Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 11:12 Bu haber 626 kez okundu
 
Yaban Hayatı İçin Meyve Aşılıyorlar
GÜNDEM Haberi
Yaban Hayatı İçin Meyve Aşılıyorlar

Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane İl Müdürlüğünce, insan ile yaban hayvanı çatışmasını önlemek ve yaban hayvanlarının doğal ortamlarında besin desteği sağlamak amacıyla doğada meyveli fidan aşılaması ve dikim çalışmaları yapıyor.

Gümüşhane’de arazide bulunan mevcut ağaçlar, farklı dönemlerde meyve veren türlere aşılanarak, yaban hayvanlarının besin ihtiyacının kesintisiz karşılanması hedefleniyor.

Kritik periyotlarda, kış sonuna doğru ya da kurak geçen yaz dönemlerinde besin bulmakta zorlanan yaban hayvanları için DKMP Gümüşhane Şube Müdürlüğü, ihtiyaç görülen yerlerde yemleme çalışmaları yapıyor.

Besinlerini, baharda daha ziyade otlar, taze sürgün ve yapraklardan karşılayan yaban hayvanları, yaz başlangıcında otların kurumasıyla alt tabakada yenilebilir bitkilerin sürgün ve yapraklarına ve tarım arazilerine yöneliyor. Tarım arazilerine yönelen yaban hayvanları, vatandaşların ürünlerine zarar verirken, halkın yaban hayvanlarına bakış açısını olumsuz yönde etkileyen bu durum, sık sık şikayet konusu oluyor.

İnsan-yaban hayvanı çatışmasının yoğun yaşandığı bölgelerde yaban hayvanı yaşam alanlarında beslenme odakları oluşturarak, bu çatışmayı engelleyecek projeler geliştiriyor.

Yaban Hayvanlarının Doğal Ortamlarında Desteklenmesi Projesi kapsamında, ilk adım olarak Gümüşhane genelini kapsayacak şekilde kurak geçen yaz boyunca farklı dönemlerde meyve vererek yaban hayvanlarına gıda sağlayabilecek meyvelik alanlar tesis edildi.

Yapılan çalışmalar ile arazide mevcut bulunan ahlat ağaçlarına meyve dönemleri farklı armut, muşmula ve elma türleri aşılanarak ve uygun yerlere meyve fidanları dikilerek yaban hayvanları için uygun beslenme odakları hazırlandı.

Gümüşhane Şube Müdürlüğünce 2019 yılında yaban kirazı, yaban elması elması ve özellikle ahlattan oluşan 150 adet meyve fidanı aşıladı. Ayrıca 2016-2019 yılları arasında Gümüşhane genelinde doğaya 3 bin 287 adet meyve fidanı dikilmiştir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaban, Hayatı, İçin, Meyve, Aşılıyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı