Haber Detayı
23 Ağustos 2019 - Cuma 11:28 Bu haber 1048 kez okundu
 
Vali Taşbilek, Satala Antik Kazılarını Yerinde İnceledi
GÜNDEM Haberi
Vali Taşbilek, Satala Antik Kazılarını Yerinde İnceledi

 

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek Kelkit İlçesine bağlı Sadak Köyünde yürütülen Satala Antik Kentinde ki kazı çalışmaları yerinde inceledi.

2018 yılında kazıları başlatılan ve tarihe ışık tutacak olan Satala Antik Kentindeki çalışmaları Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ve beraberinde ki heyet yerinde inceledi ve kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Şahin Yıldırım’dan bilgiler aldı.

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Sadak köyü sınırlarında bulunan ve Roma’nın 15.Lejyonunun yaklaşık 600 yıl hüküm sürdüğü alanda 2017 yılında başlatılan çalışmaların ardından geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle kamulaştırma ve kazı evinin yapılmasının ardından başlayan çalışmalarda ilk kazmanın vurulduğu noktada yüzeyden 50 santimetre aşağıda Roma ve Bizans dönemine ait duvarlara rastlanmıştı.

‘Gerçekleştirilen Kazılar Çok Önemli Bir Yere Sahip’

Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Taşbilek gazetecilere gerçekleştirdiği açıklamada, gerçekleştirilen kazı çalışmalarının çok önemli bir yere sahip olduğunu kaydederek, “Satala Antik Kenti Roma döneminde Anadolu da bulunan dört ana lejyondan bir tanesi olup, günümüzde diğer lejyonların şehirler altında kalması nedeniyle incelemeye tabi tutulacak çok özellikli ve önemli bir lejyon. Aynı zamanda Gümüşhane’miz ve ülkemiz açısından da büyük bir zenginlik. Buradaki çabamız Satala Antik Kenti’ni insanların ortak mirası olarak gün yüzüne çıkararak, insanlığın ortak kullanımına sunabilmek. Coğrafyamız ve ülkemiz için önemli olan bu ortak değerleri ortaya çıkarabilmek için İl Özel İdaremiz tarafından da bu sene önemli bir katkı sağlandı. Kazılarımızın sürekliliğini sağlamak için arkadaşlarımızdan aldığımız bilgi çerçevesinde bu mirası ülkemize ve vatandaşlarımıza sunabilmek için gerekli çalışmaları yaparak, Satala’yı bütün dünyanın özenle inceleyebileceği bir yer olarak ortaya çıkartacağız. ”ifadelerini kullandı.   

Satala Antik Kazı Çalışmalarının Başkanlığını yürüten Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi Doç.Dr. Şahin Yıldırım ise, Satala Antik Kenti’ndeki çalışmaların Kültür ve Turizm Genel Bakanlığı’ndan alınan izinle beraber Gümüşhane Valiliği’nin de desteği ile 2018 yılında başlatıldığını belirterek, “2019 yılının Temmuz sonlarına doğru başladı. Bu ayın sonuna kadar kazı çalışmalarına devam etmeyi planlıyoruz. Kazı çalışmalarımız şuan daha hızlı bir şekilde ilerliyor. Kentin merkezi sayılabilecek ana tampon lejyon kalesinin pirintli pia olduğunu düşündüğümüz alanda çalışmalar devam ettirilmektedir. Bu sebeple çalışmalar sırasında bu lejyon kampında ana kalenin duvarları ve onunla bağlantılı birçok yapı karşımıza çıktı. Aynı zamanda Orta Bizans’la tarihlendirilebilecek bir kilise yapısının içinde bulunan birçok mezar taşı da yine bu sene bulunan enteresan bulgular arasında geçmekte.” diye konuştu.

‘Kazıların Henüz Başındayız’

Doç, Dr. Yıldırım, “Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırındaki günümüze kadar ulaşabilmiş en önemli antik kent ve tek lejyon olmasından kaynaklanıyor. 15’inci Napoli lejyonunun burada kaldığının ve 300-400 yıl boyunca burada konuşlandırıldığını biliyoruz. Aynı zamanda onlara ait izlerde bu sene karşımıza çıkmaya devam etti. Özellikle damgalı tuğlalar bu seneki çalışmalarda karşımıza çıktı” dedi.

Doç, Dr. Yıldırım, gerçekleştirilen kazıların henüz daha başında olduklarını ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı;

“Satala’ da ki kazı çalışmaları henüz çok erken ve emekleme aşamasında diyebiliriz. Bunlar bütçe ve zamanla bağlantılı. Yaklaşık on yıllık bir süre içerisinde Satala Antik Kenti’nin görünebilirliğinin arttırılacağını düşünüyoruz.” 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Taşbilek,, Satala, Antik, Kazılarını, Yerinde, İnceledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı