyoruz. Farklı gruptan insanlarda aşı karşıtlığı var. Korona ile ilgili tüm sayılar Sağlık Bakanlığının elinde. Bakanlık bu durumu iyi yönetebilir çünkü tüm bilgilere sahip. Kim ne zaman aşı oldu, aradan ne kadar zaman geçti, kim pozitif, hangi evde kimle yaşıyor? Bakanlık bunları biliyor. Sağlık Bakanlığı bunları doğru analiz etmeli. ‘Okul kapatmayacağız.’ Okul kapatmayacağız da insanlar ölsün mü? Can mı tatlı para mı? Bunun hesabını artık birilerinin yapması lazım. Biz şunu söylüyoruz: Eğer bir çocuk pozitif ve ebeveynlerinde sağlık sorunu varsa hastalığı şiddetli geçme ihtimali varsa o çocuk okula gitmesin. Bir öğretmen arkadaşım bana, ‘Hocam öğrencileri okulda kontrol etmek mümkün değil. Bunlar uzaydaki serbest atomlar gibi hareket ediyorlar. Yan yana gelme, ellerinizi tek tek yıkayın. Öyle bir şey mümkün değil.’ diyor. Öğretmen bana bunu söylüyor. Ben bunu kaç defa söyledim. Sabahçı öğlenci yapın. Okul saatini 6 saate değil 4 saate düşürün. Cumartesi pazarı da kullanın. Çok güzel önlemeler alınabilir ama yapmıyorlar.” eleştirilerinde bulundu.

“5 GÜNDE BİN KİŞİ YAŞAMINI YİTİRİYOR”

5 günde bin kişinin yaşamını yitirdiğine dikkati çeken Prof. Dr. Aydın, açıklamalarını şöyle tamamladı:  “Her gün 200 kişi ölüyor. 5 günde bin kişi yaşamını yitiriyor. Bu bin kişi ne demek? Ağustostan beri her gün 200 kişi. 200’ün üzerine çıktığı günler var. Ortalama 200 diyorum. Avusturya ‘Aşın yoksa sokağa çıkmazsın, sinemaya gidemezsin. Alışverişe gidemezsin.’ deniyor. Onlar devlet de biz değil miyiz? Kötü tahminlerim doğru çıkıyor ve bu durum beni üzüyor. Aşıyla ‘Şunu yapıyorlar, bunu yapıyorlar, kısırlık yapıyor’ deniyor. Kaç kere açıklama yaptık. Aşı sperm sayısını da artırıyor. Kısırlık yapmıyor. Böyle bir şey olsa İsrail aşı uygular mı? Toplumun yüzde 100’ünü aşıladı. Müftüler bir Cuma hutbesinde ‘Aşılanın.’ desin. Din adamlarını insanları aşı olmaya çağırmaları noktasında davet ediyorum.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vakalar, iki, kat, artacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı