Haber Detayı
23 Aralık 2020 - Çarşamba 09:56 Bu haber 879 kez okundu
 
Vatandaş Aşıdan Yana
Gümüşhaneli Vatandaşlar Çin Aşısını Olumlu Bakıyor
SAĞLIK Haberi
Vatandaş Aşıdan Yana

Dünya’da etkisini arttırarak devam eden ve son günlerde dünya gündeminde şok etkisi yaratan mutasyon geçiren COVID-19 salgını ile ilgili çalışmaları tamamlanıp kullanılmaya başlanan koronavirüs aşısıyla ilgili Gümüşhaneli vatandaşlara aşı ile ilgili düşüncelerini sorduk. Gümüşhaneli vatandaşların büyük çoğunluğu aşıyı vurulacağını söylerken, küçük bir kesim aşıya güvenmediklerini ve bu nedenle aşıya karşı olduklarını söyledi.

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan ve Türkiye’de geçtiğimiz Mart ayında ilk vakanın görülmesinin ardından, koronavirüs salgının önüne geçebilmek için mücadele sürüyor. Çin’in Wuhan kentinden çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan COVID-19 virüsü ile mücadelede, ülkemizde de salgının önlenmesine yönelik kısıtlamalar devam ediyor. Salgının ortaya çıktığı ilk günden bu yana çalışmalarını sürdüren bilim adamlarının çabaları sonucunda bulunan aşının ise salgını bitireceğine dair tartışmalar sürüyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Corona virüs mutasyona uğradı açıklaması ve İngiliz Sağlık Bakanı Matt Hancock’un kontrolü kaybettik açıklamalarının ardından, aşının mutasyona uğramış koronavirüste etkili olup olmayacağı tartışmaları başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Altun tarafından açıklanan 50 milyon doz Çin aşısı alımı ve Türkiye’de aşılama çalışmalarının 25 Aralık’ta başlayacağını duyurmasının ardından, Türkiye aşı olmak isteyenler ve aşı olmak istemeyenler olarak ikiye ayrıldı. Gazetemiz de koronavirüs ile mücadelede önemli bir etken olacak olan aşı ile ilgili Gümüşhaneli vatandaşlara aşı olup olmayacaklarını sordu. Gümüşhaneli vatandaşların büyük çoğunluğu aşıyı vurulacağını söylerken, küçük bir kesim de aşıya güvenmediklerini ve bu nedenle aşıya karşı olduklarını söyledi.

CUMHURBAŞKANI VE SAĞLIK BAKANI OLDUKTAN SONRA BİZ DE OLURUZ

Aşının İngiltere’de ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüse etkisi olmadığı takdirde işe yaramayacağını belirten Mevlüt Kocagöz, devlet yetkililerin de aşıya güvenilmesi gerektiğini söylediğini belirterek aşı olacağını söyledi. Kocagöz, ‘’Yeni başlayan mutasyona uğramış virüs eğer bu aşıya çare olmayacaksa bir işe yaramaz. Fakat eğer gerçekten bu duruma çözüm olacaksa ben karşı değilim. Aşıyla birlikte pandeminin azalacağını düşünüyorum fakat aşıdan ziyade daha çok bu salgının azalması insanların davranışlarına göre belirlenecek. İnsanlar eğer kurallara uyar ve çevresindekileri düşünürse, aşının da yardımıyla bu salgının biteceğini düşünüyorum. Tercihe bağlı olsun olmasın ben bu aşıyı olacağım. Cumhurbaşkanımız ve sayın Sağlık Bakanımız da bu aşıyı olacaklarını söyledi. Onlar olduktan sonra biz de oluruz’’ ifadelerini kullandı.

Yan etki açıklamalarının vatandaşları düşündürdüğünü söyleyen Burak Çimen de aşı olacağını ifade etti. Çimen ‘’ Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sağlık Bakanı da canlı yayınlarda bu aşıyı herkesten önce olacaklarını söyledi. Bu nedenle biz bu aşıya güveniyoruz. Fakat bazen bazı haber kanallarında aşının yan etkileri olduğuna dair yorumlar yapılıyor bu da insanlarda bir kafa karışıklığına neden oluyor ama ben bu aşıyı yaptıracağım. Sağlık her şeyden önemli ve devlet yetkililerimiz bunu onaylıyorsa ben aşı olacağım’’ şeklinde konuştu.

Aşı olma noktasında yan etkilerden dolayı tereddütleri olduğunu belirten İbrahim Muslu ise, kesin sonuç alındığı takdirde aşı olabileceğini ifade etti. Muslu, ‘’ Ben açıkçası aşı olayına biraz tereddütlü yaklaşıyorum. Çünkü yan etkileri olduğuna dair birçok iddia var, bu da bizleri düşündürüyor. Salgının bitmesi ve dünyanın tekrar eski haline dönmesi en büyük temennimiz fakat aşı çalışmalarının titizlikle yürütülmesi gerekiyor. Pandemiden kurtulacağız diye farklı sonuçlar olmasına gerek yok. Cumhurbaşkanımız ve Sağlık Bakanımız güvenilir olduğunu söyledi fakat, ilerleyen durumlarda kesin bir tedavi yöntemi olduğu ortaya çıkarsa aşıyı vuruluruz’’ dedi.

AŞIYA GÜVENMİYORUM

Pandeminin bitişi için büyük bir umut kaynağı olan aşı çalışmalarının güvenilir olmadığını söyleyen Onur Çelik, aşı olmayacağını ifade etti. Çelik, ‘’ Ben aşıya güvenmiyorum. İlk noktada aşının yüzde 60 etkili olduğunu, sonra yüzde 80 olduğunu söylediler. İngiltere’de yapılan aşılama çalışmalarında yan etkilerin olduğu görüldü. Bunu 10 insan üzerinde deneyip tüm dünya üzerinde etkili olacağını düşünmek yanlış. Bir kişide göstermediği yan etkiyi başka bir kişide gösterebilir. Bu nedenle ben aşıya güvenmiyorum. Pandemi ne zaman bitecek diye sorarsanız da, ilaç firmaları ve dünyanın süper güçlerinin kasası ne zaman dolarsa bu pandeminin o zaman biteceğini düşünüyorum’’ ifadelerini kullandı.

Aşının yüzde 100 koruyuculuğu ve vücutta hasar bırakacak yan etkileri olduğuna dair güvence olmadığı takdirde aşı olmayacağını söyleyen Furkan Güner de ‘’ Pandeminin ilk gününden bu yana aşı çalışmalarıyla ilgili haberler okuyoruz. Bütün dünya aşının bir anca önce çıkması umuduyla bekliyordu, aşı nihayet bulundu. Fakat şimdi de aşının güvenirliği, yan etkileri konusunda tartışmalar var. Kesin net bir açıklama yapılmadığı sürece ben aşı olmayı düşünmüyorum. Bana zararı olacaksa, beni sağlığımda onarılamayacak aksaklıklara neden olacaksa ben bu aşıyı olmam. İlerleyen süreçte bu aşıların yüzde 100 koruduğuna ve kalıcı hasar verecek yan etkileri olmadığına dair bir açıklama yapılırsa, tabi ki gider oluruz, hiçbir şey sağlıktan önemli değil’’ diye konuştu.

KORONAVİRÜS AŞISI ÜCRETSİZ OLACAK

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de uygulanacak Çin Aşısının vatandaşlara ücretsiz olarak uygulanacağını söyledi. Aşının nasıl uygulanacağına dair ve neden Çin Aşısının tercih edildiğine yönelik sorulara da cevap veren Koca’nın açıklamasında, ‘’ İncelemelerde aşının güvenilirlik testlerinin olumlu çıkması sonucunda veriler değerlendirilecek ve onay verilecektir. Aşılama bu aşamadan sonra gerçekleşecektir. Bu aşamaların hızlı bir şekilde geçilebilmesi için elimizdeki bütün imkanları değerlendirmeye çalışacağız. Aşı 14-21 gün arayla 2 doz olarak uygulanacaktır.  Sinovac (Çin'de geliştirilen) çocukluk aşılarımızı da üretip geliştiren, 10 yıldan fazladır bu aşı üretimiyle ilgilenen, inaktif aşı üretmede de başarısın ortaya koymuş bir firma. Aşı geliştiren firmaların birçoğunun aşı geçmişi olmadığını da bilelim. Biz inaktif aşıyı daha güvenli bulduğumuz için inaktif aşı temin etme çabası içerisinde olduk. Aşının zorunlu olmasını şimdilik düşünmüyoruz. Daha çok vatandaşımızı ikna ederek kitlesel aşılamayı yaygın yapma hedefindeyiz. Süreçte vatandaşımıza aşının güvenilirliği ve etkinliği net izah edilirse, ben birçok kimsenin bu noktada farklı yaklaşacağına inanıyorum’’ şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vatandaş, Aşıdan, Yana,
Yorumlar
Haber Yazılımı