Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 10:32 Bu haber 1826 kez okundu
 
Veliler Endişe İçinde
GÜNDEM Haberi
Veliler Endişe İçinde

Gümüşhane Yeni Mahallede bulunan Kaldırımsız ve Dik Rampalı Yol Tehlike Saçıyor.

Veliler Endişe İçinde

Gümüşhane Yeni Mahalle’de bulunan iki okula ulaşımın sağlandığı korunaksız dik yokuş adeta kazalara davetiye çıkartıyor.

Yıldız Eskicioğlu Anaokulu ve Şehit Murat Yıldız İlkokulu öğrencileri alternatif bir yol olmadığı için okullarına bu tehlikeli yol üzerinden ulaşım sağlıyor. Henüz ilköğretim çağında olan çocuklar için tehlike arz eden bu yol, her gün çocuklarını okula götürüp getiren veliler içinde endişe uyandırıyor. Araç trafiğine aktif olan bu yolda çocuklar kendilerini koruyamıyorlar.

Her gün korku içinde çocuklarını okula götüren veliler acaba çocuğumun başına bir şey gelir mi diye endişeye düşüyor. Velilerin bir başka korkusu ise zorlu geçen kış şartları. Coğrafi yapısı sebebiyle kış mevsiminin yoğun bir şekilde yaşandığı Gümüşhane’de yollar buzlanıyor ve araç kullanmayı bırakın yürümek bile işkence haline geliyor. Yaz aylarında bile tehlike saçan bu yol kış aylarında ise hiç kuşkusuz kazaya davetiye çıkartacak gözüküyor. Yol dik bir rampa olduğu için araçlar bu yoldan geçerken kayabilir ve daha kötüsü kayan bu arabalar çocuklara çarpabilir. Ya da çocuklar bu yolda başka şekilde yaralanabilir. Veliler çocukların daha sağlıklı ve daha güzel imkânlarla okullarına ulaşmalarını talep ediyorlar. 

“Belediyeden Geri Dönüş Alamadık”

Gümüşhane Yeni Mahalle’de ikamet eden Abdülkerim Çimen gazetemize yapmış olduğu açıklamada hem veli hem de bir mahalle sakini olarak bu durumdan mustarip olduklarını ve geçen sene belediyedeki yetkililere bu konuyla ilgili şikâyetlerini dile getirdiklerini söyleyerek, “Geçen yıl okulda velilerle birlikte imza toplayarak belediyeye yolladık. Yolun öğrenciler için daha kullanışlı ve güvenli bir hale gelmesi için belediyeye başvuru yaptık. Ama konu ile ilgili henüz bir geri dönüş almadık. Mahalle muhtarımız Hacı Şerif Ceylanında belediye ve valiliğe bu konuyla ilgili bir takım girişimleri oldu” şeklinde konuştu. 

Mahallenin yukarısında hali hazırda devam eden bir inşaatın olduğu dolayısıyla da ağır vasıtalı hafriyat araçlarının bu yol güzergâhını kullandıklarına değinen Çimen geçen sene ağır tonajlı bir aracın rampa yukarı çıkarken, freni patladığını ve ancak Yıldız Eskicioğlu Anaokulu’ nun duvarına çarparak durabildiğini hatırlattı.

“Can Kaybı Yaşanmadan Sorun Çözülsün İstiyoruz”

 Çimeni yaşanan bu olayın okul zamanında olduğuna dikkat çekerek okulun yarım saat önce dağılmış olmasıyla bir facianın eşiğinden dönüldüğünü hatırlattı. Bu olayın yeniden yaşanabileceğini ve çocukların şuanda tehlikede olduğunu düşünen Çimen, “Yetkililer illa ölümlü bir kaza olduğunda mı buraya bir çözüm bulacak merak ediyoruz. Bir can kaybı yaşanmadan, canımız yanmadan bu durum çözülsün istiyoruz. Benim çocuğum eve geldiğinde bana, baba bugün araba çarpmasın diye kaçarken az kalsın uçurumdan düşecektim diyor. Birde uçurum sorunumuz var. Araç trafiğinin sağlandığı yol aynı zamanda uçurum kenarında bulunuyor” dedi.

Okula gidiş geliş güzergâhında olan bu yolda öğrenciler araçlardan kaçsa bu sefer uçuruma yakalanıyorlar.  Velilerin tam olarak talep ettiği şey ise araçların değil de öğrencilerin geçebileceği başka bir yol güzergâhı. Bir kaldırımın yapılmasının veya uçuruma bir telin gerilmesinin bir çözüm olmadığını söyleyen Çimen, Gelen araç freni patlasa kaldırıma da çıkar o teli de yırtar. Üstteki evlerin bulunduğu derenin oradan bir merdiven yapılsa direk okulun önüne iniliyor. Bizim buradaki hassas noktamız öğrencilerin okullarına daha güvenli bir şekilde ulaşabilmesi” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Veliler, Endişe, İçinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı